Git 12 Son
 1. 1
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,071
  Tecrübe Puanı: 17

  Gece ibadete kalkmak için neler yapmalı?


  Sen kendini onlardan uzak görme! Seninle onlar arasında ne fark var ki, sabahlara kadar uyku uyuyorsun, nefsinin her istediğini veriyorsun da ruhunun gıdası olan ibadetten uzak kalıyorsun? Anlaşılan odur ki sen kendinden utanıyor ve bu ibadetleri yapmaya azmediyorsun, fakat gece uykudan kalkamıyorsun. Sebebine gelince, gece kalkabilmenin şartlarından ve gece yapılan ibadetlerin manevi hazzından haberinin olmamasıdır.

  Zahiri ve batıni kolaylaştırıcı sebepler olmadıkça, gece uykusundan kalkmak hakikaten çok zordur. Bunun zahiri sebepleri dörttür:

  Birincisi: Fazla yemek yememektir. Çünkü çok yemek, çok uykuya sebep olur ve bu suretle kalkmak da zorlaşır.

  Alimlerden bazıları, müridlerin akşam sofrasına giderek: "Sakın çok yiyip, çok içip, çok uyumayın; çünkü çok yer, çok içer, çok uyursanız; sonra ölüm anında çok pişman olursunuz." derdi. İşte, gece kalkabilmek için birinci şart; az yiyip, mideyi hafif tutmaktır.

  İkincisi: Vücudu gündüzleri haddinden fazla yormamaktır. Çünkü bu sebeple sinirler zayıflar ve çok uykuya ihtiyaç hasıl olur.

  Üçüncüsü: Öğleden sonra biraz uyumaktır. Buna "kaylule" denir. Bu uyku, gece kalkmak (kıyam) için yardımcı bir sünnettir.

  Dördüncüsü: Gündüzleri isyana (günah, gaflet) dalmamaktır. Çünkü bu hal, kalbi karartır ve rahmeti celbedecek sebeplere engel olur.

  Adamın biri Hasan-ı Basri'ye (ks): "Ben gece kalkmak için her çareye başvurur, hatta abdest suyumu da hazırlarım. Böyle iken yine de uyanamam, bunun hikmeti nedir?" diye sormuş. Hasan-ı Basri de şöyle cevap vermiştir: "Günahların seni bağlıyor."

  Gece ibadete kalkmanın batınî sebepleri dörttür:

  Birincisi: Müslümanlara kin beslemekten, bid'atlerden ve fuzuli dünya meşgalelerinden kalbin salim olmasıdır. Kalbi dünya meşgalesi ile dolmuş kimse, geceleyin kalkamaz. Hatta kalksa bile meşgalesiyle uğraşır, huzur içinde ibadet edemez, ibadeti hep vesvese ile geçer.

  İkincisi: Düşünce ile korkunun galip olması. İnsanoğlu, ahiretin güçlüklerini ve cehennemin derelerini düşündüğü zaman, uykusu kaçar ve korkusu çoğalır, bu sayede de gece ibadetine devam eder. Allah dostlarının dediği gibi: "Cehennemi düşünmek, abidlerin uykusunu kaçırmıştır."

  Üçüncüsü: Gece ibadetinin faziletini, bu husustaki ayet, hadis ve diğer sözlerden öğrenmektir. Bu sayede insan ümitlenir, heveslenir, cennetteki yüksek derecelere rağbeti artarak gece ibadetine yönelir.

  Dördüncüsü: Allah-u Zülcelal’in sevgisi ve iman kuvveti. Gece ibadetini kolaylaştıran amellerin en kuvvetlisi, Allah-u Zülcelal’in sevgisi ve iman kuvvetidir. Çünkü gece namaz kılan insan, okuduğu her kelime ile Allah-u Zülcelal'e münacaatta bulunduğunu, hatta kalbinden geçenlere de Allah-u Zülcelal'in vâkıf olduğunu, kalbinden geçen hataraların (en ince düşüncelerin) Allah-u Zülcelal'in ilhamı olduğunu bilir. Allah-u Zülcelal'i seven kimse, elbette O'nunla tenhada yalnız kalmayı ister ve sevgilisi ile münacaattan da zevk alır. Bu zevk onu kıyamını uzatmaya sevk eder.

  Gece ibadetinin zevki

  Ebu Süleyman Darani (ks) şöyle demiştir: "İbadet erbabının gece karanlığında yaptıkları ibadetten aldıkları zevkleri, eğlence erbabının eğlence yerlerinde aldıkları zevkten daha fazladır. Hatta eğer geceler olmasaydı, yaşamayı dahi arzu etmezdim."

  Yine Ebu Süleyman Darani şöyle demiştir: "Abidlerin gece ibadetinde aldıkları zevki, ibadetlerin sevabı ile karşılaştıracak olsan, o zevk, ibadetlerinin mükafatından çok daha fazla gelirdi."

  Alimlerden biri de şöyle demiştir: "Dünyada cennet nimetlerine benzeyen tek bir şey varsa, o da alimlerin gece ibadetinden aldıkları zevktir."

  Ebu Derda (ra) der ki: "Allah-u Zülcelal'in bir takım kulları var ki, bunlara 'ebdal' denir. Bunlar Peygamberlerin halifeleri ve yeryüzünün direkleridir. Nübüvvet sona erince, Hz. Peygamber (sav) kavminden bir kısmını onların yerine koydu. Onların böyle olması, fazla namaz, fazla oruç ve tabii ibadetlerinden dolayı değil, ancak ciddi verâ ve samimi niyet sahibi olup herkese iyilik düşünmelerinden ve Allah için nasihat etmelerindendir. Onlar korkaklığa varmayan sabır, zillete düşmeyen tevazu sahibidirler. Onları Allah-u Zülcelal seçti. Onlar İbrahim (aleyhisselam)'ın kalbi gibi bir kalbe sahiptirler."

