1. 1
  sofi ezel aciz bir üye
  sofi ezel
  aciz bir üye

  Üye No: 68130
  Mesaj Sayısı: 377
  Tecrübe Puanı: 11
  Yaş: 42
  Yer: marmara bölgesi

  Zengin olmanın yolu


  Günümüz insanının yaşadığı en büyük problemlerin sebeplerinden biri deşükür ve kanaatin yerine hırs ve açgözlülüğün ön plana çıkmasıdır. Engüçlü ekonomiye sahip olan ülkelerin bile bugün dünyanın gözü önündeendişe ve panikle titrediğini görüyoruz. Ekonomik krizle sarsılanülkelerin insanlarıyla yapılan röportajlara baktığımızda da hep telâşve korku dolu asık suratlar, üzgün tavırlar görüyoruz.
  Bu korku parasız kalma, fakir düşme gibi korkular. Sahip oldukları lüks hayatı ve konforu kaybetme korkusu. Velhâsıl geleceklerinden endişe ediyorlar. Nasıl olur, daha elde etmek istedikleri, satın almak istedikleri o kadar çok şey vardı ki! Nerden çıktı bu kriz?!

  Bu durum bize “Kanaat eden aziz olur; tamah eden zillete düşer” hadis-i şerifini hatırlatıyor. Ve asrımızın (asırların) kanaat önderi Bediüzzaman Hazretlerinin ifade ettiği gibi “Hırs sebeb-i hasarettir”, yani zarardır, ziyandır, hüsrandır gerçeğini...

  Bugün dünyevîleşme rüzgârına kapılan insanlara baktığımızda da adeta “dünyayı yutsa tok olmayacak” halde para, makam, mal, mülk peşinde koştuklarını görüyoruz. Yine bununla ilgili bir hadis-i şerifi hatırlıyoruz. Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: ‘Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder.’”1

  Kanaatsizliğin daimî bir açlık, daimî bir doyumsuzluk ve daimî bir fakirlik hâli olduğunu görüyoruz. Öyleyse asıl zenginlik gönül tokluğundadır, şükür ve kanaattedir. Tarih de şahittir ki, zenginliği dillere destan nice insanlar hasârete ve hüsrana uğramışlardır.

  Meselâ Musa (as) zamanında yaşamış olan Kârun, Hz. Musa’dan (as) kimya dersi almış, bu bilgisi ile yeraltından ve nehirlerden maden çıkarmaya başlamış. Kısa zamanda öyle zengin olmuş ki, hazinelerinin anahtarlarını kırk deve yükü ancak taşıyabiliyormuş. Karun’un zenginliği arttıkça doyumsuzluğu ve dünya malına düşkünlüğü de artar olmuş. Bu da onu inkâr ve isyanın eşiğine getirmiş. Cenâb-ı Allah da Musa’nın (as) duâsı üzerine onu hazineleriyle birlikte yerin dibine gark etmiş. Yani dünyanın en büyük hazineleri, Karun için hazin bir sonun sebebi olmuş.

  Günümüzde de Kârun zihniyetli sistemlerin ve Kârun gibi paragöz zenginlerin çöküşünü görmekteyiz. İnsan kendisine verilen ömür sermayesini ahiretini tedarik edecek manevî ihtiyaçlarını düşünmeden, sadece dünyaya sarf ederse bu durum insanı mutsuz, huzursuz etmeye ve sefalete atmaya sebep olmaktadır.

  Mevlânâ Hazretleri dünya malını bir denize benzetir. “Dünya malı deniz, insan da üzerinde yüzen bir sandaldır” der. Dünya malına ehemmiyet vermediğimiz takdirde emniyetle denizin üzerinde seyahat etmeye devam ederiz. O deniz bize hizmet eder. Ama onun içine dalmaya, sahip olmaya çalışırsak Karun gibi gark olup gideriz. O deniz kısa süren saltanatımızın sonu olur.

