1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Zekât ve fitre kimlere verilir; kimlere verilmez?


  Zekât ve fitre kimlere verilir; kimlere verilmez?
  Zekât ve fitre hangi kimselere verilir, hangilerine verilmez konusu, sabit bir konudur. Bu itibarla, geçmişteki tespitlerimizden birini bugün sorulan sualler sebebiyle bir daha bilginize arz ediyoruz.
  Zannederim bu konuda üst üste gelen sualler cevaplanmış olacak, tekrar soruya da ihtiyaç kalmayacaktır.
  Bilindiği gibi İslâm, Müslüman’ı bencillikten korumuş, egoistlikten muhafaza etmiştir. İslâm’la ilgisi olmayanlar sadece kendi nefislerini düşünebilirler, kendilerini kurtardıktan sonra başkalarının sıkıntısını hesaba katmayabilirler. Hatta altta kalanın canı çıksın, şeklinde bir tekerlemeyle de durumu geçiştirebilirler. Ama Müslüman böyle olamaz. İman ettiği İslâm ona mükellefiyetler yükler ve buyurur ki:
  – Senin durumun iyidir. Dinen zengin sayılmaktasın. Öyle ise servetinin kırkta birini ayıracaksın, çevrende gördüğün ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için vereceksin.
  Hem öylesine vereceksin ki, bunu verdiğin için minnet etmek şöyle dursun, onlar aldıkları için minnet duyacaksın, seni borçtan kurtardıkları için sevinç hissedeceksin.
  Evet, İslâm, Müslüman’ı böylesine diğer–gâm yapar, örnek insan haline getirir. Sosyal adaletçilerin kulakları çınlasın.
  İslâm’ın Müslüman’a yüklediği bu yardım mükellefiyeti bilhassa Ramazan ayında gündeme gelir. Zenginler bu ayda servetlerini hesap ederler, nisaba baliğ olmuşlarsa ‘kırkta birini’ ayırıp ihtiyaç sahibi din kardeşlerine verir, ayrı bir mutluluk yaşarlar.
  Ancak bu yardımda dikkat edecekleri hususlar vardır. Çevresindeki ihtiyaç sahiplerinden kimileri ‘yakın akraba’ olabilir, kimileri de ‘uzak akraba’ olabilirler.
  Zengin insan tutar da zekât, fitre veriyorum diye masrafını zaten üstlenmek zorunda olduğu ‘yakınlarına’ verirse bu caiz olmaz. Bu, bir cebinden alıp diğer cebine koymak gibi bir menfaatperestlik olur.
  Böyle bir netice söz konusu olmaması için, “Kimlere zekât, fitre verilir, kimlere verilmez?” sualinin cevabına bakalım isterseniz. Şöyle ki: Zekât ve fitre verecek olan kimse, şu yakınlarına veremez. Zira bunlar kendisinin çok yakınlarıdır. Onları zekâtla, fitreyle değil de, sofrasındaki ortak yemeğiyle besleyecek, kendisinden bir parça olarak kabul edecektir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:
  – Anneye, babaya, nineye, dedeye, oğullara, kızlara, bunların çocuklarına, yani torunlara zekât, fitre verilmez. Bunlar sofradaki ortaklarımızdır. Zekâtla değil, kendi masrafımızla bakacağız bunlara. Bunların dışında zekât verilecek akrabaları sıralamak gerekirse şöyle ifade etmek mümkündür:
  –Başka aileye gitmiş kız kardeşlere, ayrılmış oğlan kardeşlere, bunların çocuklarına. Yani yeğenlere, amcalara, dayılara. Bunların çocuklarına. Hala ve teyzelere, kayınvalideye, damada ve akraba olmayan diğer ihtiyaç sahiplerine. Bakıma muhtaç öğrencilere, masraflarına kullanılacak hususlara...
  Zekât ve fitrede, akraba olan ihtiyaç sahipleri öncelik alırlar. Bir de servetin kazanıldığı yerin ihtiyaç sahipleri öne geçerler.
  Bu itibarla, bulunulan yerdeki ihtiyaç sahipleri dururken başka şehirlere göndermek (caiz olsa da) münasip görülmez.
  Olsa olsa, yakındakilerin ihtiyaçları karşılanır, sonra çok münasip görülen o kimselere de gönderilebilir. Yeter ki, gönderilen bu yardımlar ihtiyaç sahiplerinin eline bayramdan önce geçsin, ihtiyaçlarını temin ederek bayramı huzurlu geçirecek duruma gelmiş olsunlar.
  Daha doğrusu bayram sevincinde hep beraber olalım, içimizde üzgünler bulunmasın. Yardımların hikmeti de budur zaten; bayramda hep birlikte sevinmek.
  Bir taraf ihtiyaçlarını karşılamış huzur içinde bayram yapıyor, diğer taraf ise sıkıntılar içinde sızlanıyor, sonra bir arada bayram yapıyoruz. Bu İslâm’ın emrine de, Müslüman’ın anlayışına da uymaz elbette.


  Ahmed Şahin


  İlgili Yazılar

 2. 2
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 845
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: İstanbul

  Zekât ve fitre kimlere verilir, kimlere verilmez?


