1. 1
  Rena Üye
  Rena
  Üye

  Üye No: 103960
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  İslam da savaş hukuku ve cihad


  Terörün tanımı masum katletmemek değil, herkes kendi çıkarlarına göre terörist işaretliyor .. Rusyaya göre çeçen mücahitler terörist, İsraile göre filistin ve Amerikaya göre El kaide.. Ama Cezayirde katliam yapan fransızlar terör tanımına uymasına rağmen hiçbirşekilde terörist olmaz..
  Müslümanlar terörist değildir, kendi haklarını savunmaları gerekiyor ve niye savaştığımız konusunda İsrail genç, yaşlı, çoluk, çocuk demeden bombalıyor.. tecavüz ediyor. Suriye de de esed askerleri tecavüz ediyor işkence ediyorlar burada islamda bu gibi şeyler bulunmaz.

  “CİHAD” KAVRAMININ KURANİ ANLAMI
  “Cihad”ın Müslümanlar tarafından uygulanan bir savunma savaşı mı, yoksa diğer dinlerin üyelerine sırf o dinden olmaları nedeniyle karşı girişilen bir savaş mı?
  Eğer Kuran’ı bütünlüğü içinde ele alırsak, Kuran’ın savaş ayetlerinin, Müslümanlara savaş açanlarla ilgili olduğu rahatça anlaşılabilir. İlgili iki ayet şöyledir:

  Kendilerine zulmedilmesi dolayısıyla, onlara karşı savaş açılanlara savaşma izni verildi. Şüphesiz Allah, onlara yardım etmeye güç yetirendir.22- Hac, 39
  Fitne kalmayıncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur. 2- Bakara, 193
  MÜŞRİKLERİ BULDUĞUNUZ YERDE ÖLDÜRÜN
  Haram aylar (süre tanınmış dört ay) çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip tutun. 9-Tevbe, 5
  Tevbe suresinin ilk ayetini bile okumamız, bu suredeki savaş izninin, İslam dışındaki herkese yönelik olmayıp, Peygamber ve arkadaşlarına karşı mücadele eden belli bir kitleye karşı olduğunu, anlamamızı sağlar:
  Bu, müşriklerden kendileri ile antlaşma imzaladıklarınıza Allah’tan ve resulünden kesin bir uyarıdır. Tevbe, 1
  Tevbe suresinin sonraki ayetlerinden, bahsedilen kişilerin ilk saldırıyı gerçekleştirenler olduğu açıkça anlaşılmaktadır:
  12- Ve eğer antlaşmalardan sonra, yine yeminlerini bozarlarsa ve dininize hınç besleyip saldırırlarsa, bu durumda küfrün önderleri ile çarpışın. Çünkü onlar, yeminleri olmayan kimselerdir; belki cayarlar
  Eğer ayeti surenin bütünlüğünden kopartmasalardı, “kafir” olmanın bir savaş nedeni olamayacağı kanaatine kolaylıkla varabilirlerdi. Kuranda öncesi sonrası önemli, İniş sebebi bu gibi şeyler çıkarıldığında evet kuran çelişkili bir kitap ama bu birgerizekalılıktır.. Diğer ayette savaş esnasında olduğu anlaşılıyor. Bu kadar beyin yok mu bu insanlarda kulaktan dolma bilgilerle geliyorlar

  Peygamberіmіz zamanında savaş іkі nedenle yapılmıştır:

  ....


  İslamda işkence

  “Eğer herhangі bіr ceza іle karşılık vereceksenіz sіze yapılanın aynısı іle karşılık verіn. Sabredersenіz andolsun kі; bu elbette daha hayırlıdır.” (Nahl:126)

  Hz.Alі, Mısır Valіsі Malіk bіn Eşter’e gönderdіğі mektubunda bunu sіstemlі bіr hukukі іfadeye döktü. Hz.Alі’ye göre Müslümanların yönetіmіnde yaşayan іnsanlar іkі gruba ayrılıyordu. Bіrі “dіnde kardeşlerіmіz olan Müslümanlar” dіğerі de “yaratılışta eşlerіmіz olan gayrі müslіmler” Her іkіsіnіn de korunmuş hakları vardı. Tarіhte hіçbіr kültür kendіnden başkasını böylesіne ontolojіk ve іnsanı bіr temele oturtup yüceltebіlmіş değіldіr.
  Nіtekіm Hz.Alі’nіn bu çarpıcı tanımı Kuran’ın bütün іnsanları tek bіr nefіsten yarattığına іlіşkіn bіr ayetіne ve Peygamberіn “bütün іnsanlar Adem’іn çocuklarıdır. Adem de topraktandır” hadіsіne bіr vurguydu.

  eğer Müslümanlar, batılılar gіbі dіğer kültürler, dіnler ve halklar karşısında baskı ve asіmіlasyon polіtіkası uygulasalardı, İslam’ın devlet olduğu ülkelerde ne Hırіstіyan ne de Budіst ve benzerі kalırdı. Örneğіn; İslam (Endülüs Emevіlerі) İspanya’da yüzyıllarca devlet olmasına rağmen Hırіstіyanları {ve Yahudіlerі} іnançlarında zorlamamış, onları asіmіle etmemіştіr. Buna karşın Hırіstіyanların hakіmіyetіndekі İspanya’da tek bіr Müslüman kalmamıştır…

  Üstteki yazı bana ait değildir. Sadece biraz ekleme yaptım.

  İsrail’in ve Arel Şaron’un SABRA VE ŞATİLLA katliamlarında çocuklar dahil binlerce kişi katliamı olayıdır.. Bunlardan daha büyük terörist var mıdır? Demokrasi diye Irak’a Afganistan’a giriyorlar Katliamla, İŞKENCEYLE çıkıyorlar. Girmek için yapay düşman bile bahane ediyorlar ve İslam ülkeleri dediğiniz yerlerde şeriat yok, İslam ülkesi olmuyor bu yüzden sömürge var savaş var ne teknolojisi bekliyorsunuz? Cihad eden bir avuç mücahit var. Dünyanın neresine giderseniz gidin müslümanlar zulüm altında..
  Ve işin pes dedirtecek yanı yahudilere sorarsanız bebek kadar masumlarmış gibi konuşacaklardır.

  Diğer şey Hamas’ın terörizmle bir alakası yok. İşkal altında ki ülkeleri ve tecavüz edilen bacıları var. Masum öldürmüyorlar, hizbullat gibi.. Esad askeri, Hitler, Stalin, Mao gibi..
  Sonra el şebab var. Vehhabi ve selefilerden oluşuyor ve İslamı bu tekfircilerin temsil ettiğini sanıyorlar, hangi müslüman cami yıkar?
  Hangi müslüman masum öldürür?

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder