Git 124 Son
 1. 1
  ELİZAN AciZ BiR KuL
  ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Üye No: 21667
  Mesaj Sayısı: 186
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: ÜmİtLE,ÜmİtSiZLiK ArAsI BiR YeR

  Peygamber Efendimizi Rüyada Görmek


  Soru:
  Peygamber efendimizi rüyada nasıl görürüz?

  Cevap:
  Peygamber aleyhisselamı rüyada görmek için tavsiye edilen bazı dualar vardır. Hatta yüzlerce çeşit dualar söylenmiştir ama hiç birisinin aslı yoktur. Evet bir tavsiye olarak okunabilir dua edilebilir ve Allah dilerse de kabul eder ve rüya görülebilir. Ancak delili ve kaynağı olan bir dua bilmiyoruz bu konuda. En güzeli içten ve ihlasla onu görmek için sık sık namazlardan sonra dualar etmektir. Hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:
  "Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, şeytan hiçbir şekilde benim suretime giremez." [bk. Buharî, Tabir 2, 10; Müslim, Rüya 10; (2266); Muvatta, Rüya 1, (2, 956)]

  Allah bizlere onu görmeyi nasip eylesin ve aynı zamanda ona layık bir ümmet olmayı da nasip eylesin. Amin.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ceren_99 Üye
  ceren_99
  Üye

  Üye No: 25348
  Mesaj Sayısı: 97
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: izmir

  --->: Peygamber Efendimizi (S.A.V) Rüyada Görmek


  Buhari, Ahmed bin Hanbel ve Tirmizi, Enes bin Malik (R.A)’den şöyle rivayet etmişlerdir: Hz. Peygamber(S.A.V) buyuruyor ki:
  “Beni rüyada gören gerçekten beni görmüştür. Çünkü şeytan benim suretime giremez.” (Ahmed bin Hanbel, Buhari, Tirmizi)
  Yine Enes bin Malik (R.A)’den rivayet edilmiştir:
  “Kim beni görürse, uyanıkken beni görmüş gibidir.” (Ahmed bin Hanbel, Buhari, Tirmizi, İbn Mace)

  Hz. Peygamber (S.A.V)’i rüyada görmenin bir çok yolu vardır. Hz. Peygamber (S.A.V) rüyada görmek, kişinin derecesine göre değişir. Mesela sadık, salih olan kimseler Hz. Peygamber (S.A.V)’i daha daha nurani görür. Bazılarına da derece derece daha aşağı şekilde görünür. Hatta Hz. Peygamber (S.A.V)’de bir noksanlık görünürse, gören kimsenin noksanlığına delalet eder.
  1. Çünkü Yusuf Nebhani (KS) şöyle demiştir: “Bir sefer Hz Peygamber (SAV)’i rüyada görmek için Allah-u Zülcelal’e dua ettim ve o niyetle İhlas Suresi'ni üç bin sefer okudum. Hz Peygamber (SAV)’i çok azim bir surette gördüm O kadar azim gördüm ki, onu ne şekilde gördüğümü anlatamam” Şimdi Hz Peygamber (SAV) görmek isteyen kimseler, Hz Peygamber (SAV)’e mutabaat yapmalı, Allah-u Zülcelal’e karşı sadık olmalı, niyetinde halis olmalıdır. Çünkü bu gibi şeyler Hz. Peygamber (SAV)’i görmeye sebep olmaktadır  Bazı evliyalar yazmış oldukları kitaplarda Hz. Peygamber (SAV)’i görmeye sebep olan amelleri belirtmişlerdir. Burada bu amellerden bir kaç çeşit yazacağız inşallah
  1. Hadaiku’l-İhbar ve Abdulkadir-i Geylani’nin Gunye isimli kitabında şöyle geçmektedir: Ebu Hureyre (RA) Hz. Peygamber (SAV)’den şöyle rivayet ediyor: “Kim Cuma gecesi iki rekat namaz kılarsa her rekatında birer defa fatiha ve Ayete’l-Kürsi, sonra 15 sefer İhlas Suresi, daha sonra bin sefer: “Allahümme salli ala muhammedin nebiyyü’l-Ümmiyyi” derse, gelecek cumaya kalmadan o beni rüyasında görür Beni gören kimse de cennete layık olur. Önceki ve sonraki günahları affolunur” Bu güzel olan sıga Tezkiretü’l-Mustafa kitabında da yazılmış ve tecrübe edildiği söylenmiştir.
  2. Ebu Abbas şöyle demiştir: “Kim şu sıganın üzerinde gece ve gündüz beşyüz sefer söylemeye devam ederse, Hz. Peygamber (SAV)’i hayatta görmeden ölmez: “Allahümme ala seyyidine muhammedin abdike ve nebiyyike ve resulike’n-nebiyyü’l ümmiyyi” Şeyh Yusuf Nebhani de bu sıgayı Saadet-i Dareyn kitabında söylemiş ve: “.Ve ala alihi ve sahbihi ve sellem” cümlesini ilave etmiştir. Yusuf Nebhani’ye göre; bunu yapmak Hz. Peygamber (S.A.V)’i uyanık iken görmeye faydalıdır. Rüyada görmeye ise daha daha faydalıdır.” (Saadet-i Dareyn; 488)
  3. Ebu’l-Musa el-Medeni’nin İbn-i Abbas (RA)’dan rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur: “Herhangi bir mü’min cuma gecesinde iki rekat namaz kılarsa her rekatında fatihadan sonra 25 sefer ihlas suresini okursa, sonra bin sefer: “Sallallahu ala muhammedin nebiyyün ümmiyyi” derse, gelecek cumaya kalmadan o beni görecektir. Kim beni görürse de Allah onu affeder.”
  4. Mekke-i Mekerreme’nin eski müftüsü Seyyid Ahmed Dahlan kendi yazmış olduğu mecmuasında şöyle demiştir: “Bazı ariflerin söylediğine göre, kim cuma gecesinde şu sıganın üzerinde devam ederse, bir sefer okusa bile Hz. Peygamber (S.A.V)’in ruhundan ona bir keşif olur. Ölüm zamanında, kabir zamanında Hz. Peygamber (S.A.V)’i görür. Okunacak sıga şudur: “Allahümme Salli ala seyyidine muhammedin nebbiyyül ümmiyyül habibül âle’l gader el-Azim el-Ceh ve ala alihi ve sahbihi ve sellem”