  Biz de batanlardan olmamak için geçmişte ve bugün yaşanan gerçeklerden ders almak durumundayız. Madde, para ve dünya ile ilişkimizi tekrar gözden geçirmeliyiz. Bu dünyada mutlu ve rahat yaşamanın yolu mümkün olduğunca az eşyaya ihtiyaç duyarak, sade bir hayat tarzını tercih etmektir. Sahip olduklarımıza ne kadar şükredersek, nimetlerin de o ölçüde artacağı unutulmamalıdır. İşte kısa yoldan zengin olmanın yolu. İsraf etmemek, iktisat etmek, kanaat etmek, şükretmek, helâl yoldan kazanmak, “komşusu açken tok yatmamayı” vazife edinmek, başkalarını da düşünmek. Bütün bunlarda zerre kadar bir zarar ve ziyan, korku ve endişe olmadığı gibi; büyük bir lezzet, huzur ve mutluluk, rahat ve bereket vardır...ALINTI

  Dipnotlar:

  1- Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Abdullatif seyyah
  Abdullatif
  seyyah

  Üye No: 56182
  Mesaj Sayısı: 450
  Tecrübe Puanı: 23
  Yer: sınırdan..

  --->: Zengin olmanın yolu


  Evet, en parlak bir mu’cize-i san’at-ı Samedâniye ve bir hârika-i hikmet-i Rabbâniye olan hayatı kim vermiş, yapmış ise; rızıkla o hayatı besleyen ve idâme eden de odur. Ondan başka olmaz!
  Delil mi istersin? En zayıf, en aptal hayvan en iyi beslenir—meyve kurtları ve balıklar gibi. En âciz, en nâzik mahlûk, en iyi rızkı o yer—çocuklar ve yavrular gibi.
  Evet, vâsıta-i rızk-ı helâl, iktidar ve ihtiyar ile olmadığını, belki acz ve zaaf ile olduğunu anlamak için balıklar ile tilkileri, yavrular ile canavarları, ağaçlar ile hayvanları muvâzene etmek kâfidir.(sözler)

  İnsan kanaat etmeyi bildimi üstüne birde tevekkülü ekledimi tamamdır.Gerisi Yüce Yaratıcının kontrolünde, Üstad hazretlerinin de belirttiği gibi hayatı kim vermişse rızıkla o hayatı besleyecek olanda odur.Yine yukarıda belirtilen balık örneği beni çok düşündürür.Ne yediğini saniyeler sonra unutan balıkçıklara bakıldığı zaman ne fazla yemekten çatladıklarını ne de yiyeceksizlikten zayıladıklarını görürüz, en alık hayvan olsa da her daim önüne gıdasını bir koyan var.Allah razı olsun sofi ezel kardeşim, Allah bizleri kanaatkar ve her daim şükür eden, Onun(cc)yolunda veren verdiğini unutan kullarından eylesin.


 3. 3
  sofi ezel aciz bir üye
  sofi ezel
  aciz bir üye

  Üye No: 68130
  Mesaj Sayısı: 377
  Tecrübe Puanı: 11
  Yaş: 42
  Yer: marmara bölgesi

  --->: Zengin olmanın yolu


  Eklediğin bilgiler ve yorumların için ALLAH razı olsun Abdullatif kardeş.ettiğin duaya da amin..


 4. Reklam

 5. 4
  ravza 2 ALLAH C.C garip bir kulu
  ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Üye No: 72957
  Mesaj Sayısı: 788
  Tecrübe Puanı: 18

  --->: Zengin olmanın yolu


  Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur Allah tevbe edenleri affeder’”1
  bak bu çok doğru gözümüzü bir avuç toprak doyuraxcak sağolasınız


 6. 5
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 957
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Zenginlik;
  Merdivenleri yardımsız çıkabilmektir.
  Pencereden bakıp, yoldan geçenleri görebilmektir.
  Her akşam kendi kapını kapatabilmektir.
  Saçının okşanmasıdır.
  Kolundaki saatin geleceği göstermesidir.
  Bir sonraki hafta için plan yapabilmektir.
  Güzel günleri bekleyebilmektir.
  Bazen bir tabak makarnadır.
  Bazen iki tane domates ve bir taze ekmektir.
  Kendine inanabilmektir.
  Zenginlik varlığından mutluluk duyabildiğin herşeydir…+ Yorum Gönder