La İlahe İllallah Ne Demektir 5 üzerinden 4.59 | Toplam : 59 kişi
 1. 1
  zahid4 Üye
  zahid4
  Üye

  Üye No: 2946
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 2

  La İlahe İllallah Ne Demektir


  La İlahe İllallah Ne Demektir


  “İlah”
  Ne Demektir?
  İslam kültürünün en önemli kavramlarından biri olan ‘İlah’ kavramı ne yazık ki günümüz insanı tarafından anlaşılmamaktadır. Tevhid inancını ve onun karşıtlarını yeterince bilmek için bu kavramı iyi tanımak gerekir. Tevhid kelimesinin içinde yer alan bu kavram, iman ile şirk (ortak koşma) arasındaki farkı ortaya koyar.

  İlah; arapça bir kelime olup “İbadet (itaat-kulluk) edilen varlık” demektir. (Lisanul Araba bak. c:13 s:467) Her ibadet edilen varlık ilahtır, fakat her ilah Allah değildir.
  İbni Receb şöyle dedi:
  “İlah;
  Kendisinden korkulan,
  Çekinilen,
  Umut beklenilen, (ihtiyaç duyulan)
  İstenilen,
  Yüceltilen,
  Sevilen,
  Tevekkül edilen,
  Dua yapılan
  Dolayısıyla kendisine itaat edilip isyan edilmeyendir. Bunların hepsi sadece Allah (c.c)’a yapılır. Bunlardan bir tanesini yaratılmışa yapan kimse, Allah (c.c)’a ibadette ortak koşmuş ve la ilahe illallah sözündeki ihlasını bozmuştur. Bu söylenilenlerden her ne kadarı Allah (c.c)’tan başkasına yapılırsa o kadar da Allah (c.c)’tan başkasına ibadet edilmiş olunur” (Kurreti Uyunil Muvahhidin s: 25


  “La İlahe İllallah”
  Ne Demektir?
  La İlahe İllallaha iman;
  Allah’ın itaat edilmesi gereken tek varlık olduğuna inanmak, sadece O’nun bildirdiği şeriatı hayat nizamı olarak kabul etmek, O’nun şeriatı dışındaki bütün fikir ve sistemleri reddetmekle başlar. İslama girmiş olan bir kişi Sadece Allah’ı ilah olarak kabul etmiş ve ibadetlerin sadece Allah’a yapılması gerektiğine inanmıştır. İslama girmekle hüküm verme yetkisinin bir ibadet olduğunu kabul etmiştir. Bunu kabul etmeyen kişi Allah’ı tam olarak birlememiş ve tevhid akidesine sahip olamamıştır.
  İslam’a girebilmek için Tevhidin birinci kısmı İslamın ilk şartı; ‘La İlahe İllallah’ın’ ‘red’ kısmı olan “tağutu red ve inkar” yani ‘La İlahe’ kelimesinin ne manaya geldiğini açıklayalım ki artık bundan sonra inananlar bilerek inansınlar inkar edenler de bilerek inkar etsinler. Dikkat edilmesi gerekir ki ‘La İlahe İllallah’ sözü önce Allah’tan başka diğer ilahları reddetmekle başlıyor. Müslüman önce Allah’tan başka bütün ilahları reddetmeli ve ilah olarak sadece Allah’ı kabul etmelidir.
  “La ilahe” dediğin zaman, bütün tağutları red etmiş ve onların ibadet edilmeye hakları olmadığını söylemiş olursun.
  Şöyle ki;
  Bütün sahte ilahları reddediyorum yani; tağutu ve kendini ilahlaştıranları tanımayıp inkar edeceğime, onlarla ilişkimi keseceğime, kalbimi bu pisliklerden temizlemek için bütün gücümü kullanacağıma dair Allah’a söz veriyorum.
  Bu kelimeyi söyleyen kimse genel olarak şöyle demek istemiştir:
  Ey Rabbim! Ben, insanları kendisine ibadet etmeye yani; hükümlerini dinlemeye, kendisine saygı göstermeye, yüceltmeye çağıran tüm sahte ilahları reddediyor ve bunları kabul etmiyorum.
  Ey Rabbim! Ben Senin mülkünde, Senin dışında kendisini hüküm koyucu gören, Senin hükümlerin dışında hükümler koyan, insanların sözünü dinlediği, kanun ve hükümlerine itaat ettiği, haram ve helallerine, emir ve yasaklarına riayet ettiği hiçbir sahte ilahı tanımıyor; Sana yönelmeyen insanların kanun ve hükümlerini, yasa kitaplarını, uydurdukları sistemlerini, yollarını, yaşam biçimlerini, eğitim, evlenme, boşanma anlayışlarını, kazanma-harcama anlayışlarını, ekonomi anlayışlarını, siyasal yapılanmalarını, hukuklarını, hayat anlayışlarını ve proğramlarını, onların peşine takılıp dediklerini yapan yandaşları müşrikleri de reddediyorum, onları kesinlikle sevmiyorum, onlardan nefret ediyorum ve onlara düşmanlık duyguları besliyorum, bütün imkanlarımı bunları yok etmek için kullanacağım.  İlgili Yazılar

