1. 1
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Sena ismi kuranda nerde geçiyor?


  Kuranda sena isminin geçtiği ayet Nur suresi 43. ayettedir.

  Bir hadisi şerifte ise çoğul şeklinde "Allàhümme lâ uhsî senâen aleyke, ente kemâ esneyte alâ nefsik. ... geçmektedir. Kızlara daha çok verilmesine rağmen erkeklere de verilebilen isimlerdendir.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  HADİE Bayan Üye
  HADİE
  Bayan Üye

  Üye No: 107408
  Mesaj Sayısı: 705
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Sena ismi kuranda nerde geçiyor?


  sena ismi kuranda geçmektedir arapça kökenli olan bu ismi kız çocuklarına verilmektedir çok tercih edilen bu isimin anlamıda güzeldir övülmüş ışık parıltısı anlamına gelmektedir


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Sena ismi kuranda nerde geçiyor?


  merhabalar ben senaaaaaaaaaaa 6.sınıfa gidiyorum


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Sena ismi kuranda nerde geçiyor?


  Nur Suresi 43. Ayeti kerimede Sena kelimesi geçmektedir. Bu ismin verilmesi caizdir. Çok parlak ve şiddetli bir ışık anlamındadır. Genellikle kızlara verilir ama her iki cinsiyete de verilebilir.

  بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُزْجِي سَحَابًا ثُمَّ يُؤَلِّفُ بَيْنَهُ ثُمَّ يَجْعَلُهُ رُكَامًا فَتَرَى الْوَدْقَ يَخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ وَيُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مِن جِبَالٍ فِيهَا مِن بَرَدٍ فَيُصِيبُ بِهِ مَن يَشَاء وَيَصْرِفُهُ عَن مَّن يَشَاء يَكَادُ سَنَا بَرْقِهِ يَذْهَبُ بِالْأَبْصَارِ ﴿٤٣﴾

  Arapça Yazılışı

  E lem tera ennallâhe yuzcî sehâben summe yuellifu beynehu summe yec’aluhu rukâmen fe terâl vedka yahrucu min hılâlihî, ve yunezzilu mines semâi min cibâlin fîhâ min beredin fe yusîbu bihî men yeşâu ve yasrifuhu an men yeşâu, yekâdu senâ berkıhî yezhebu bil ebsâr(ebsâri).

  Türkçe Anlamı

  Görmez misin ki Allah, bulutları sürmede, sonra onları birbirine katıp birleştirmede, sonra yığın haline getirmededir. Görürsün ki bulutlardan yağmur yağmadadır ve gökte dağ gibi yığılmış bulutlarda dolu var, bunları yağdırmadadır da dilediğine âfetler vermededir, dilediğine de isâbet ettirmemede. Şimşeğinin parıltısıysa neredeyse gözleri alacak.


+ Yorum Gönder