Kader Nedir ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kader Nedir ?


  Mrh hocam yazidiniz tamamda mesela ben kendi hayatimdan ornek vereyim ben ailemi secme konusunda serbest degildim babam din yonunden cok cahil birisi ve ayrica kufurbaz annem surekli hasta maddi yonden asgari bazende altindayiz ve ben 5 aylikken besikten dusup sakat kalmis biriyim suan 34 yasindayim ve evlenmedim namazimi kiliyorum allaha inancimda tam insan secimlerinin sonucunu yasarmis peki butun bunlari benmi sectim ben sectigim icinmi Allah yaratti bir yerde okumustum hz. Osman soyle demis Allah nasip etmedigi seyi insana hayal bile ettirmezmis peki budurumda irademi kullandirma yetkisi yine Allahin elinde peki ben bunun neresinde sorumluyum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 385
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Kadere iman


  kadere iman imanın şartlarındandır inkar edilemez bu büyük günahlardandır kadere iman herşeyin allahtan geldiğine iman etmektir teslimeyettir


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kader Nedir ?


  "peki ben bunun neresinde sorumluyum" çok güzel bir soru. Evet hocam...


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kader Nedir ?


  Herkes kendi yaptığından sorumludur. Allah, insanı bir şeye zorlamaz. İnsan cüz'i iradesi ile iyi veya kötüyü seçer ve seçtiğinden de sorumlu olur. Eğer seçim yapma iznimiz olmasaydı dünya hayatımız imtihan yeri olmazdı.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kaderde hayır ve şer yazılıdır. Başa gelen her musibet daha önceden bir kitapta yazılmıştır. Hayır çaba vermeden elde edilemeyeceğini gibi, şerde çaba göstermeden önlenemez. Hastalıkta kaderde yazılıdır. Ama bunların hepsi çok az bir miktar güç olsada, kimi zaman dua ile kimi zaman başka kişilerin yardımı ile kimi zaman kendi çabası ile ya elde edilir, yada elden çıkarılır.


 7. 6
  Zekter (Cezalı)
  Zekter
  (Cezalı)

  Üye No: 120548
  Mesaj Sayısı: 14
  Tecrübe Puanı: 0

  Her şeyin alın yazısı/kader ile olduğunu bizim irademizin önemi olmadığına inanmak(Bunu açıklayan imama inanmak) küfür müdür yoksa taklidi iman mı ?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,791
  Tecrübe Puanı: 10

  İnsanın iradesi vardır ve insan iradesi ile doğruyu yada yanlışı seçe.Bu iradesi ile kullar imtihan edilmektedir. Bunu inkar etmek doğru yoldan sapmak demektir Allah korusun.


+ Yorum Gönder