 2. 2
  ABU MELLE Üye
  ABU MELLE
  Üye

  Üye No: 86002
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 43

  Cevap: La İlahe İllallah Ne Demektir


  Rabbim razı olsun konu güzel devamını dilerim rabbimden


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: La İlahe İllallah Ne Demektir


  La İlahe İllallah: Allah'tan başka ilah yoktur demektir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: La İlahe İllallah Ne Demektir


  Hocam La ilahe illallah ne demektir?
  Bu kadar basit bir soruya iki sayfa saçma sapan açıklama yazılmaz.
  Lailahe illallah = "Allahtan başka ilah yoktur" demektir. bitti. biz sizden bunu öğrenmek istiyoruz.


 6. 5
  uniak Üye
  uniak
  Üye

  Üye No: 106975
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1

  La İlahe İllallah

  Karşılığı tanımsız ve anlamsız kelimeler bütünüdür.
  İlah = İlah
  La = yoktur veya hayır demektir.
  İllallah= Gerçeği Allah'tır.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selefi akidesimi bu?kimseye sayqi gisdermersin?))))))peki bosanma isi evlilik isine la ilahe illellah soyleyipde amel etmiyenlerin ve ya hic soylemeyenlerin evliliyi gibi yapmiyorsansa demekki devlet seviyeli nikah kagisi olmazmi?)))siz insanlari nefretemi cagiriyorsunuz?kimese sayqi tagutmu?)))Hz Muhammed (e) musrikleri bagisladi,ona tas atsalarda O (e) dua etdiki Ya Rabb bunlari bagisla.simdi sizin sozunuzle tagutmu etdi?)))iyi dusun.mumin kimdir?mekkede sehit olmus muminleri traktorla bir araya getirenmi???)))


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  yazdıkları saçma değil gayet güzel, Sen şimdi Allah'tan başka ilah yok deyip gene kendi bildiğin gibi yaşarsan işte o zaman söylediğin bu sözün içi boşalır.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Açıklama son kısmı dışında güzel. Mümin olan düşmanlık beslemez kin gütmez kardeşim Allah demez mi hayır ve şer benden Hidayet benden. O zaman olan biten ondan sa mümine teslim olmak düşer. Kavga ile hakikat davası olmaz.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun aleyküm. Lâ ilâhâ illallah duasının türkçe manası bu şekilde olur mu: Tek ilah Allah yada tek ilah Allah'tır.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Anlamının "Allah'tan başka İlah yoktur." olduğunu biliyordum ama "İlah" kelimesini "Tanrı" demek sanıyordum.
  Şimdiye kadarki getirdiğim Tevhid'ler kabul olmuyor mu?


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Tanrı kelimesinin asıl anlamı ibadet edilecek olan ilah anlamındadır. Yani temelde aynı manayı ifade eder. Şimdiye kadar o şekilde söylemekle bir sakıncası olmaz. Tanrı kelimesi günümüzde bir çok farklı şekillerde de kullanıldığından biz mümin olarak kullanmayı hoş görmüyoruz.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  yani iki saat okudum şunu öğrenmek için bedava makale yazmışlar senden allah razı olsun bu kadar net


+ Yorum Gönder