1. 1
  BiLaL HaTTaB DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa

  Üye No: 12484
  Mesaj Sayısı: 1,460
  Tecrübe Puanı: 19
  Yaş: 36
  Yer: Ne KaRa aN? YıLLaR KaRa...

  Şehid Dr. Abdullah AZZAM


  Şeyh Abdullah Azzam 1941 yılında Filistin'in Cenin şehrinde bulunan Siletül Hasiriye köyünde doğdu. İlk ve orta öğretimini köyünde tamamladı. Dini terbiyesini de aynı bölgedeki mescidlerden aldı.

  Sonra Ürdün ve Şam'a geçti. 1966 yılında çok iyi bir derece ile Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi"ni bitirdi. 1967 yılında Batı Şeria ve Gazze işgal edildiği zaman şeyh, Filistin'deydi. Çevresindeki gençleri işgale karşı bilinçlendirmek suretiyle İsrail tanklarına karşı durdu. Hızamul Ahdar ve 5 Haziran 1970 savaşlarına katıldı.

  Aynı yıl içerisinde Ürdün'e gitti. Direniş ruhunu Ürdün'de de yayarak fedailerin ortaya çıkmasında önemli rol oynadı. 1968 yılında Suudi Arabistan'a gitti. Kısa bir müddet kaldıktan sonra tekrardan Ürdün'e döndü. 1968 yılında Ezher Üniversitesinde Fıkıh Usulü alanında yüksek lisans eğitimin tamamladı. 1970 yılındaki kara eylül olaylarından sonra doktora eğitimi için Kahire'ye geçti. 1973 yılında yüksek derece ile doktor ünvanını kazandı.

  1973-80 yılları arasında Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak hizmer verdi. Üniversitede cihad ruhunu kazanan, yönünü Rabbine çevirmiş yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Bu durumdan rahatsız olan Ürdün yönetimi, şeyhin üniversite ile ilişiğini kestirdi.

  Bundan sonra şeyh, hizmet vereceği başka yerler aramaya başladı. 1981 yılında Cidde Kral Abdulaziz Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. Burada istediği ortamı bulamayan şeyh, Afgan cihad meydanına yakın olduğu gerekçesiyle İslamabad Üniversitesinde çalışmak için girişimlerde bulundu. 1983 yılında Cidde'ye dönerek Kral Abdulaziz Üniversitesi ile sözleşmesini yenileyerek İslamabad Üniversitesinde çalışmaya devam etmek istedi. Üniversite tarafından sözleşme yenilenmeyince, üniversiteye istifasını sundu.

  1984 yılından sonra Afganistan'daki mücahidlerle ilgilenmek üzere Peşaver'de ofis açtı. Şeyh, bu ofisinde mücahidlerin sağlığından eğitimine kadar her türlü ihtiyaçlarını karşıladı.

  24 Kasım 1989 tarihinde Peşaver'de aracına yerleştirilen patlayıcı maddenin uzaktan kumanda ile patlatılması sonucunda şehid düştü. Oğullarından Muhammed (20) ve İbrahim (15) de aynı saldırı esnasında şeyhle beraber şehit olmuştu. 1965 yılında evlenen Azzam 8 çocuk babasıydı.

  Azzam'ın en meşhur sözlerinden birisi "Ey İslam davetçileri ölüm tutkunu olunuz ki size hayat bağışlansın" Bu sözü şiar edinen İslam davetçileri, emperyalist sistemlerin korkulu rüyaları haline gelmiştir.


  isra

  İlgili Yazılar

 2. 2
  BiLaL HaTTaB DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa

  Üye No: 12484
  Mesaj Sayısı: 1,460
  Tecrübe Puanı: 19
  Yaş: 36
  Yer: Ne KaRa aN? YıLLaR KaRa...

  --->: Şehid Dr. Abdullah AZZAM


  amin, inşAllah..

  vesselam...


+ Yorum Gönder