Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu.. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  sultans Üye
  sultans
  Üye

  Üye No: 22733
  Mesaj Sayısı: 173
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Tarsus

  Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  Sual: Hıristiyan kadınları, pişirdikleri yemekten bize getiriyorlar. Biz de bu yemekleri yiyoruz. Bazıları gayri müslimlerin pis olduklarını, hediyelerini almanın caiz olmadığını söylüyorlar. Doğru mudur?
  CEVAP
  Gayri müslimlerin yemeklerini yemek, verdikleri hediyeleri alıp kullanmakta mahzur yoktur. İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Tevbe suresi 29. âyet-i kerimesinde (Müşrikler elbette pistir) buyuruluyor. Hanefi âlimleri bu âyeti, Allahü teâlânın (Müşrikler pistir) buyurması, (Müşriklerin kalblerinin, itikadlarının pis olduğu içindir) diye açıklamışlardır. Gayri müslimler, temizliğe riayet ederlerse, bedenlerine pis denemez. Çünkü Peygamber efendimiz, bir yahudi evinde yemek yedi, bir müşrikin kabı ile taharetlendi. Hazret-i Ömer de bir Hıristiyan kadının kabından taharetlendi. Müşriklerin bedenleri de pis olsaydı, onların yemeklerini yemez, sularını içmezlerdi. Eğer müşriklerin bedenleri pis olsaydı, iman edince temiz olmamaları gerekirdi. O halde onlara pis denilmesi, kalblerinin pis olduğunu bildirmek içindir. İman edince kalblerindeki bu pislik gider, temiz olur. İtikadlarının, kalblerinin pis olması, bedenlerin de pis olmasını gerektirmez.

  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Ehl-i kitabın [Yahudi ve Hıristiyanların] pişirdiklerini, kestiklerini yemek helaldir.) [Maide 5]

  O halde, kâfirlere karışan, alış-veriş eden müslümanları pis bilmemelidir! Böyle müslümanların pis olduklarını sanarak, bunların yiyecek ve içeceklerinden sakınmamalı, müslümanlardan ayrılmak yoluna sapmamalıdır! Bu hâl, ihtiyat değil, bu halden kurtulmak ihtiyattır.) [Mektubat c.3, m.22]

  Yine İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Gazali hazretleri de buyurdu ki:
  (Haram olduğu bilinmeyen şeyler yenir. Peygamber efendimiz, bir müşrikin, Hazret-i Ömer de, bir Hıristiyan kadının testisinden abdest almıştır. Eshab-ı kiram, kâfirlerin verdiği suyu içerdi. Halbuki, pis, necis olan şeyi yemek haramdır. Kâfirler ise, ekseriya pis olur. Elleri kapları şaraplı olur. Çeşitli şekilde öldürerek leş ettikleri hayvanları yerler. Eshab-ı kiram, buna rağmen, necis olduğunu kesin olarak bilmedikleri için, onlardan et, peynir gibi gıda maddelerini alıp yerlerdi.) [Kimya-ı Seadet]

  Dinimiz zimmiye [gayrı müslim vatandaşa] zekat hariç, sadaka, sadaka-i fıtr, adak ve hediye verilmesinin ve onlardan cizye ve hediye almanın caiz olduğunu bildiriyor. (Mevkufat, Dürer)

  Dinimiz, kâfire itikadlarından dolayı hürmet etmenin ve selam vermenin caiz olmadığını; ama ihtiyaç halinde selam verip müsafeha etmenin caiz olduğunu bildiriyor. (Redd-ül Muhtar)

  Zimmiye zulmetmek, müslümana zulmetmekten daha büyük günahtır. Zimmiyi üzmemek için selam vermek caizdir. (Dürr-ül-muhtar)

  Hadis-i şerifte ise, (Zimmiye eza edenin hasmı ben olurum) buyuruluyor. (Hatib)

  Yine hadis-i şeriflerde (Hediyeyi reddetmeyin!) ve (İstemeden verilen şeyi alınız! Allahü teâlânın gönderdiği rızıktır) buyuruluyor. (Beyheki)

  Sual: Kâfirin ikram ettiği yenir mi, verdiği hediye alınır mı, bardağından içilir mi?
  CEVAP
  Üçü de Evet.

  Sual:
  Ateist komşuların getirdiği aşure veya tatlı gibi şeyleri yemek caiz mi?
  CEVAP
  Necis olduğu bilinmedikçe dinsizlerin yemeği yenir. Yani domuz eti ve şaraplı olduğu bilinmezse yenir.
  Sual: Şimdiki Hıristiyanlar kan akıtmadan, hayvanların kafasına kurşun sıkarak ya da boğarak öldürüyorlar. Bunların öldürdükleri hayvanları yemek caiz midir?
  CEVAP
  Boğarak veya kurşun sıkarak öldürdükleri kesin olarak biliniyorsa yenmez. Fakat zan ile olmaz.

  [URL="http://murat-aydemir.com/Helal-ve-haramlar/"]Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu[/URL] konusunu; Helal-ve-haramlar Kategorisine 2011-09-23 23:36:44 tarihinde yemek en çok arananıyla birlikte eklenmiştir. Konu ile İlgili Diğer ayrıntılı içerikleri [URL="http://murat-aydemir.com/Helal-ve-haramlar/"]Helal-ve-haramlar[/URL] kategoriden bulabilirsiniz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 385
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  gayri müslimlerin yemkleri yenir fakat birçok müslüman buna yaklaşmaz ve yemezler lakin peygamber efendimiz bile yemişse sorun olmaz


 3. 3
  Elcevap (Cezalı)
  Elcevap
  (Cezalı)

  Üye No: 119403
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  Müslüman pis insanlar da vardır gayri muslim pis insanlarda vardir. Burada kişinin temizlik anlayışına bakmak gerekir. Sadece kesilen hayvan etinin haram olma durumu vardır. Birde alkol eklenmiş yada domuz ürünü içeren gıda gibi ürünler. Bu konulara dikkat edilerek beraber yenilebilir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Gayri Müslimlerin Yemeklerini Yemek Konusu..


  Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar yenilmez (Mâide, 5/3).
  Ve ehli kitabın kestiği yemek helaldir yazıyor.
  Şimdi ehli kitap olanlar, Allah'a değilde başka olmayan bir ilaha inanıyorlar. O zaman hala ehli kitap mılar onlar ? (Hristiyan) yani Allah'a inanmıyor ama eti o zaman helal mi? Ben anlamadım..


 6. 5
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 714
  Tecrübe Puanı: 11

  Kuran, Hristiyan ve Yahudilerle aynı rabbe iman ettiğimize fakat bu iki dinin süreç içinde farklılaştırdıklarını, tahrif ettiklerini belirtir. Allah'a oğul atayan Hristiyanlar, Allah'ın sadece kendi ırklarına merhamet edeceğine, geriye kalan tüm ümmetlerin helak olacağına inanan Yahudilerin dinleri bu gibi birçok örnekle tahrif edilmiş onarılmaz hale gelmiştir. Fakat iman meselesinde Kuran Rab olanın aynı olduğunu, onların cahillik ettiklerini, bir arada yaşamaktan, "doğal düşman" olmadıklarını belirtebilmek için Ehli Kitabın kestiklerinin yenildiği yorumu getirilen ayetlerden dolayı Müslümanlar Ehli Kitabın kestiklerini yerler.


+ Yorum Gönder