1. 1
  yunusemrem Üye
  yunusemrem
  Üye

  Üye No: 120798
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Ölüler için namaz kılınır mı


  Selamın aleyküm ölmüş anne ve babamızın ruhları için 2 rekat namaz kılınır mı?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Ölüler için namaz kılınır mı


  Ölüler için namaz kılınmaz ama dua edilir. Ancak unutulmamalıdır ki, herkes amelini yanında götürür. Kişiyi cennete kendi amelleri götürür. Namaz kişisel ibadettir ve kişinin kendisi kılması gerekir. Anne baba namaz kılmadan öldüyse onların yerine namaz kılamazsınız.

  İbrahim Suresi, 23. ayet: İman edip salih amellerde bulunanlar, Rablerinin izniyle altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere konulmuşlardır. Orada birbirlerine olan dirlik temennileri: "Selam"dır.
  Kasas Suresi, 80. ayet: Kendilerine ilim verilenler ise: "Yazıklar olsun size, Allah'ın sevabı, iman eden ve salih amellerde bulunan kimse için daha hayırlıdır; buna da sabredenlerden başkası kavuşturulmaz" dediler.

  Nisa Suresi, 173. ayet: Ama iman edenler ve salih amellerde bulunanlar, onlara ecirlerini eksiksiz ödeyecek ve onlara Kendi fazlından ekleyecektir de. Çekimser davrananlar ve büyüklenenler, onları acıklı bir azapla azaplandıracaktır ve kendileri için Allah'tan başka bir (vekil) koruyucu dost ve yardımcı bulamayacaklardır.


  Salih amelde bulunmayanlar için ise Allah;

  Fatır Suresi, 37. ayet: (Cehennemin) İçinde onlar (şöyle) çığlık atarlar: "Rabbimiz, bizi çıkar, yaptığımızdan başka salih bir amelde bulunalım." Size orda (dünyada), öğüt alabilecek olanın öğüt alabileceği kadar ömür vermedik mi? Size uyaran da gelmişti. Öyleyse (azabı) tadın; artık zalimler için bir yardımcı yoktur.

  buyuruyor.

  Allah'a emanet olunuz.


+ Yorum Gönder