Tanrı kelimesi Allah kelimesinin karşılığı değildir 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  acizane Kul
  acizane
  Kul

  Üye No: 1773
  Mesaj Sayısı: 77
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 29
  Yer: Elvankent

  Tanrı kelimesi Allah kelimesinin karşılığı değildir


  Bugün bazi dinî eserlerin tercümesinde, bazi makale ve yazilarda, günlük konusmalarda "Tanri" kelimesi, "Allah" lafz-i celâli yerine, es anlamli olarak kullanilmaktadir. Hatta bu çok yanlis husus üzerinde, bazi çevrelerce özellikle ve israrla durulmaktadir.

  "Allah" kelimesi, âlemleri (görünen ve görünmeyen varliklari) yaratan "Rabb" ve "Mabûd" sifat isimlerini nefsine cem etmis olan Vâcib-ül Vücûd Hz.lerinin Zâtina mahsus bir ism-i seriftir. Arapçadir. Allah ism-i serifi, has isim, özel isim oldugundan, baska dillere millî ve mahallî kelimelere tercüme edilemez. Hiçbir özel isim, baska bir dile tercüme edilemez. Özel isimler, yabanci dillere olduklari gibi nakledilirler. Hatt-i zâtinda bunun geregi de yoktur. Bu nedenle, "Allah" kelimesini aslî sekliyle almak ilmî bir zarurettir. Zaten "Allah" ism-i celâli, Allahü Teâladan baska bir varliga verilmemistir, verilemez de!.. Rabb ve Mabûd isimlerinin çogulu yapilabilir. "Rabbler" ve "Mabûdlar" denilebilir. Lakin "Allah" kelimesinin çogulu yapilamaz. Yani etimolojik açidan "Allahlar" denilemez. Ayrica Rabb ve Mabûd sifat ismi olup, özel isim yani "zât" ismi degildir. Baska dillerde Lâfza-i Celâlin karsiligi da yoktur. Örnek vermek icâb ederse; muhtelif dinlerdeki Tanri, God, Direu, Hüda, Yahova kelimeleri, "Allah" kelimesinin es anlamlisi olmayip, arapçadaki "ilâh" karsiligi mefhumlardir. Dolayisiyla mahlûk sifatindan siyrilmamis tâbirlerdir. Ilâhin çogulu "âlihe-ilâh-lar", "tanri"nin çogulu "tanrilar"dir ki, çokluk ifade eden terimlerdir ve gerçek mabûdtan baskasina verilmis isimlerdir.

  "Allah" kelimesinin özelliklerinden biri de, bu kelimelerin hangi harf çikarilsa, mânâsinin bozulmamasidir. Örnek olarak: "Allah" ism-i serifindeki "Elif" kalkacak olsa "Lillah" kalir ki, bu da Allahü Teâlanin ism-i serifidir. "Lillahi ma fissemavati vel ardi" ayet-i kerimesindeki "Lillah" bu mânâyi ifade eder. "L" harfi kalkacak olsa "Lehû" kalir ki, bu da ism-i serifin yerini tutar. Bu hususta Kuranda: "Lehû ma fissemavati vel ardi" vârid olmustur. "Lehû"nun "L"si kalksa, "Hû" ism-i serifi kalir ki, bu da Zât-i Baht-i Ilâhiye aittir. Kuranda bu hususta da "Hüvallahüllezi lâ ilâhe illâ Hû" gelir.

  Görülüyor ki; "Allah" ism-i serifinde, akillara hayretler verici, nihayetsiz esrar vardir. Çünkü "Allah" ism-i serifi bütün esmâya (isimlere) camidir (içine alir); fakat hiçbir isim onun yerini tutamaz. Hastaya "Ya Sâfi" kullanilabilir. Allah(c.c.)dan hasta için sifa zikretmis olur. Denize düsen, Cenâb-i Hakktan "Ya Mugis" diye yardim bekleyebilir. "Ya Allah" derse, "Ya Mugis" ismini de zikretmis olur. Yani "Allah" ism-i serifi, bütün isimleri içine alir.

