1. 1
  Hanefi Üye
  Hanefi
  Üye

  Üye No: 3037
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 2

  Fitrenin Miktarı Ne Kadardır?


  Fitrenin Miktarı Ne Kadardır?  Fitre başlıca 4 madde üzerinden verilir: 1 - Buğday veya buğday unundan. Bunun vâcib olan miktarı, yarım sa` (520 dirhem: 1667 gr.) dır.
  2 - Arpadan veya arpa unundan. Bunun miktarı ise, bir sa` (1040 dirhem: 3333 gr.) dır.
  3 - Her türlü kuru üzümden. Bunun miktarı da bir sa` (3333 gr.) dır.
  4 - Kuru hurmadan. Bunun miktarı ise yine 1 sa` (3333 gr.) dır. Bu 4 gıda maddesinden herhangi birine göre fitre verilebilir. Bu fitreler aynen hurma, buğday, üzüm olarak verilebileceği gibi, kıymetleri para olarak da verilebilir. Hattâ kıymetlerinin para olarak ödenmesi, daha da efdaldir. Kişinin fitresini verirken kendi malî imkânını ve zenginliğini göz önünde bulundurarak, fitresini bu 4 gıda maddesinden birinin kıymeti üzerinden ödemesi gerekir. Meselâ çok zengin olanlar fitrelerini hurmanın değeri üzerinden ödemelidirler. Çünkü en yüksek fitre miktarı hurmadır. Onun o zenginliğine münasib olan, fitresini hurma üzerinden ödemektir. Artık zenginlik derecesine göre, kuru üzüm, arpa ve buğday olmak üzere fitre ödenecek gıda maddesi değişir. Her yıl Ramazan ayında, müftülükler bu 4 gıda maddesine düşen fitre bedellerini ilân ederler. O bedellere göre fitreyi ödemek mümkündür.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: Fitrenin Miktarı Ne Kadardır?


  Fitre miktarı ne kadardır? kısaca

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2014 yılına ait belirlenen en alt fitre sınırı 10 tl'dir. Bu tutarın altında fitre verilemez. Ancak isteyenler gücü nispetinde bu tutarın üstünde fitrelerini verebilir+ Yorum Gönder