1. 1
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 845
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: İstanbul

  Allah’ı insanlara sevdirin


  Allah’ı insanlara sevdirin  Ramuzu’l Ehadis’ten bir hadis-i şerif meali: “Allah’ı kullarına sevdirin ki, Allah da sizi sevsin.” İnsan, Allah’ı bilmek ve onu sevmekle mükelleftir. İnsan, kendisi Allah’ı sevdiği gibi, başkalarına da Allah’ı sevdirmeye çalışmalıdır. Bu takdirde o, Allah’ın sevgisini, rızasını kolayca kazanır. Rivayete göre, Allah Tealâ Davud’a (as): -Beni kullarıma sevdir, buyurmuştur. Davud (as) da: -Bunu nasıl yapayım? diye sorunca, Allah Tealâ ona şu açıklamayı yapmıştır: -Kendilerine verdiğim nimet ve ihsanlarımı, onlara hatırlat. Çünkü onlar, ancak iyiliklerini gördüklerini severler. Evet, gerçekte de insan abîdü’l ihsandır. Yani, insan, kendisine iyilik yapanı, ikram ve ihsanda bulunanı sever. Âdeta ona kul olur, perestiş eder.

  Ali Budak


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,039
  Tecrübe Puanı: 131

  --->: Allah’ı insanlara sevdirin


  Allah c.c razı olsun


 3. 3
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  --->: Allah’ı insanlara sevdirin


  Alıntı
  Ramuzu’l Ehadis’ten bir hadis-i şerif meali: “Allah’ı kullarına sevdirin ki, Allah da sizi sevsin.” İnsan, Allah’ı bilmek ve onu sevmekle mükelleftir. İnsan, kendisi Allah’ı sevdiği gibi, başkalarına da Allah’ı sevdirmeye çalışmalıdır. Bu takdirde o, Allah’ın sevgisini, rızasını kolayca kazanır. Rivayete göre, Allah Tealâ Davud’a (as): -Beni kullarıma sevdir, buyurmuştur. Davud (as) da: -Bunu nasıl yapayım? diye sorunca, Allah Tealâ ona şu açıklamayı yapmıştır: -Kendilerine verdiğim nimet ve ihsanlarımı, onlara hatırlat. Çünkü onlar, ancak iyiliklerini gördüklerini severler. Evet, gerçekte de insan abîdü’l ihsandır. Yani, insan, kendisine iyilik yapanı, ikram ve ihsanda bulunanı sever.
  Allah sizden razı olsun ve amelinizi makbul eylesin kardeşim.
  güzel yararlı ve önemli bir konuya değinmişsin
  çoğu insanlar bunu beceremiyor.kaş yapalım derken göz çıkarıyorlar.
  Allahı insanlara anlatmak çok önemli bir konu
  Allahu tealanın emirlerinden önce Allahın bizatihi zatı anlatılmalı.o sevgi insanın kalbine yerleştirilmeli.sonra Allahın cennetinden nimetlerinden bahsedilmeli.uçsuz bucaksız nimetlerinden bahsedilmeli..azap ve gazab
  konusuna gelince mümkün mertebe bunlardan az bahsedilmeli..zira insanları
  korkutmamalı..sözle bile olsa hem Allahtan neden korkalım haşa Allah ucubemi ki ondan korkalım.onu sevmeliyiz ona aşık olmalıyız sevmenin ve aşık olmanın gerekliliğinide yerine getirmeliyiz yani onun sözünü dinlemeliyiz
  hem Allah bizi neden yaksın haşa Allah zalim ve gaddar mı ki insanların yanışından zevk alsın..bir insan la ilahe illallah.derse geri tarafını Allaha bırakmamız gerekmezmi zira ameli durumları hesap edecek ve hüküm verecek Allahın bi zatihi kendisi deyilmidir.

  sana saygılarımı sunuyorum LeoparGS kardeşim.


 4. Reklam

 5. 4
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  --->: Allah’ı insanlara sevdirin


  Allah Tealâ ona şu açıklamayı yapmıştır: -Kendilerine verdiğim nimet ve ihsanlarımı, onlara hatırlat. Çünkü onlar, ancak iyiliklerini gördüklerini severler.

  Allah c.c. razı olsun kardeşim


 6. 5
  Yakut Bayan Üye
  Yakut
  Bayan Üye

  Üye No: 11544
  Mesaj Sayısı: 292
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: istanbul

  Allah’ı insanlara sevdirin


  Allah razı olsun


+ Yorum Gönder