   Bazı arifler: “Bu sıgayı her gece de yüz sefer okumak daha layıktır.” demişlerdir.
  5. Ariflerden bir zat şöyle anlatmıştır: “Ben Seyyid Fadıl Habib Ebu Bekir ibn-i Ali Meşhur ile bir cuma gecesinde beraberdim. Ben ona dedim ki: “Bana bişey öğret ki ben onunla Hz. Peygamber (S.A.V)’i göreyim.” Bana dedi ki: “Ben de senin sorduğun gibi babama sordum. bana dedi ki bu mübarek sıgayı oku sen onu görürsün. bu tecrübe edilmiştir. Okunacak salavatta şudur: “Allahümme Salli ala seyyidine Muhammedin Nebiyyü’l Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellem” Bende bunu okudum tecrübe ettim ve Hz. Peygamber (S.A.V)’i gördüm.
  6. Abdullah bin Hadil Hedar’ın İcazet ve Mukatebet isimli kitabının sekizinci sayfasında şöyle denmiştir: “Allahümme Salli ve Sellem ala seyyidine muhammedin ed-Dürrü’l-Ezher ve’l-Yegutu’l-Ahmer ve Nurullahi’l-Ezher ve sırrullahü’l-Ekber” Kim bunu on beş sefer okursa, sonra beş sefer euzü, sonra beş sefer besmele, daha sonra da:“Allahümme bihakki seyyidine muhammedin ve ala alihi seyyidine muhammedin erina veche seyyidina muhammedin sallallahu aleyhi ve sellem halen ve mealen yekzaten ve ma namen” derse, o Hz. Peygamber (S.A.V)’i görür.”
   Yine aynı zatın aynı kitabında onbirinci sayfada belirtildiğine göre, Hz. Peygamber (S.A.V) görmenin bir yolu da şudur: “İlk önce abdest alınır, yatağa girmeden önce Hz. Peygamber (S.A.V)’i görme niyetiyle iki rekat namaz kılınır ve seksen sefer şu salavat getirilir: “Allahümme Salli ala seyyidine muhammedin nebiyyü’l Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellem” Bundan sonra seksen seferde kevser suresini okunur.
  7. Ebu’l-Kasım Sebki Dürrü’l-Menzam kitabında şöyle rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Kim “Allahümme salli ala ruhi seyyidine muhammedin fi’lErvah ve ala cesedihi fi’lEcsad ala gabrihi fi’l-Gubur” derse o beni rüyasında görür. Kim beni görürse o beni kıyamette de görür. Kim beni kıyamette görürse ben ona şefaatçı olurum. Ben kime şefaatçı olursam o benim havzımdan içer ve onun cesedini Allah ateşten muhafaza eder. (Saadet-i Dareyn: 484)

  Kitaplarda belirtildiğine göre, yüz otuz dört çeşide kadar Hz. Peygamber (S.A.V)’in görme için yollar vardır. Fakat biz bu kadarıyla iktifa ediyoruz. Allah-u Zülcelal, Hz. Peygamber (S.A.V)’e hakiki ümmet olmayı hepimize nasip etsin İnşaallahu Teala.. Muhammet El konyevi(ks)


 3. 3
  hamzali Üye
  hamzali
  Üye

  Üye No: 8923
  Mesaj Sayısı: 22
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Peygamber Efendimizi (S.A.V) Rüyada Görmek


  :gul:İnşallah Pegamber efendimizi(S.A.V)rüyamıda görme şerefine nail oluruz.paylaşımınız için Rabbım razı olsun:gul:


 4. Reklam

 5. 4
  czacar Üye
  czacar
  Üye

  Üye No: 52709
  Mesaj Sayısı: 33
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 49

  --->: Peygamber Efendimizi (S.A.V) Rüyada Görmek


  Hocam :gul:Allah:gul: sizlerden razı olsun verdiğiniz linklere girdim.:gul:CENABI HAK:gul: sizleri bizim yanımızdan eksik etmesin...uyarınızı dikkate aldım. fakat bilgisayarın acemisiyim.hakkınızı helal edin.


 6. 5
  ELİZAN AciZ BiR KuL
  ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Üye No: 21667
  Mesaj Sayısı: 186
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: ÜmİtLE,ÜmİtSiZLiK ArAsI BiR YeR

  Allah cümlemize efendimizin mubarek yüzünü görmeyi nasip etsin....


 7. 6
  ALLAH'U EKBER Üye
  ALLAH'U EKBER
  Üye

  Üye No: 76605
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 25

  Kim Cuma gecesi iki rekat namaz kılarsa her rekatında birer defa fatiha ve Ayete’l-Kürsi, sonra 15 sefer İhlas Suresi, daha sonra bin sefer: “Allahümme salli ala muhammedin nebiyyü’l-Ümmiyyi” derse, gelecek cumaya kalmadan o beni rüyasında görür Beni gören kimse de cennete layık olur. Önceki ve sonraki günahları affolunur

  inşallah görürüm kurban olduğumu :agla:

  ''ALLAH'' ım izin verirse görebiliriz hayırlısı bakalım .  EZAN OLDUM DİNMEDİM !!!! BAYRAK OLDUM İNMEDİM !!!! ŞEHİT OLDUM ÖLMEDİM !!!! ADIM MÜSLÜMAN SOYADIM TÜRK BENİM !!!!!!;)


