1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  Allah her şeyi en güzel biçimde mi yaratmıştır? Kuranda neden Bazı şeylere çirkin deniyor?


  Allah her şeyi en güzel biçimde mi yaratmıştır? Eğer öyleyse neden eşeklerin seslerinin çirkin ve kötü olduğunu söylüyor?

  Her şeyde, hattâ en çirkin görünen şeylerde bile, hakiki bir güzellik yönü vardır. Evet, kâinâttaki her şey, her olay ya bizzat güzeldir, ona zâtı i‘tibârıyla güzel denilir. Veya netîceleri yönüyle güzeldir ki, ona hüsn-i bil-gayr denilir. Bir kısım olaylar var ki, görünüşü çirkin, karışıktır. Fakat o görünen perdenin altında gayet parlak güzellikler ve intizamlar var. Örneğin, bahar mevsiminde fırtınalı yağmur, çamurlu toprak perdesi altında nihâyetsiz güzel çiçek ve muntazam bitkilerin tebessümleri saklanmıştır. Fakat bazı insanlar, hem dış görünüşe düşkün, hem de hep kendini düşündüğünden, sadece dışına bakıp çirkinlikle hükmeder. (bk. Nursi, Sözler, 18. Söz)

  Demek ki, güzellikler, bir açıdan hakiki ve dolaylı güzellikler olmak üzere iki çeşit olabiliyor. Dolaylı güzellikler, başka güzelliklerin fark edilmesine, anlaşılmasına katkı sağladığı için güzeldir. Eşeklerin sesi başka seslerinin güzelliğinin anlaşılmasına katkı sağladığı için dolaylı olarak güzeldir. Bu nedenle ayette, “O Allah ki, herşeyi en güzel şekilde yarattı, insanı yaratmaya da çamurdan başladı.” (Secde, 32/7) buyurulmuştur.

  Burada bilinmesi gereken çok önemli bir nokta da şudur: Allah’ın her şeyi güzel yaratmış olması demek, insanların hoşuna gidip gitmeme noktasından değil, Allah’ın sonsuz ilim, kudret ve hikmetini gösteren harika bir sanat eseri olarak var edilmesi demektir. Biz insanlara göre hoş olmayan eşeğin sesindeki musikî ritimler, ses dalgalarındaki kalın-tiz periyotlardaki harika sanat ve bu sesin çıkması için gereken hançerenin harika sanat estetiği bir yaratılış harikasıdır.

  Kur’an’da yer alan ifade ise, insanlara verilen bir edep dersidir. İnsanların hayvanlar gibi, bağırarak konuşmamaları, avaz avaza gürültülü bir ortam oluşturmamaları için yapılan bir karşılaştırma söz konusudur. Yani, eşeğin sesinin çirkinliğinden ziyade, onun yüksek periyoduna, insanların kulaklarını tırmalayan yönüne işaret edilmiştir. Bununla, insanlık camiasında yüksek sesle, konuşmanın, -bu asra işaretiyle de- müzik aletlerinin, radyo ve televizyon seslerinin sonuna kadar açılmasının doğru olmadığına, insanları rahatsız edeceğine işaret edilmiştir.

  Kur’an, insanlara hitap ediyor ve insanların anlayacakları dilden konuşuyor. Araplar cahiliye döneminde yüksek sesle konuşmayı marifet sayıyor, sesini fazla yükselterek karşıdakine üstünlük sağlamaya çalışıyorlardı(Kurtubî, ilgili ayetin tefsiri). Kur’an’da bu adetin çirkinliğine işaret edilmiş, örnek olarak da Araplar arasında bir çok yönden kötü bir misal olarak kabul ettikleri eşeğin sesini vermiştir ki, tesirini göstersin.

  Diğer taraftan, bazı kişilerin kabadayılık yapıp yüksek sesle ve uyumsuz cümlelerle konuşmaları, hem onların kültür yapısını, eğitim seviyesini yansıtır, hem de insanlara saygısızlıklarını gösterir. Cenâb-ı Hak o gibilerin ölçüsüz kaba konuşmalarını saygılı ve medenî bir kalıba dökmelerini sağlamak için “O hâlde yürüyüşünde mu‘tedil ol; sesini de alçalt! Çünki seslerin en çirkini, elbette eşeklerin sesidir!” (Lokman, 31/19) şeklinde uyarıcı bir benzetmede bulunuyor. (bk. Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Lokman Suresi 19. ayetin tefsiri)

  Bu açıklamalardan, bir çok yönden bir edep ve adap dersi verilen bu ayetin bunca hikmetlerini görmeyip, kendimizce bir kusur telakki ettiğimiz eşeğin sesine takılmanın ne kadar yanlış olduğu açıkça görülmüştür.