  Ebu Derda'dan bu sözleri rivayet eden zat diyor ki: “Ebu Derda'ya dedim ki, bunlardan daha üstün vasıflı birilerini duymuş değilim, bu dereceye nasıl ulaşılabilir?”

  Ebu Derda (ra) şöyle devam etti: "Dünyayı terk ile bu seviyeye ulaşabilirsin. Zira sen dünyayı terk ettiğin zaman, ahirete yönelirsin. Ahireti sevdiğin nisbette dünyadan yüz çevirirsin. Dünyadan yüz çevirdiğin nisbette de sana faydalı olanı görür, bulursun. Allah-u Zülcelal, kulunun iyi talebine karşılık, ona doğru yolu gösterir, onu korur. Şunu da bil ki, bu anlattığım, Kur'an-ı Kerim'dedir. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Muhakkak ki Allah, sakınanlarla ve iyilik edenlerle beraberdir." (Nahl;128)

  Görüldüğü gibi mükafatlar nasıl ibadet, zikir ve taatle olursa, yine hayır, hasenat ve yardımla, Allah kişiye ecir ve sevabını kat kat verecektir.

  Ariflerden bir zat şöyle demiştir: "Allah-u Zülcelal seher vakti, uyanık kimselerin kalbine bakar ve onların kalbini nur ile doldurur. Onların kalpleri hikmetle dolar. Sonra onların kalplerinden hoşlanmadıkları şeyler, gafillerin kalbine aktarılır."

  Allah-u Zülcelal'in rahmet ve bereketini talep etmeye ve rızasını kazanmaya çalışmalıdır. Yoksa şu zamanda, insanın maneviyatı, yok olup gidiyor ve ebedi saadetin dünyanın kazanılması çok zorlaşıyor. Bütün gayretimizi verirsek, ancak az bir miktarını kazanabileceğiz.

  Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin... (Amin)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  merhaba Üye
  merhaba
  Üye

  Üye No: 5268
  Mesaj Sayısı: 120
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: Gece ibadete kalkmak için neler yapmalı?


  Allah gece ibadet zevkini tattısın bize. Allah razı olsun


 3. 3
  sabırlı Üye
  sabırlı
  Üye

  Üye No: 10599
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 42

  --->: Gece ibadete kalkmak için neler yapmalı?


  ALLAH razı olsun.....cümlemize nsip olsun o güzel tat....


 4. Reklam

 5. 4
  ismail55 Üye
  ismail55
  Üye

  Üye No: 6449
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 31
  Yer: ankara

  --->: Gece ibadete kalkmak için neler yapmalı?


  Allah herkese geceleri ibadetle geçirmeyi nasip eylesin


 6. 5
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 2,288
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Türkiye

  ismail55 Nickli Üyeden Alıntı
  allah herkese geceleri ibadetle geçirmeyi nasip eylesin
  amin amin amin inşallah:)


 7. 6
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  bizi ağırlaştıran günah kirlerinden uzaklaşmak ve samimi istek:)


 8. 7
  @YŞE Rıza
  @YŞE
  Rıza

  Üye No: 17901
  Mesaj Sayısı: 459
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 27

  gece kalkabilmek için bi de maddi olarak çalar saati uzak bir yere koyalım
  mesela lavabonun oraya
  oraya gittikten sonra elimizi yüzümüzü yıkarız ve uykumuz açılır
  Allah gece ibadete kalkabilmek nasib etsin


 9. 8
  nurşin Üye
  nurşin
  Üye

  Üye No: 22263
  Mesaj Sayısı: 73
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 37

  Allah razı olsun emeğinize sağlık :) 10. 9
  ilke Üye
  ilke
  Üye

  Üye No: 13790
  Mesaj Sayısı: 196
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 37
  Yer: Antalya

  Amin diyorum dilekleriniz için.


 11. 10
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 81
  Tecrübe Puanı: 3

  Yüce ALLAH biz kullarına gece ibadeti yapmayı nasip etsin inşALLAH.ALLAH'u Teala hepimizin yardımcısı olsun.ALLAH sizlerden de razı olsun.
  Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin... (Amin)


 12. 11
  acizane Kul
  acizane
  Kul

  Üye No: 1773
  Mesaj Sayısı: 68
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30
  Yer: Elvankent

  ALLAH c.c. razı olsun bu 3 aylarımızı gündüzlerimizi ve gecelerimizi hayırlı geçirmeyi nasip etsin Rabbim


 13. 12
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 81
  Tecrübe Puanı: 3

  "Dünyayı terk ile bu seviyeye ulaşabilirsin. Zira sen dünyayı terk ettiğin zaman, ahirete yönelirsin. Ahireti sevdiğin nisbette dünyadan yüz çevirirsin. Dünyadan yüz çevirdiğin nisbette de sana faydalı olanı görür, bulursun. Allah-u Zülcelal, kulunun iyi talebine karşılık, ona doğru yolu gösterir, onu korur. Şunu da bil ki, bu anlattığım, Kur'an-ı Kerim'dedir. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Muhakkak ki Allah, sakınanlarla ve iyilik edenlerle beraberdir." (Nahl;128)
  Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin... (Amin)


 14. 13
  cananevirgen Üye
  cananevirgen
  Üye

  Üye No: 17912
  Mesaj Sayısı: 81
  Tecrübe Puanı: 3

  Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin... (Amin)
  Allah razı olsun.


 15. 14
  mahir9292 Üye
  mahir9292
  Üye

  Üye No: 56914
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28

  çok güzel şekilde anlatmış arkadaşımız allah razıolsun bütün dualarımızı kabul etsin aminn...


+ Yorum Gönder
Git 12 Son