1. 1
  bekir34 Eğri ok, doğru yol almaz
  bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Üye No: 87506
  Mesaj Sayısı: 125
  Tecrübe Puanı: 2

  Peygamberimizin oruçla ilgili hadisleri  Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf söyleyecek veya onunla kavga edecek olursa, Ben oruçluyum, desin (ona bulaşmasın).

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Kim yalan söylemeyi, yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allahın onun yemesini, içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur. buyuruyor.

  Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir.buyuruyor Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz.

  Rasulullah Efendimiz: Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız. buyurmuştur.

  Rasulullah Efendimizin: Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.

  Hz. Cabir radiyallahu anh anlatiyor: "Her iftar vaktinde Allah tarafindan (cehennemden) azad edilen kimseler bulunur. Bu, (Ramazanın) her gecesinde olur."

  Hz. Enes Ibnu Malik radiyallahu anhuma anlatiyor: "Ramazan ayi girmisti. Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Bu mubarek aya girmis bulunuyorsunuz. Bu ayda bir gece vardir ki bin aydan hayirlidir. Bu gecenin hayir ve bereketinden mahrum kalan bir kimse, butun hayirlardan mahrum kalmis gibidir. Onun hayri ise sadece (uhrevi saadetten) mahrum kimseye haramdir."


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İZGEN Bayan Üye
  İZGEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107262
  Mesaj Sayısı: 433
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Peygamberimizin oruçla ilgili hadisleri


  oruç; islamın şartlarından biri olan Allaha ibadettir oruç tutmak vucudumuz için sıhhattir oruçlu olan kişinin ahlakının da oruçlu olması kötü huy söz ve harekette bulunmaması gerekir


+ Yorum Gönder