 8. 7
  _sessizlik_ Üye
  _sessizlik_
  Üye

  Üye No: 80656
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 27

  s.a arkadaşlar bugün gördüğüm bir rüyamı sizle paylaşıcam.

  rüyamda 4 arkadaş okuldan çıkıp açıktığımız için döner ekmek almaya gidiyoruz çıktıktan bir süre sonra 2 arkadaşım kayboluyor(musa ve erdi isimleri) sonra can isimli arkadaşımla ben onları arıyoruz bulup dönerciye gideceğiz. gidiyoruz gidiyoruz bir yere geliyoruz bizim arka sokaktaki bayıra benziyor ancak yolda çok ot,çöp,taşlı bir yol gibi yılan,akrep vs. var gibi gelmişti bana rüyamda. neyse gidiyoruz ordan bir şey olmuyor bizim sokağa çıkıyoruz orda hz. musa (a.s)'ı görüyorum bana doğru geliyor yüzünü net gördüm hafif şişman ve sakalları yoktu. bana yaklaşınca baya peygamber efendimizi (s.a.v ) gördüm ama onun yüzünü tam hatırlamıyorum rüyada gördüm ama net değil ama sakalı yoktu sanırım sonra ya hz. musanın ya da peygamber efendimizin (s.a.v.) elini öpmeye çalışıyorum öpüyorum ama eli buz gibi tam hatırlamıyorum hangisini öpmeye çalıştığımı sonra mahalleden iki arkadaş geliyor onlarla da tokalaşıp uyandım.

  baya karışık bir rüyaydı başları da var ama onları tam hatırlamıyorum okulda geçiyordu.


 9. 8
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 489
  Tecrübe Puanı: 0

  A.s kardeşim..Peygamber Efendimiz'in ve Hz. Musa(as)'ın sakallarını kestiğine dair hiçbir rivayet yoktur..daima bir tutam sakalı vardır..onun için rüyada gördükleriniz Peygamber Efendimiz(sav) ve Hz. Musa (as) olamaz...

  inş gerçekten rüyanızda görmeniz dileğiyle
  ..Allah'a emanet olun...


 10. 9
  yeşil sancak Üye
  yeşil sancak
  Üye

  Üye No: 74102
  Mesaj Sayısı: 121
  Tecrübe Puanı: 3

  Rüyada Efendimizi sakalsız görmek caizdir.. lakin bu gören kişinin dindeki eksikliğine delalet eder....

  Nebîler Serveri'nin değişik şekillerde görülmesi ise bir kısım manaları işaret eder. Şayet Güzeller Güzeli kendisine uygun ruh güzelliğinin dışa yansıdığı rüya esnasında o güzelliğin bazı yanları gitmiş olarak görülürse bu durum rüyayı gören insanın ruh aynasında onu tamamiyle aksettirmeye mani bir kısım isin ve pasın bulunduğuna delalet eder. Mesela; bir kimse Allah Rasû»lü'nü sakalsız görüyorsa demek ki o insanın ruh aynasında Rasû»l-i Kibriyâ Efendimiz'in sakalını görmesine mani bir kusur var ve bu kusur O'nun güzelliğini bütün olarak müşahede etmesine engel oluyor. Öyleyse bu insan Şânı Yüce Nebî'yi rüyasına misafir ettiği için sevinse ve kendisini bahtiyar saysa da böyle bir eksiklikten dolayı ruh dünyasına çeki düzen vermesi gerektiğini de göz ardı etmemelidir.


