1. 1
  pars06 Üye
  pars06
  Üye

  Üye No: 98211
  Mesaj Sayısı: 109
  Tecrübe Puanı: 2

  Şehitlik Nedir?


  Ben medyanın etkisiyle şehit i savaşta ölen kimse sanıyordum.Ama cennete gideceğine şahitlik yapılan demekmiş.Şehit olmak için ne yapmak nasıl olmak gerekir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ELHAMDULİLLAH İnşaAllah Devamlı Üye.
  ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.

  Üye No: 97696
  Mesaj Sayısı: 388
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Şehitlik Nedir?


  Şehid olmak için ilk şart, MÜSLÜMAN olmak.
  Sonra Emir beklemek. Bir komutandan ülke savunması için ve O memleketteki MAZLUMLARI ve MÜSLÜMANLARI korumak için emir beklemek.
  Emir aldıktan sonra, şehid olacağım diye kurşunun önüne atlamamak. Her kör kurşunun önüne koşmamak ve Allah Rızası için çarpışırken atılan her adımın ecrinin çok büyük olduğunu bilmek. Nasibinde var ise, kendini sakındığın, canını sakındığın halde bir kurşun veya herhangi bir hal ile öldürüldü isen ve RAB'bin HOŞ GELDİN KULUM diye size mukabil oldu ise, muhakkak ki; kazananlardan oldunuz. Dünyada amaç RAB'binin rızasını kazanmak değilmiydi..... Eğer dirilerden oldunuz ve KULUM diye hitab duyduysanız, bizim bilmediğimiz yönlerden de rızıklanıyorsanız. İnşaAllah bizede dualarınızla makamınıza erişmeyi nasib etmesi için Rab'binize dua ediniz. Zira sizin duanız asla geri çevrilecek olanlardan değildir.


 3. 3
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Şehitlik nedir? Kısaca


  Şehitlik, İnsanın canını Allah için ve mukaddesatı için feda etmesine denir.
  Şehitlik, Peygamberlik ve Alimlik makamından sonra manevi olarak en yüce mertebedir. 4. Reklam

 5. 4
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Cevap: Şehitlik Nedir?


  Şehit, Allah için can veren ve cenneti hak eden yüce bir makam ulaşan kişidir.


 6. 5
  VESLiHAN Bayan Üye
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Üye No: 108092
  Mesaj Sayısı: 370
  Tecrübe Puanı: 4

  şehitlik islam dini için önemli bir mertebedir müslüman kişinin hak yolunda savaşark ölmesi ve bazı değerler için can vermesi şehitlik mertebesini oluşturmaktadır


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Herkese hayırlı günler. Ben şehitlik hakkında bir soru sormak istiyorum. Az önce belediye anonsunda bir cenaze duyuruldu. Kişinin şehit olduğu söylendi. İçim yandı ve ismini yazıp internete baktım. Meğer normalde uzman çavuş olan rahmetli, kişisel aracın içinde yalnızca trafik kazası geçirmiş ve hayatını kaybetmiş.
  Açıkçası kendimi kandırılmış gibi hissettim ve devletinin bekası için hayatını kaybeden bana göre gerçek şehitler adına içerledim.

  Şehitliğin bir kapsamı var mı? Her kaybımıza şehit dediğimizde bu kutsallığın altı boşalmıyor mu? Şehitliğin mertebeleri mi var?
  Lütfen bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.


 8. 7
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,125
  Tecrübe Puanı: 10

  Öncelikle şehit kindir şehit kime denir bunu hepimiz biliyoruz şehit: Allah yolunda öldürülenlere denir. Şehitlik büyük bir makamdır. Allah cc katında şehitler nimetler içerisinde olacaklardır.
  Asıl sorunuza gelecek olursak, şehitlik farklı farklı mertebelerdedir dediğimiz üzre en üstünü Allah yolunda öldürülmekti ardından diğer şehitlikler gelmektedir.
  Örneğin: suda boğulanlar, baş ağrısından ölen kimse, rızık peşinden gidip ölen kimse, veba hastalığı, enkaz altında kalan,sıtma, ciğer hastalığı, karın ağrısı, Cuma günü ölenler şehitliğin mertebeleridir. İşte bu yüzden de ölenlere şehit diyebiliriz ancak muhakkak Allah yolunda öldürülen lerin makamında değillerdir. Selametle kalın


 9. 8
  Mustafa Üye
  Mustafa
  Üye

  Üye No: 121959
  Mesaj Sayısı: 75
  Tecrübe Puanı: 1

  Neredeyse tüm dini kavramlarımızı siyasete kurban verdik biz. sadece şehitlik kavramı değil çoğu siyasi kavram; fetva,içtihat, şehitlik vb kavramların çoğunu siyaset uğruna harcadık. Bilir misiniz eskiden mekkede hangi ülkeden olursanız olun hutbe verebilidiniz. Şu an bunlar bile yasaklandı çoğu insanın kürsü yasagı var hele ki başka millettenseniz herhangi bir kürsüde konuşma yapma ihtimaliniz çok zor. Önce bu kavramları siyasileştirdiler daha sonra ise ötekileştirdiler. Ben size tek bir şey sorayım sizce laik-demokratik cumhuriyet rejimi ile yönetilen Amerika devleti için ölen bir asker şehit olabilir mi? Çok saçma geldi değil mi peki biz hangi sistem ile yönetiliyoruz? Kurtuluş savaşı henüz başlamadan önce adana Fransızlar tarafından işgal ediliyor. İlk cuma namazı kılınacak cemaat toplanıyor herkes hocayı bekliyor. Hoca geliyor çıkıyor hutbeye diyor ki neden toplandınıx burada? Herkes diyorki cuma namazı kılmaya geldik. Hoca diyor ki caminin önünde Fransız askeri var vatan işgal altında bu durumda size cuma namazı kıldırmamı mı bekliyorsunuz ? Cumadan çıkıyorlar ve adana direniş örgütü Fransızlara karşı mücadeleye başlıyor. Velhasıl kelam ne şöyle bir imam kaldı ne de öyle bir toplum sonumuz hayır olsun bakalım insanlar şunların vebalini nasıl ödeyecek çok düşünüyorum


+ Yorum Gönder