  Demek, bize düşen, bizi yaratan Allah’ın sonsuz hikmetine, ilmine, kudretine, doğruluğuna inanmaktır; anlamadığımız şeyleri kendi cehaletimize vermektir. Bu da önemli bir edep dersidir biz insanlar için...
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Bayan Üye
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 312
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Allah her şeyi en güzel biçimde mi yaratmıştır? Kuranda neden Bazı şeylere çirkin deniyor?


  allah hiçbir şeyi luzumsuz yaratmamıştır herşeyin bir sebebi faydası vardır çirkinlik ne manada söylenmiş bilinmez ama yaratan allah mutlaka bir bildiği vardır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah Herşeyi Güzel Yarattı


  Bir ayet var: O Yarattığı herşeyi, en mükemmel şekilde yapandır. Nihayet insanın yaratılışını balçıktan başlatmıştır.

  Şimdi benim anlamadığım şey: mesela kafirliği, kafirlerin Allahtan başkasına tapmaları, dinsizliği, tapınaklarıda Allah yarattı ? Ozaman budamı güzel oluyor? Ayette "herşey" yazıyor.? Benim kafam karıştı..
  Çok özür diliyorum ama bu soru beynimi kemiriyor ve çıkmıyor. Açık ve net cevap yazabilirmisiniz? Nolur beni kurtarın bu sorudan😔


 4. Reklam

 5. 4
  misafir1 Üye
  misafir1
  Üye

  Üye No: 122432
  Mesaj Sayısı: 376
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Allah her şeyi en güzel biçimde mi yaratmıştır? Kuranda neden Bazı şeylere çirkin deniyor?


  Allah avc zengindir, yücedir, kimseye de ihtiyacı yokdur. yeryüzündeki herkes Allah avc yi inkar etse, Allah avc nin mülkünden bir şey eksiltemezler. Allah avc merhameti gereği, islamı indirmiş hak yolu göstermiş; dünya hayatında kullarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır. bu karşılanan ihtiyaçlar, seçilen yollar, yapılanlar veya yapılmayıp geride bırakılanlar ise ayrıca imtihan konusudur. kul Rabbine dönerse Rabbini bulacakdır. bunun dışında dilediğine dönen de dilediğini bulur. dünya vadilerinden hangisinde kendini paraladığı da umursanmaz. insan kendine verilen mühlet dolasıya kadar; bildiğini okumaya, işine geleni yapmaya, kendini kandırmaya, kendini oyalamaya devam eder. böyle yapan insan sonuçda belki dünyayı kazandığını sanar ama bir tarafdan da dünyanın kölesi olmuşdur. dünya peşinde koşmakdan başka hiçbir şey yapmayacak kadar da kendisini unutmuşdur. ortadaki anlamsızlığı ve yanlışlığı farkedip; samimiyetle Rabbine dönmek, kendini düzeltmek isteyene de kapılar her zaman açıkdır.


 6. 5
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,126
  Tecrübe Puanı: 10

  Öncelikle biz kulların üzerine düşen tek görev Allah cc nün yarattığı birşeyin, ilim ve kudretine sonsuz şekilde inanmak ve boğun eğmek gerekmektedir. Eğer Kuranda birşey geçiyor ve bunu anlatmıyorsak bu bizim cahil ve acizliğimizin göstergesidir.
  Evet Allah cc bazı ayetlerinde bazı şeyleri çirkin olarak nitelemekte dir örneğin: eşşek sesinin sesini örnek verir. Aslında bakıldığında Allah katında eşşek değersiz bir yaratık asla değildir. Oysa insanlar kendi aralarında yüksek ve bağırarak konuştuklarında bu misali eşşeğin sesine benzetmektedir. Eski arap larda eşeğin her tarafı çirkin olarak görülmekte idi ve kendi aralarında yüksek ses ile konuşurlardı. Allah ta kendilerine yani insanların anlayacağı dilden hitap etmiş ve eşşek örneğini onlara vermiştir. Selametle kalın.


+ Yorum Gönder