 11. 10
  SERHANZAFER Üye
  SERHANZAFER
  Üye

  Üye No: 88449
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 39

  Selamün aleyküm

  dün gece rüyamda hoca efendi ile beraber eski birrenault marka arabaya bindik kendisiarka sağ tarafa ben ise yanına oturdum arabayı ise kapalı bir hanım sürüyordu hoca efendi yürekleri parçalarcasına ağlıyordu ben de sürekli ağladım sonrasında kapalı bir mekana geçtik orada düşman olarak hissettiğimiz bir şeyvardı ne olduğunu anımsayamıyorum mekanda ayrıca dev bir at heykeli vardı taştan tam bu sırada (yüzünü göremedim tasfir de edemem )peygamber efendimiz(sav) atıyla o hekelin üzerine çıktı vehızla baş bölgesine doğru atını sürdü ve oradan düşmana doğru sıçradı ve atının ön ayaklarıyla düşmana vurarak bertaraf etti sonrasında uyandım hala etkisinden kurtulamadım yorumlayamadım sadece anlatmak istedim dualarınızı esirgemeyiniz


 12. 11
  sevim yalçın Sürgün dünya....
  sevim yalçın
  Sürgün dünya....

  Üye No: 80045
  Mesaj Sayısı: 100
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 29

  Ben daha 12-13 yaşımda tam hatırlamıyorum bu yaşlardayım ama efendimizi rüyamda gördüm ve şuan 20 yaşındayım ama o rüya hiç gözümün önünden silinmiyor sonrasında o kadar dua ettim ki tekrar görmek içim ama sonrasında hiç görmedim inşallah rabbim bütün görmek isteyen gönül dostlarımızın yüreğindeki bu ateşi en azından rüyada da olsa söndürmesine yetecek...!


 13. 12
  NURİMERCAN İNNALLAHE MEASSABİRİN
  NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN

  Üye No: 79255
  Mesaj Sayısı: 189
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 43
  Yer: kırıkkale

  selamün aleyküm..arkadaşlar çok şükür rüyamda efendimiz muhammet mustafa s.a.v gördüm rüyamı tam olarak hatırlamasamda net hatırlaığım bazı noktaları paylaşmak ve sizlere sormak istedim efendimizi s.a.v gördüm hamam yada banyo gibi bir yerdi o mübarek suretini tam olarak zihnimde çözemiyorum fakat bana ayağına su dökeyimmi dedi bende hayır ben kendim dökerim dedim.....hayırdır inşallah.bu rüyamı tabir edebilirseniz çok sevinirim.allah razı olsun ....selam ve dua ile....


 14. 13
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 1,709
  Tecrübe Puanı: 19
  Yer: Gaziantep

  Kardeşim Hz. Muhammed Mustafa' yı ( S.A.V) rüyada ne şekilde görürse gör hayırlara işarettir.
  Ben de rüyamda Resulü bebek olarak görmüştüm. 7 senedir çocuğu olmayan kardeşimin bir kız bir erkek ikizi oldu. Bir defa da sakalsız olarak görmüştüm. Araştırdım, cami imamlarına falan sordum. Resulun uzuvlarından birini eksik görmek imandaki eksikliğe işaret olduğunu söylediler. Tabiki en doğrusunu Allah bilir.
  Selam ve dua ile.


 15. 14
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188  Alıntı
  Kim Cuma gecesi iki rekat [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL] kılarsa her rekatında birer defa fatiha ve Ayete’l-Kürsi, sonra 15 sefer İhlas Suresi, daha sonra bin sefer: “Allahümme salli ala [URL="https://www.forumduasi.com/peygamberimizin-hayati/19035-hz-muhammedin-mucizeleri.html"]muhammed[/URL]in nebiyyü’l-Ümmiyyi” derse, gelecek cumaya kalmadan o beni rüyasında görür Beni gören kimse de cennete layık olur. Önceki ve sonraki günahları affolunur
  Peygamber Efendimizi (S.A.V) Rüyada Görmek ile ilgili konudaki hadis uydurulmuştur (Allahu alem)
  Hadis sahih ise lütfen kaynağnı yazınız!!Git 124 Son