Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi? 5 üzerinden 4.11 | Toplam : 9 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,255
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi?


  Hanefi Mezhebine göre tesbihatı farzdan sonra yapıp,farz namazla sünnet namaz arasına fasıla koymak tenzihen mekruhtur.(Abdurrahman Ceziri de yazdığına göre) Allahumme entes selam ...duasını okumakda sakınca yoktur.

  Yanılmıyorsam Reddül Muhtar'da yazılana göre kişi tesbihatı farzdan sonra yapar,sonra sünneti kılarsa sünnet namazı yerinde kılmamış olur ve o sünnet namazı iade etmesi gerekir yazıyor.

  Peygamberimiz farz namazdan sonra 33 defa subhanallah,33 elhamdülillah,33 allahu ekber derdi tarzındaki hadisleri şöyle yorumluyorlar;son sünnetten sonraki namaz aynı farzdan sonraki namaz gibidir.O namazlar bir bütündür.Ayrılamaz.Yani farzdan sonra şunları şunları okurdu hadislerini son sünnetten sonra okurdu olarak yorumluyorlar.Peygamberimiz farzdan sonra allahumme... duasını okuyacak kadar oturur,sonra hemen kalkar sünnet namazı kılarmış.Bu görüşe katılmıyorum.Peygamberimiz kaç defa mescidde nafile namaz kılmış da hemen sünnet namazı kılardı diyorlar.

  Hanefi Mezhebi bu görüşüyle diğer 3 mezhebe muhalif oluyor.

  Not:Hanefi Mezhebinin ilk dönem müctehidleri bu konuda ne demiş bilmiyorum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 747
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi?


  Genellikle namaz bittikten sonra tesbihat yapılmaktadır.Fakat farz namazlarından sonra yapıp ara vermek ve ondan sonra da namaz kılmakta bir sakınca görülmemektedir.Önemli olan vaktin çıkmadan hemen namazların kılınmasıdır.


+ Yorum Gönder