1. 1
  Yusuf Üye
  Yusuf
  Üye

  Üye No: 89
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 13
  Yaş: 31

  Komutan dediğin böyle olur-Çeçen Komutan Zelimhan Yandarbiyev


  ŞANLI ÇEÇEN KOMUTANI ZELİMHAN YANDARBİYEV RUS KAFİR YELTSİNE DİYOR Kİ, SİZ BAŞ KOLTUKTA OTURAMAZSINIZ. BİZ SİZİNLE ALLAH KATINDA EŞİTİZ. KARŞIMA OTURUN DİYOR. YELTSİN İLK ÖNCE KABUL ETMEK İSTEMİYOR. SONRADAN ÇEÇEN KOMUTANIN KARARLILIGINI GÖRÜNCE YERİNİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALIYOR...

  Bu gün ömrünü İslam’a ve halkının özgürlüğüne adamış bir insanın; destansı "Çeçen Cihadı"nın en önemli şahsiyetlerinden Zelimhan Yandarbiyev'in, 23 şubat 2004 te şehid edilmesinin 5. seneyi devriyesini yaşıyoruz.
  Çeçen Halkının yetiştirdiği en önemli kişilerden biri olan Zelimhan Yandarbiyev 5 yıl önce Katar’da arabasına konulan bombanın infilak etmesi sonucunda Rabbine iltica etti. Bütün dünya onu sevimli kişiliği, vakarlı duruşu ve Çeçen Halkına yaptığı eşsiz hizmetlerle tanıdı.
  Zelimhan Yandarbiyev 12 Eylül 1952 tarihinde Kazakistan’da dünyaya geldi. 1989 yılının Haziran ayında Çeçen bağımsızlığı için mücadele eden ilk gruplardan "Bart Teşkilatı"nı, 18 Şubat 1990 tarihinde "Vaynah Demokratik Partisi"ni kurdu. Daha sonra bu partinin başına Cahar Dudayev’i getirdi. Kendi halkının menfaatleri uğrunda fedakarlık yapmasını çok iyi bilen bir kişiydi.

  Derin bir fikir adamı olan Zelimhan Yandarbiyev aynı zamanda şiir ve edebiyat ile ilgilendi. 1993 yılında Çeçenistan İçkeri Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirildi. 1996'da Cahar Dudayev’in Şehid edilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı görevine getirildi. Seçimlerin ardından görevini Arslan Mashadov’a devretti.

  1999 Yılında Rusların Çeçenistan’ı işgal etmesinin ardından başlayan cihada bizzat katıldı ve önemli görevler ifa etti. Özellikle tüm dünyada çeçen halkının sorunlarını ve savaşın gerçek yüzünü kamuoyuna göstermek için çalıştı. Bu bağlamda ziyaretler, konferanslar gerçekleştirdi. İslam ülkelerine ziyaretler gerçekleştirerek "Çeçen Cihadı"nın genişleyip devam edebilmesi için maddi destek sağladı.

  Zelimhan Yandarbiyev "Çeçen Cihadı"nın devam edebilmesi için kendisine ne zaman, nerede, hangi şartta görev düştüyse bunu gerçekleştirmek için çaba sarf etti ve bunda başarılı da oldu.

  Rusya tarafından terörist olarak lanse edildi dünyaya. İnterpol listelerinde ismi üst sıralarda yer aldı. Ama Yandarbiyev’i hiç biri yıldıramadı. Çalışmaya, mücadele etmeye devam etti.

  Kendisi hayatı, mücadelesi ve şehadeti ile İslam ümmetine örnek oldu. Onun hayatı, sürgünde olsa da, halkı için bir şeyler yapabilme çabası ile geçti. Şehadet onu kendi vatanından kilometrelerce uzakta, Katar’da buldu. 13 Şubat 2004 tarihinde Rus istihbaratının arabasına koyduğu bombanın infilak etmesi sonucunda şehid oldu.

  O Şehidlerin ve Mücahidlerin yoluna kendisini öylesine pervane etmişti ki Rabbi onun bu şahitliğini şehadetle ödüllendirdi.

  Bize onun İslam Ümmetine bıraktığı miraslara sahip çıkarak yolunu sürdürmek düştü. Şehid kanlarıyla sulanan İslam toprakları, şehidlerimizin pak kanlarının vesilesi ile, başta Çeçenistan olmak üzere mutlaka işgalcilerden temizlenecek ve İslam’ın şanlı Tevhid sancağı Küdus’ten Keşmir’e, Moro’dan Çeçenistan’a, Afganistan’dan Harameyn’e tüm dünyada dalgalanacaktır.

  Rabbimizden niyazımız; bizi şahid olarak yaşatsın ve katına şehid olarak alsın...

  Yolunu Sürüyor Ey Şehid!


  İlgili Yazılar

 2. 2
  DZALBAY Üye
  DZALBAY
  Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 928
  Tecrübe Puanı: 26
  Yaş: 65

  --->: Komutan dediğin böyle olur-Çeçen Komutan Zelimhan Yandarbiyev


  Rabbim cc rahmetiyle muamele etsin.Amin

  Allah cc razı olsun.


+ Yorum Gönder