Git İlk 23
 1. 29
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Cevap: cuma gününün faziletleri


  cuma fazileti

  Cuma günü, günlerin en faziletlisidir.

  Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadis-i Şerifler...!


  Melekler Cuma günü câmi kapılarında, yanlarında defter olduğu halde oturur ve gelenleri birinci, ikinci, üçüncü… diye yazarlar; hatip hutbeye çıkınca defteri kapatırlar. (C.1,S.100/9)

  Cuma günü gusül ediniz; kim böyle yaparsa, bir haftalık günahlarına kefaret olur. Üç gün de fazlası vardır. (C.1,S.75/5)

  Dört kişinin defteri yeniden başlar: Hasta, iyileştiğinde; müşrik, Müslüman olduğunda; mağfiret ümit eden kimse, Cuma’dan döndüğünde; hacı, hacdan döndüğünde…(C.1,S.69/10)


  Cuma günü gusül abdesti almak sünnettir.(Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir)


 2. 30
  kaars Üye
  kaars
  Üye

  Üye No: 1797
  Mesaj Sayısı: 122
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Yeryüzü

  Cevap: cuma gününün faziletleri


  cuma günü faziletleri  Kıyâmet yaklaştığında zamanın akışı hızlanır; sene, ay gibi; ay, hafta gibi olur. Cuma’dan Cuma’ya olan vakit de, hurma dalının yaprakları ile birlikte ateşte yanması gibi kısalır. (C.1,S.33/9)

  Her Cuma gecesi Âdemoğullarının ameli Allah’a arz olunur. Bunlardan akrabası ile alâkayı kesenin ameli kabul olunmaz. (C.1,S.115/6)

  Dört gün var ki, gecesi gündüzü gibi, gündüzü de gecesi gibidir. Allah o günlerde yemin verenin isteğini geri çevirmez, insanları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nâil olurlar. Bunlar: Kadir gecesi ve sabahı; Kurban arefesi ve sabahı; Berat gecesi ve sabahı; Cuma gecesi ve sabahıdır. (C.1,S.69/9)

  Cuma günü duâların kabul olunduğu vakti, ikindi namazı ile, güneşin batması arasında arayın. O vakit, bu kadar (yani elini kapayıp açıncaya kadar)dır. (C.1,S.6/12)

  Cuma günü olduğunda, sizden biri başını yıkar, gusül eder, mescide erkenden gider, minbere yakın oturup hutbeyi dinler ve sükût ederse, o kimsenin attığı her adım için kendisine bir senelik oruç ve bir senelik namaz sevabı verilir. (C.1,S.61/6)

  Kıyâmet günü her merhalede bana en yakın olanınız, dünyada bana en çok salât ü selâm getireninizdir. Kim Cuma günü ve gecesi bana salât ü selâm getirirse, Cenâb-ı Hak, onu, yetmişi âhiret, otuzu dünya ihtiyaçlarından olmak üzere, yüz hâcetini giderir. Sonra Allah bir melek vazifelendirir; size nasıl hediyeler gelirse, o melek de kabrime gelir, bana salevat getirenin -adını, nesebini kabilesine kadar- haber verir; Ben de beyaz bir deftere yazarım. (C.1,S.116/9)


 3. 31
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Cuma gününün faziletleri


  Hocam merhaba ben bazı insanlardan bir işe cuma günü başlangıç yapmak iyi değildir diye duydum bu doğru mudur?


 4. Reklam

 5. 32
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,201
  Tecrübe Puanı: 34

  Yorum: Cuma gününün faziletleri


  Hayırlı bir işe her zaman ve her gün başlanabilir dini bir sakıncası yoktur


 6. 33
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,201
  Tecrübe Puanı: 34

  Cumanın fazileti hakkında hadis

  Hadis imamlarının Ebu Hureyre'den rivayet ettiklerine göre Rasulullah (s.a.) cuma gününden bahsederken şöyle buyurdu:
  "O gün öyle bir an vardır ki bir müslüman dua ederken o ana tesadüf etse de Allah'tan bir şey istese mutlaka onu verir." Eliyle de bu vaktin çok kısa olduğunu işaret ediyordu." Müslim'in rivayetine göre Ebu Musa şöyle dedi: Rasulullah'ı dinledim şöyle diyordu: "Bu an, imamın minbere oturmasından namaz kılınana kadar geçen zamandır."


+ Yorum Gönder
Git İlk 23