  Zekât ve fitre kimlere verilir, kimlere verilmez?


  Özellikle Ramazan-ı Şerif'te zekat ve fitre kimlere verilir, kimlere verilmez konusu, gündemi meşgul eden en mühim konudur.

  Bu itibarla biz de bugün aynı konuyu işleyecek, zihinleri meşgul eden bu mühim soruları cevaplamaya çalışacağız.

  Bilindiği üzere yüce İslam, Müslüman'ı bencillikten korumuş, egoistlikten muhafaza etmiştir. Bu sebeple İslam'la ilgisi olmayanlar, sadece kendi menfaatlerini düşünebilirler, kendilerini kurtardıktan sonra başkalarının sıkıntısını hesaba katmayabilirler. Hatta 'altta kalanın canı çıksın' tekerlemesiyle çevrelerine ilgisiz de kalabilirler. Ama Müslüman böyle diyemez ve çevresine böyle ilgisiz kalamaz.

  İman ettiği İslam, ona mükellefiyetler yükler ve buyurur ki:

  - Senin ekonomik durumun iyidir. Dinen zengin sayılmaktasın. Öyle ise servetinin kırkta birini ayırıp çevrende gördüğün ihtiyaç sahiplerine Allah'ın emri olarak vereceksin. Hem öylesine vereceksin ki; sen verdiğin için minnet etmek şöyle dursun, onlar aldığı için minnet duyacaksın, seni borçtan kurtardıkları için teşekkür etme ihtiyacı hissedeceksin.

  Evet, İslam, Müslüman'ı işte böylesine çevresine ilgi gösteren sosyal insan yapar, örnek insan haline getirir...

  İslam'ın Müslüman'a yüklediği bu yardım yükümlülüğü bilhassa Ramazan ayında daha çok gündeme gelmektedir. Zenginler bu ayda servetlerini hesap ederler, zenginlik sınırına ulaşmışlarsa kırkta birini ayırıp ihtiyaç sahibi din kardeşlerine verme mutluluğu yaşarlar.

  Ayrıca aile bireylerinin fitresini de hesap ederler. Her bir aile ferdi adına bir fitre vermeyi, var oluş sadakası olarak borç bilirler.

  Ancak, bu yardımda dikkat edecekleri hususlar vardır. Çevresindeki ihtiyaç sahiplerinden kimileri yakın akraba, kimileri de uzak akraba, konu komşu olabilirler. Bunları ayırmaya ise ihtiyaç vardır. Çünkü yakın akrabaya zekat, fitre verilmez. Verirse zekat, fitresini sanki bir cebinden çıkarıp öbür cebine koymuş gibi olur. Vermemiş durumuna düşer. Öyle yanılgıya düşmemek için kimlere zekat, fitre verilip kimlere verilmeyeceğini bilmesi gerekir.

  Nitekim zekat ve fitre, sayacağımız şu yakınlara verilmez. Zira bunlar kendisinin çok yakınlarıdır. Onları zekatla, fitreyle değil de servetin kendisiyle desteklemeli, kendi aile bireylerinden birileri olarak kabul etmelidir. Bu ortakları da şöyle sıralamak mümkün olabilir:

  - Anne, baba, nine, dede, oğullar, kızlar, bunların çocukları olan torunlar... Bunlara zekat, fitre verilmez!

  Bunlar yabancı değil, servetin sanki ortağıdırlar. Zekatla, fitreyle değil servetin kendisiyle korumaya alınmalıdır. Şayet ihtiyaçları varsa...

  Bunların dışında zekat ve fitre verilecek uzak akrabalarla konu komşuları da şöyle sıralamak mümkündür:

  - Evlenerek başka aileye gitmiş ihtiyaç sahibi kız kardeşlere, ayrılmış oğlan kardeşlere, bunların çocuklarına, yani yeğenlere, amcalara, dayılara, bunların çocuklarına, hala ve teyzelere, kayınvalideye, kayınpedere, damada, geline ve akraba olmayan diğer ihtiyaç sahipleri konu komşuya, ihtiyaç sahibi öğrencilere zekat ve fitre verilmelidir...

  Bir de servetin kazanıldığı yerin bekleyen muhtaçlarına...

  Bu itibarla, bulunulan yerdeki yoksullar sizden bir şeyler beklerken başka yerlere göndermek (caiz olsa da) münasip görülmeyebilir. Öyle ise sizden bir şeyler bekleyenlerin ihtiyaçları karşılanır. Sonra çok münasip görülen uzaklara da gönderilebilir. Yeter ki gönderilen bu kimseler tam ihtiyaç sahibi olsunlar. Bayramdan önce ellerine geçerek bayramın mutluluğunu birlikte yaşama imkanına onlar da kavuşsunlar.

  Daha doğrusu, bayram sevincinde hep beraber olalım. İçimizde üzgünler, dargınlar, kırgınlar kalmasın. Yardımların hikmeti de budur zaten. Hep birlikte sevinmek... Bir taraf ihtiyaçlarını karşılamış, huzur içinde bayram yapıyor, diğer taraf ise sıkıntılar içinde kıvranıyor, sonra bir arada bayram yapıyoruz... Bu, İslam'ın mesajına, Müslüman'ın merhamet ve şefkatine de uygun düşmez. Ağlayanlarla gülenler yan yana bayram yapamaz. Ya birlikte ağlayacağız ya da birlikte güleceğiz.

