1. 1
  maraşlıhakan Üye
  maraşlıhakan
  Üye

  Üye No: 15836
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Türkiye

  Dini Tebliğ Etmek


  Tebliğ; zaman, yer ve nitelik açısından amaca ulaşma, sona varma, nihayete erme, resmî bir yazıyı veya kararı ilgililere duyurma, bildiri, beyanname, mesaj, bir dini başkalarına anlatma ve yayılmasına çalışma anlamlarına gelmektedir. “Beleğa” filinde “Tef’il” babında mastardır. Çoğulu “Tebliğat”tır.

  Tebliğ, Kur”an’da “belâğ” kelimesi ile aynı anlamda kullanılmıştır. Tebliğ masdar olarak kullanılmış olup, belâğ ise isim olarak ondan fazla yerde geçmektedir. Bu kelimelerin ifade ettiği ilahi mesajın sahibi Yüce Allah (cc), elçi olarak vasıtası Hz. Muhammed (sav), muhatabı ise insandır. Tebliğ, peygamberlerin sıfatlarından ve onların gerçek vazifelerindendir. Bu gerçeği ifade eden bir ayetin meali şöyledir:

  “Ey elçi, Rabbinden sana bildirileni duyur. Eğer bunu yapmazsan, O’nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan korur” (Maide/67). Bu görev yalnız Hz. Muhammed’e (sav) verilmemiş, diğer peygamberlere de verilmiştir. (A’raf/62,68,79,93; Ahkaf/23).

  Tebliğ vazifesini yapan peygamberler, bu vazife için zorlayıcı herhangi bir yola başvurmamışlar, sadece tebliği vazifelerini yerine getirmişler ve sonucu Allah’a bırakmışlardır: “Peygamberlere düşen, sadece tebliğ yapmaktır” (Maide/99)


  **


  “Ey Muhammed sen (insanları) Rabbinin yoluna hikmet ve güzel şekilde davet et”(Nahl/125). Bu ayette söz konusu olan “hikmet” ve ”güzel öğüt”, tebliğ ile ilgilenen insanlar için çok önemlidir. Hikmet, kişinin tebliğ sırasında dikkatli ve basiretli olması, körü körüne tebliğ yapmamasıdır

  Hikmet, hitab edilen kişinin zihin, yetenek ve şartlarını göz önünde bulundurmasını ve mesajını bunlara uygun bir şekilde iletmesini gerektirir. “Güzel öğüt”se, kişinin muhatabını sadece mantıki ikna metotlarıyla değil, aynı zamanda duygularını cezbederek de inandırmaya çalışmasıdır.

  Bu ayette geçen “onlarla en güzel şekilde mücadele et” emri de, tebliğ vazifesini ciddi bir şekilde yerine getirmeyi gerektirmektedir. Buna göre tebliğci, tatlı bir dile sahip olmalı, aceleci olmamalı, tebliğde soylu bir davranış göstermeli, usanç ve yılgınlık göstermemeli, cezp edici, akla ve mantığa uygun fikirleri öne sürmeli ve muhatabını en güzel bir şekilde ikna etmeye çalışmalıdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  hasan_yusuf Üye
  hasan_yusuf
  Üye

  Üye No: 14218
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30

  --->: Dini Tebliğ Etmek


  çalışmandan ötürü ALLAHrazı olsun


+ Yorum Gönder