  Kaynak: H. Hasan Burkay, Hüdaverdi Ilmihali.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  LunaPhoto Emekli
  LunaPhoto
  Emekli

  Üye No: 102697
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Başı örtmek ile ilgili ayetler


  Alıntı
  Kuranın Türkçe çevirisinde(meal değil) kelimenin anlamı Başörtüsü değil Örtüdür.
  Alıntı: Edip Yüksel


 3. 3
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 5,444
  Tecrübe Puanı: 59
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Başı örtmek ile ilgili ayetler


  Edip Yüksel'e hiç itibar etmiyoruz
  O ne Alım ne de dini doğru anlamış biridir.
  Yolumuz ehli sünnettir
  itibar ettiklerimiz de ehli sünnet Alimleridir.


 4. Reklam

 5. 4
  LunaPhoto Emekli
  LunaPhoto
  Emekli

  Üye No: 102697
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Başı örtmek ile ilgili ayetler


  Yani benim anladığım senin yolun şu şekilde Allah var ve yanında Muhammed Tanrısı var ama Kuran da diyorki sadece Allaha kul olunuz Hüküm koyucu sadece allahdır ve Muhammedin görevi ona vahyedileni tebliğ etmektir hiç mi okumadınız Kuranı? Şuan sizin yaptığınız aynı Hristiyanlıkta olduğu gibidir; Tanrı, Isa Tanrısı, Meryem Tanrısı, Müslümanlıktada; Tanrı, Muhammed Tanrısı, Sahabe Tanrıları diye uzayıp gidiyor oysaki Kuran da yazıyor ve bunlardan uyarıyor.


 6. 5
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 5,205
  Tecrübe Puanı: 56
  Yer: gölbaşı

  Allah in dışında hüküm kabul eden mi var
  Kuran'da tanrı ismi geçmez onu neden kullanıyorsun


 7. 6
  LunaPhoto Emekli
  LunaPhoto
  Emekli

  Üye No: 102697
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 0

  @hmet Nickli Üyeden Alıntı
  Allah in dışında hüküm kabul eden mi var
  Kuran'da tanrı ismi geçmez onu neden kullanıyorsun
  Allah = Al-Ilah(El-Ilah) = The God = Tanrı
  Değişen birşey yok yani Allahın Türkçe karşılığı Tanrı ingilizce karşılığı The God, ve Allah bütün dilleri bilendir Arapçayı kutsallaştırmamak lazım.


 8. 7
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,246
  Tecrübe Puanı: 72

  Arapça ile alakası yok
  ilah karşılığı tanrı olabilir ama Allah ismi özel dir


 9. 8
  LunaPhoto Emekli
  LunaPhoto
  Emekli

  Üye No: 102697
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 0

  Şem'a Nickli Üyeden Alıntı
  Arapça ile alakası yok
  ilah karşılığı tanrı olabilir ama Allah ismi özel dir
  Tanrı dememde bir sakınca yok anlatabiliyormuyum.


 10. 9
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 16,686
  Tecrübe Puanı: 206

  kuranı kerımde basını ortmek ılgılı ayet

  Alıntı
  Tanrı dememde bir sakınca yok anlatabiliyormuyum.
  Kardeş, sen Kuranda geçtiği gibi "Allah" de bu daha hayırlıdır :)
  __________________________________________________ _

  Bu güne kadar islamı en iyi anlayan, Kuran ve sünneti en iyi bilen, ümmetin çoğunluğunun ittifakla ilmine güvendikleri Alimlerin icmaıyla Kuranda başörtüsü vardır ve başı örtmek farzdır.


 11. 10
  ASUDE Bayan Üye
  ASUDE
  Bayan Üye

  Üye No: 108924
  Mesaj Sayısı: 385
  Tecrübe Puanı: 4

  allah kelimesi müslümanların kullanması gereken en güzel kelimedir ayrıca allaha yalvarmak için başka güzel isimleride bulunmaktadır batı dan gelen bu kelimeyi kullanmak doğru değildir


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  arkadaşım tüm müslümanlarca kabul edilen ALLAH İsmi kuranda açıkça zikredilmiş...sen ısrarla TANRI Demen maksatlı belliki.
  birkere taşa güneşe tapınanlar TANRI der...ALLAH ile Tanrı arasında ki farkı görmezden geldiğingibi ısrarlar aynı diyebiliyorsun......


+ Yorum Gönder