1. 1
  MATTET Üye
  MATTET
  Üye

  Üye No: 199
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 2

  Zekat kime verilir


  Sual: Fakir bir çocuğa zekat vermek istiyorum. Yaşı küçük, zekatı babasına verebilir miyim?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Bir kimse, zengin birisinin fakir çocuğuna veya fakir hanımına yahut zenginin fakir babasına zekat verebilir mi?
  CEVAP
  Bir kimse, zekatını zenginin küçük oğluna veremez, ama zenginin büyük çocuğuna, zenginin hanımına veya zenginin babasına fakir iseler zekat verebilir. (S. Ebediyye)

  Burada büyük demek akıl baliğ olmuş demektir. Küçük ise henüz akıl baliğ olmamış demektir.

  Sual: Kızımın aldığı evlatlığa zekat verebilir miyim?
  CEVAP
  Kızınızın aldığı evlatlık, onun çocuğu olmadığı gibi, sizin de torununuz olmaz. Ona zekat verebilirsiniz. Hatta kızınız da ona zekat verebilir.

  Sual:
  Fakir kardeşe zekat verilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kız kardeşime zekat verebilir miyim?
  CEVAP
  Zekatınızı, zengin değilse kız kardeşinize veya çocuklarına vermenizde mahzur yoktur.

  Sual: Bir fakir aldığı zekatı herhangi bir zengine veya bizzat zekat veren zengine hediye etse, zenginin o parayı kullanması caiz olur mu?
  CEVAP
  Fakir aldığı zekatı, zengine verebilir. Verdiği hediye olur. Zenginin bunu alması helal olur. Çünkü fakir kendi mülkünden vermiştir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Şu beş Müslüman zengin zekat alabilir:
  1- Allah yolunda cihad eden,
  2- Zekat toplamakla görevli olan,
  3- Borçlu ve borcunu ödeyemeyen zengin,
  4- Kendi memleketinde zengin olduğu halde, bulunduğu yerde parasız kalan ve çok alacağı varsa da, alamayıp muhtaç kalan.
  5- Fakir, aldığı zekatı zengine hediye ederse, zengin bunu alabilir.)
  [Ebu Davud]

  Sual:
  Zekatı her fakire vermek uygun mu?
  CEVAP
  Malını israf edene, haramda kullanana zekat ve fitre vermek layık değildir. Verilirse sevabı az olur.

  Salih olmayan fakir müslümana da, zekat vermek sahihtir. Fakat salihleri tercih etmek çok sevaptır. Fasıka zekat vermek, kıraç yere ekin ekmeye benzer, bire 3-5 alınabilir. Salihlere vermek ise, mümbit toprağa ekin ekmeye benzer. Sulak, verimli toprağa tohum atılırsa daha çok mahsul alınır.

  Kâfir, her ibadet gibi zekat vermekle de mükellef değildir. Gayrı müslime zekat vermek caiz değildir. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem, Muaz bin Cebel hazretlerini Yemen�e gönderirken, zekatın, uşrun, kimlerden alınıp kimlere verileceğini bildirirken, (Müslüman zenginlerinden al, fakirlerine ver) buyurdu. (Buhari)

  Bu hadis-i şerifi açıklayan âlimler, zekatın müslüman zenginlerden alınacağını ve onların [müslümanların] fakirlerine verileceğini, gayrı müslime verilmeyeceğini bildirmişlerdir.

  Sual: Akrabaya sadaka, zekat vermek çok sevap deniyor. Ama benim akrabalarım fasık, verdiğim para ile gidip içki içecektir. Buna da zekat ve sadaka vermem gerekir mi?
  CEVAP
  Salih akrabaları tercih etmek gerekir. Çünkü zekatı, salih olan fakir akrabaya, vermek daha sevaptır. Hadis-i şerifte, (Fakir akrabası varken, başkalarına verilen zekatı, Allahü teâlâ kabul etmez) buyuruldu. Yani, zekat borcundan kurtulursa da, zekattan hasıl olan büyük sevaba kavuşamaz.

  Sual:
  Zekat verilirken salih olmayan yakın akrabaya mı yoksa salih birine mi vermek daha makbul?
  CEVAP
  Salih olanı tercih etmeli.

  Sual: Harbi veya zimmi olan gayrı müslime zekat verilir mi?
  CEVAP
  Zimmi, İslam idaresi altında yaşayan gayrı müslim vatandaş demektir. Harbi, zimmi olmayan gayrı müslim demektir. Dört mezhepte de, gayrı müslime zekat verilmez. (Mezahib-i Erbea)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  fatmac Üye
  fatmac
  Üye

  Üye No: 20529
  Mesaj Sayısı: 43
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Belcika

  --->: Zekat kime verilir


  allah razi olsun acaba merak ediyorum gecimini saglayacak kadar belirli ayligi olanlara da zekat fitre geciyormu


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Zekatın verileceği yerler


  fatmac Nickli Üyeden Alıntı
  allah razi olsun acaba merak ediyorum gecimini saglayacak kadar belirli ayligi olanlara da zekat fitre geciyormu
  Zekatın verileceği yerler:

  Zekat verilecek kimseler, müslüman fakirler, miskinler, borçlular, yolcular, mükâtebler (sözleşmeli köleler), mücahidler ve amiller (zekat toplayıcıları) olmak üzere yedi kısımdır. Şöyle ki:

  1) Fakir: İhtiyacından fazla olarak nisab mikdarı bir mala sahib olmayan kimsedir. Bu kimsenin temel ihtiyaçlardan olan evi, ev eşyası ve borcuna denk parası bulunsa da, yine fakir sayılır.

