1. 1
  ELİZAN AciZ BiR KuL
  ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Üye No: 21667
  Mesaj Sayısı: 186
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: ÜmİtLE,ÜmİtSiZLiK ArAsI BiR YeR

  Zekatın hükümleri


  Müminlerin mallarından zekat al ki, onları temizleyip mallarını çoğaltasın." (Tevbe; 103) Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Bunlardan biri de zekat'tır." (Buhari, Müslim) Allah için zekat vermek, dünya ni'metlerinden uzaklaşarak, ahiret için yapılan karlı bir ticarettir. Onun için insan, elindeki bu varlığı ve zenginliği Allah-u Zülcelal'in verdiğine ve yine O'nun bir gün alabileğine inanıyorsa, Allah-u Zülcelal'in emretmiş olduğu zekatı verirken cimrilik yapmamalıdır.
  Zekat konusunda iki hususun göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlardan birincisi; Allah-u Zülcelal’e saygı gösterme hakkıdır. Çünkü o, kendilerine ayrıcalıklı davranılanların ayrıcalığa en layık olanıdır. İkincisi kendi hakkıdır. Çünkü kişi, bugün ne verir ise yarın kıyamette onunla karşıla-şacaktır. O halde kendisi için en iyisini seçmelidir.
  Mü’minin en sevdiğinden vermesine gelince, Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede: “Siz sevdiğinizden infak etmedikçe iyiliğe ulaşamazsınız.” (Al-i İmran; 92) buyurmuştur.
  Allah-u Zülcelal’i her şeyden daha çok sevdiğini iddia etmeyen kimse yoktur. Kişinin, bu iddiasını ispat etmesi için sevdiği şeyleri Allah-u Zülcelal’in yoluna feda etmesi gerekir. İnsanın en çok sevdiği şeylerden biri de malıdır. Böylece zekatını veren bir kimse, mal ile imtihan olmaktadır. İnsanın kalbindeki mal ve mülk sevgisi, yüksek duygulardan yoksun bıraktığı gibi hata ve günahlara da sürükler. İşte zekat sayesinde kalbin bu zararlı duygusuna ve meyline direnmiş olunur. Nefiste cimrilikten kurtulmuş olur.
  Seyda Muhammed Konyevi (K.S)


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: Zekatın hükümleri


  İslamda zekatın hükmü nedir?

  Zekât, İslâmın 5 rüknünden birisidir. Namaz, oruç gibi farz-ı ayındır. Ancak onlar gibi bedenle değil mâl ile yapılan bir ibâdettir. Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Zekât, Kur`ân-ı Kerim`de 34 yerde zikredilmiştir. Farziyyeti, 6 yerde, namaz ile birlikte tekrar edilen şu âyet-i kerîme ile sâbittir. وَاَقيمُوا الصَّلوةً واتُوا الزَّكوةَ
  "Namazı kılın, zekâtı verin..." (El-Bakare, 43, 83, 110; en-Nûr, 56; Müzzemmil, 20; en-Nisâ, 77). Bu da İslâm`ın, dinî vecibeler içinde namazdan sonra en büyük ehemmiyet ve kıymeti zekâta verdiğini gösterir. Gerçekten de namaz, dinî hayatın direği, İslâmî yaşayışın te`minatıdır. Zekât ise, sosyal hayatın istinad noktasıdır. Namaz kılınmayan bir cem`iyette islâmî hayat ve dinî yaşayış zayıflayıp sönmeye yüz tutacağı gibi, İslâmın zekât emrinin tatbik edilmediği bir toplumda da ictimaî huzur, ferdler arasında birlik ve beraberlik, dirlik ve düzenlik sağlanamaz. Fakir ve zengin sınıflar arasında dayanışma ve yardımlaşma ortadan kalkar; sevgi ve saygı duyguları yok olur. Ferdler birbirlerine düşman hâle gelir. Günümüz toplumlarının hâli buna açık bir delildir. Şu halde namaz ve zekât, cem`iyette biri dinî, diğeri de içtimaî hayatı düzenleyici ana unsurlardır.


  Mehmet Dikmen


 3. 3
  Ramadan Üye
  Ramadan
  Üye

  Üye No: 51064
  Mesaj Sayısı: 593
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 36

  Zekatın Hükmü


  Zekatin Hükmü

  Zekat, hicretin ikinci yilinda, Ramazan orucundan sonra farz kilindi, Islam'in bes sartindan birisidir.Kur'an-i Kerim'de zekati emreden pekçok ayet vardir.Bunlardan birisi:

  "Iman edip iyi isler yapan, namaz kilan ve zekât verenler var ya, onlarin mükâfatlari Rableri katindadir. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler." mealindeki Bakara Suresi, 277. ayetidir. Bu ayette beraber zikredilen namaz ve zekat kelimeleri Kur'an-i Kerim'de ayni ifade ile birçok yerde daha tekrarlanmistir.Bu ayetlerden bir kismi sirasiyla: Bakara Suresi 177. ve 271.,Enam Suresi 141., Tevbe Suresi 11. ve 60., Enbiya Suresi 73., Nur 37., Beyyine Suresi 5. Ayetleridir.

  Iki Cihan Serveri Efendimiz (s.a.v)'in de bu konudaki hadislerinden birkaç örnek verelim:

  "Islam, bes esas üzerine kurulmustur:Allah(c.c)' dan baska ilah olmadigina ve Muhammed (s.a.v)'in Allah'in peygamberi olduguna sehadet etmek, namaz kilmak,zekat vermek,Ramazan orucunu tutmak ve hacca gitmektir" (Tirmizi Iman-3; Buhari Iman-1;Müslim Iman-21)

  "Mallarinizi zekat ile koruyunuz.Hastaliklarinizi sadaka ile iyilestiriniz, bela dalgalarini dua ve niyaz ile karsilayiniz" (Büyük Islam Ilmihali, Ömer Nasuhi Bilmen, Bilmen Yay.,Sy.435)


 4. Reklam

 5. 4
  VESLiHAN Bayan Üye
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Üye No: 108092
  Mesaj Sayısı: 370
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Zekatin Hükmü


  zekat ibadeti kuranı kerimdede geçmektedir kuranı kerim Allahın sözlerini içerir ve Allahın kelamıda son sözdür bundan daha kuvvetli hüküm olmamalıdır


 6. 5
  Olcay Üye
  Olcay
  Üye

  Üye No: 108917
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  * Araba aldiniz 12.000 tl'ye, bunun 7.000 tl borcu kaldi.
  Arabanin suanki degeri 6.000 tl. Bu degeri borctan düsereksek 1.000 tl kaliyor.
  zekattan dusecegimiz borc 7.000 tl mi ? yoksa 1.000 tl mi?

  * 1,5 kg altinim var ise nisap miktari da 96 gr ise.
  96 gr mi 1,5 kg altindan duserekmi zekati verecegim yoksa normal 1,5 kg'dan mi?

  *beyaz esyaninda zekatini vermemiz lazimmi? yada bunlarin olan borcu'da zekattan düsermi?

  Tessekkur ederim


 7. 6
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,201
  Tecrübe Puanı: 34

  1: Ticari olmayan arabaya zekat düşmez.
  2: Eldeki tüm altının toplamının 40/1 i verilir.
  3: Evinizde bulunan beyaz eşyanın zekatı verilmez. Sadece beyaz eşya ticareti yapanların eşyalarına zekat düşer.+ Yorum Gönder