1. 1
  menekse23 Üye
  menekse23
  Üye

  Üye No: 77719
  Mesaj Sayısı: 174
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Almanya

  Kullarıma söyle en güzel sözü söylesinler! (İsrâ, 53)


  Hz. Ali’nin rivâyetine göre Rasûlullah (sav):
  “–Cennet’te birtakım köşkler vardır. Dışları içlerinden, içleri de dışlarından görülür.” buyurmuştu.


  Bunu işiten bir bedevî ayağa kalkıp:
  “–Bu köşkler kimler içindir ey Allah’ın Rasûlü?” diye sordu.


  Fahr-i Kâinât (sav) Efendimiz:
  “–Sözünü güzel ve hoş söyleyen, tatlı dilli, yemek yediren, oruca devâm eden ve gece herkes uyurken kalkıp Allah için namaz kılan kimseler içindir!” buyurdu. (Tirmizî, Birr, 53/1984; Ahmed, I, 155)


  (alinti)


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Cevap: “Kullarıma söyle, en güzel sözü söylesinler!..” (İsrâ, 53) -


  İsrâ Süresi, 53. Ayetin tefsiri

  (Besairül Kur'an Tefsirinden)


  53. “İnanan kullarıma söyle, en güzel şekilde konuşsunlar. Doğrusu şeytan aralarını bozmak ister. Şeytan şüphesiz insanın apaçık düşmanıdır.”

  İnanan kullarıma söyle ki onlar en güzel şekilde konuşsunlar. Ahsen söz söylesinler. Söyle kullarıma sözleri, amelleri, hayatları güzel olsun. Peki nedir ahsen söz? Nedir en güzel söz? En güzel söz vahiydir. En güzel söz kitap ve peygamber sözüdür. En güzel amel, en güzel hayat Allah’ın istediği hayattır. Allah sözlerinin üstünde söz düşünmek, Allah yasalarının üstünde yasa düşünmek, Allah’ın hayat programının üstünde hayat programı düşünmek mümkün değildir.

  Evet sözlerin en güzeli Kur’andır, öyleyse en çok Kur’an konuşacağız, başka sözleri, başkalarının sözlerini konuşmamaya çalışacağız. Çünkü bakın Rabbimiz buyuruyor ki doğrusu şeytan sizin aranızı bozmak ister. Dikkat edin şeytan sizin aranıza nizalar sokmak ister, ayrılık tohumları, düşmanlıklar atmak ister. Sizi Rabbinizin dosdoğru yolundan saptırıp perişan etmek isteyen apaçık bir düşmanınızdır o. Sizi Allah sözlerinden, sizi vahiyden uzaklaştırıp başka sözlerin, başka amellerin, başka hayatların içine çekmek isteyen amansız bir düşmandır o şeytan.

  Öyleyse zinhar Allah sözlerinden uzaklaşmamalıyız. Kötü sözlerle, işe yaramaz sözlerle, olur olmaz tavır ve davranışlarla Allah’ın sözlerinden uzak bir hayat yaşamamaya gayret etmeliyiz. Yâni bizi Rabbimizden koparmak, bizi Allah yolundan saptırıp birbirimize düşürmek isteyen düşmanımıza fırsat vermemeliyiz. Bizi ümmet olma şuurundan uzaklaştırmak isteyen, bizi zina gibi, içki, fuhuş gibi, birbirimize düşmanlık gibi kötülüklerin kucağına atmak isteyen şeytanı diskalifiye ederek toplum olarak Rabbimize itaatimizi Rabbimize gerçekleştirmeliyiz. Şeytanın bizi kendi cehennemine dâvetine asla kapılmamalıyız. Ona karşı Rabbimizin bize gönderdiği kitabına ve elçisinin yoluna tabi olmalıyız.


 3. 3
  menekse23 Üye
  menekse23
  Üye

  Üye No: 77719
  Mesaj Sayısı: 174
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Almanya

  Cevap: “Kullarıma söyle, en güzel sözü söylesinler!..” (İsrâ, 53) -


  Alıntı
  Evet sözlerin en güzeli Kur’andır, öyleyse en çok Kur’an konuşacağız, başka sözleri, başkalarının sözlerini konuşmamaya çalışacağız.
  Hocam Allah razi olsun. Ama ne yazikki toplum arasinda böyle konustugunuzda "Buda basimiza hoca kesildi deniliyor". Bir arkadasim bu yüzden gelin gittigi Evde cok huzursuzluk yasiyor. O onlarin kötü aliskanliklarini görmezden gelip Allah ve Rasulunden bahsettiginde böyle bir suclamaya maruz kaliyor.

  Mustafa Islamoglu Hocamizin söyledigi gibi:"Askerde cumaya gidersiniz hoca derler - 5 Vakit degil sadece Cuma Namazi. Kendisi namaz kilmadigi halde normal Müslüman kategorisine girebilmesi icin arkadasina hoca der. "


 4. Reklam

+ Yorum Gönder