  2) Miskin: Hiç bir şeye sahib olmayıp yemesi ve giymesi için dilenmeye muhtaç olan yoksul kimsedir.

  3) Borçlu: Bundan maksad, borcundan fazla nisab mikdarı mala sahib olmayan veya kendisinin de başkasında malı varsa da, alması mümkün olmayan kimsedir. Böyle borçlu olan kimseye zekat vermek, borcu olmayan fakire vermekten daha faziletlidir.

  4) Yolcu: Bundan maksad, malı memleketinde kalıp elinde bir şey bulunmayan garib kimsedir. Böyle bir adam yalnız ihtiyacı kadar zekat alabilir, ihtiyaçtan fazla alması helal olmaz. Bununla beraber bu gibi kimselerin mümkün olunca borç almaları, zekat almalarından daha iyidir.
  Kendi memleketinde bulunduğu halde malını kaybeden ve böylece muhtaç durumda kalan kimse de yolcu hükmündedir. Bunlar, sonradan mallarını ele geçirmekle, almış oldukları zekat paralarından arta kalanı sadaka olarak fakirlere vermeleri gerekmez.

  5) Mükâteb: Bir bedel karşılığında azad edilmek üzere efendisi ile bir anlaşma yapmış olan köle veya cariye demektir. Böyle borç altına girmiş olan bir köleyi bir an önce hürriyetine kavuşturmak için ona zekat verilebilir. Fakat bir kimse, kendi mükâtebine zekat veremez. Çünkü bunun yararı kendisine dönmüş olur.

  6) Mücahid: Bundan maksad, Allah yolunda gönüllü olarak savaşa katılmak istediği halde, yiyecekten, silahdan ve diğer şeylerden mahrum olan kimse demektir. Böyle bir kimseye, ihtiyaçlarını gidermesi için zekat verilebilir. Buna: "Fi sebilillah infak = Allah yolunda harcama" denir.

  7) Amil: Bundan maksad, idareci tarafından meydandaki zekat mallarının zekatlarını toplamakla görevlendirilen kimsedir. Buna "Saî, tahsildar" da denir. Böyle bir görevliye, bu çalışması süresince, fakir olmasa bile, ailesinin ve kendisinin ihtiyaçları için yeterince zekat verilebilir.

  Yukarıda gösterilen yedi kısımdan her biri, zekatın verileceği yerdir. Bir kimse zekatını bunlardan herhangi birine verebileceği gibi, bir kısmına veya tümüne de dağıtabilir. Bununla beraber nisab mikdarına ulaşmayan bir zekatın, bunlardan yalnız birine verilmesi daha faziletlidir. Çünkü bu ihtiyacı karşılamış bulunur.

  Bir fakire bir elden nisab mikdarı zekat vermek caiz ise de, keraheti vardır. Ancak fakirin borcu varsa veya kalabalık nüfusu olur da bu zekatı onlarla bölüştüğü zaman nisab mikdarı kendilerine düşmezse, bunda kerahet yoktur.

  Bir fakir bir zenginden malının zekatını isteyerek mahkemede dava edemez. Çünkü zekatın o davacı şahsa verilmesi bir borç değildir. Aynı zamanda bu bir ibadet olduğundan sahibinin din anlayışına bırakılmıştır.


 4. Reklam

 5. 4
  fatmac Üye
  fatmac
  Üye

  Üye No: 20529
  Mesaj Sayısı: 43
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Belcika

  --->: Zekat kime verilir


  ALLAH razi olsun cok guzel bilgilendirdiniz


 6. 5
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  Allah c.c. razı olsun epey bilgi sahibi oldum bu konuda :)
  emeğinize sağlık


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evi ve arsası olan kişiye zekat verilir mi.


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Zengin sayılmayan yani nisap miktarı mala sahip olmayan kimselere zekat verilir. Bu kişinin Zekat alması caiz değildir. Temel ihtiyaçlarından başka nisab miktarı bir mala sahip olana da zekat verilemez.


 9. 8
  Nepprenses Üye
  Nepprenses
  Üye

  Üye No: 110881
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamunaleyküm hocam. benim çalışırken biriktirdiğim nisap miktarından fazla 1sene beklemiş olan param var ama şuan da çalışmıyorum işimi bırakalı baya oldu oyüzden paramda bi artış söz konusu değil.yani daha biriktiremiyorum .ihtiyaç ve borçlarımı o biriktirdiğim paradan karşılıyorum benim bu durumda zekat vermem gerekir mi birde zekat verirsem ev kredisi ödeyen yani banka ya borçlu olan abim var birde maddi durumu iyi olmayan evli teyzem var ama abimde teyzemde namaz kılmıyorlar zekatı ibadetini yapan kimselere vermek daha mı iyi olur yine bu durumda parama zekat düşerse abime de teyzeme de zekat vereceğim parayı bölüştürüp versem olur mu Allah a emanet olun.


 10. 9
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 4,906
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: minallah-ilelllah

  Zekat çıkarmak zorundasın, zekatını borçlu olan fakir kardeşlerine vermen en hayırlıdsıdır


 11. 10
  Sari91 Üye
  Sari91
  Üye

  Üye No: 112119
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  Beki efendim insan ne kader zekat veresi gerekir altının gr göre diyorlar yanı ne kader altının olduğuna bağlı?
  Doğru mi bu ?


 12. 11
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Yüzde 2 buçuk diğer bir değişle 40 ta bir zekat olarak verilir.


+ Yorum Gönder