  Çünkü biz Müslüman'ız... İslam, bize bu tebliği ve telkini yapmakta, biz de Müslümanlığı böyle anlamaktayız...

  AHMED ŞAHİN
  Zaman


 3. 3
  elif_aleyna Üye
  elif_aleyna
  Üye

  Üye No: 5362
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 34

  --->: Zekât ve fitre kimlere verilir; kimlere verilmez?


  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN TAM DÜŞÜNDÜGÜM GİBİİ...ANNEANNEME DÜŞMÜYOO ÇÜNKÜ ODA AİLEDEN VE AYNI SOFRAYA OTURDUGUMUZ KİŞİ...BUNU AİLEME BİLDİRECEGİMM.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİMMM


 4. Reklam

 5. 4
  islamdostu hizmetkar
  islamdostu
  hizmetkar

  Üye No: 26997
  Mesaj Sayısı: 369
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Zekât ve fitre kimlere verilir; kimlere verilmez?


  Zekât ve Fitre Kimlere Verilir?
  Cevap : Ramazan ayı, hayırların sevabının yedi yüze kadar yükseldiği aydır
  Bu sebeple, zekât bu ayda verildiği gibi, fitre de yine bu ayda verilmektedir
  Her iki ibâdet de malî ibâdet cinsinden olduğundan bunlarda bir de yardım mânâsı vardır
  Bu yardımlar kimlere yapılır, kimlere yapılmaz? Yâni gerek zekât, gerekse fitre kimlere verilir, kimlere verilmez?
  Sualin cevabı, alâkalı kitaplarımızda izah edilmiştir Cevap teşkil edecek kısımlarını sıralayacak olursak şöyle diyebiliriz
  Gerek zekât, gerekse fitre şunlara verilmez:
  1 — Anneye,
  2 — Babaya,
  3 — Nineye,
  4 — Dedeye,
  5 — Oğullara, kızlara, bunların çocuklarına, yâni, torunlara
  Çünkü bunlar yakınlardır Elinde imkânı bulunan kimse bunlara bakıp beslemekle mükelleftir Bunlara verilen zekât ve fitrenin menfaati bir bakıma yine kendine âit demektir Halbuki, yardımın gayesi bir cebinden çıkarıp diğer cebine koymak olmayıp, uzaklara ulaştırmaktır Bundandır ki, kocası karısına zekât ve fitre veremez Çünkü menfaat yine kendine dönmektedir Zira o hanımın masrafını kocası zekâtsız karşılamakla mükelleftir
  — Sayılan bu yakın akrabalara zekât ve fitre verilemeyeceğini öğrenmiş olduk Bunların dışında hangi akrabalara zekât ve fitre verilebilir?
  CEVAP:
  — Zekât ve fitre verilirken bir sıra takip edilmiştir Kitaplardaki bu sırayı şöyle nakledebiliriz:
  1 — Önce başka aileye karışmış kız kardeşlere
  2 — Sonra, ayrılmış oğlan kardeşlere (Tabiî ki muhtaçlarsa)
  3 — Bunların çocuklarına Yâni yeğenlere
  4 — Amcalara, dayılara Bunların çocuklarına
  5 — Halalara, teyzelere Bunların çocuklarına Ve bunlardan sonra akraba olmayan muhtaç konu komşuya
  İslâm’a hizmet için gayret sarfeden hizmet ehillerine
  Bunlara münasip miktar verildikten sonra artan bir miktar varsa, onu da uzaklarda bulunan diğer yakınlara ve hizmet ehillerine göndermek mekrûh olmaz Ancak, servetin kazanıldığı yerin muhtaçları ihmal edilir de uzaklara gönderilirse, bunun mekrûh olacağı alâkalı eserlerde kayıtlıdır


 6. 5
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Aşağıda sayılanlara zekât ve fitre verilmez:


  1) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

  2) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

  3) Müslüman olmayanlara,

  4) Kendi eşine,

  5) Zengine yani asli ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

  6) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, Beyrut 1410/1990, I, 122).


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Acayyip derecede teşekkürler Allah size cennet yolunu açsın inşallah😘🙋


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Zekatimi vereceğim kişi uzakta banka yoluyla gönderebilir miyim


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Zekatı vaktinde vermek, geciktirmemek ve eksiksiz bir şekilde vermek her zengin mümine farzdır. Zekat, fitre ve sadakaları banka yoluyla gönderebilirsin.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kurumlara ( Mehmetcik vakfına- Kızılaya - Darülacezeye) fitre zekat verilirmi


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Zekat ve fitreler yalnızca Tevbe Suresi'nin 60. ayetinde belirtilen yerlere ulaştıran kurumlara verilebilir. Yukarıdaki cevaplarda bu kimseler açıklanmıştır. Ona göre araştırarak verilmelidir.


+ Yorum Gönder