1. 1
  meçhul_100 ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  Üye No: 626
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 38
  Yaş: 32
  Yer: Diyar-ı Sivas

  Çocuğun saçının ağırlığı kadar sadaka vermenin mantığı nedir?


  Soru
  Çocuğun saçları kesilip ağırlığınca sadaka veriliyor. Merak ettim de acaba bu saç ağırlığının mantığı ne olabilir?
  Değerli Kardeşimiz;

  Hz. Ali’den gelen bir rivayet göre, Hz. Hasan doğarken, Peygamberimiz(a.s.m) ona akika olarak bir koyun kesti. Sonra Hz. Fatıma’ya da: “Başını tıraş et ve saçının ağırlığı kadar gümüş tasadduk et” diye buyurdu. Saçı tarttığında onun bir dirhem civarında olduğunu gördü(bk. Tirmîzî, Edahî 20). Hakim, benzer bir rivayeti Hz. Hüseyin için söz konusu etmiştir. (Müstedrek, 4/237)

  Dihlevî bu tasadduku, çocuğun, cenin halinden bebeklik haline geçmesi gibi son derece mühim bir nimete şükrân borcunun ifâdesi olarak değerlendirir. (Huccetullah, 2/728)

  Ayrıca, diyebiliriz ki, hadiste söz konusu edilen “saç”ı akika kurbanı ile birlikte değerlendirdiğimiz zaman bunun “şahsa özel” bir sadaka olduğu anlaşılır. Yani bir yandan yeni doğan çocuk nimetine karşılık, Allah için bir akika kurbanı keserken, bir yandan da çocuğun “başının sadakası” olarak –hadiste eziyet şeklinde adlandırılan- çocuğun saçını kesmek ve ağırlığınca gümüş veya altın sadaka vermek de özel bir anlam ifade etmektedir. Demek ki, akika Kurbanı, çocuğu lütfeden Allah’a karşı bir şükran, kesilen saçının ağırlığı kadar gümüş veya altın sadaka etmek ise, çocuğun kaza -belalardan korunması için –başının sadakası diliyle-Allah’a yapılan fiilî bir duanın ifadesidir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  --->: Çocuğun saçının ağırlığı kadar sadaka vermenin mantığı nedir?


  Hz. Ali’den gelen bir rivayet göre, Hz. Hasan doğarken, Peygamberimiz(a.s.m) ona akika olarak bir koyun kesti. Sonra Hz. Fatıma’ya da: “Başını tıraş et ve saçının ağırlığı kadar gümüş tasadduk et” diye buyurdu. Saçı tarttığında onun bir dirhem civarında olduğunu gördü(bk. Tirmîzî, Edahî 20). Hakim, benzer bir rivayeti Hz. Hüseyin için söz konusu etmiştir.

  güzel bilgiler için Allah c.c. razı olsun kardeşim
  emeğine sağlık:)


+ Yorum Gönder