1. 1
  meçhul_100 ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  Üye No: 626
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 38
  Yaş: 32
  Yer: Diyar-ı Sivas

  Zekat üzerine


  Zekat üzerine
  S.A Pek Muhterem hocam,
  Bati ülkelerinde kişilerin cami ya da vakıf gibi hayır kurumlarına yaptıkları bağışın % 60'ına yakınını, devlet üçüncü sektörü teşvik amacıyla bağış yapana vergi indirimi olarak geri iade etmektedir. Mesela kişi, zekâtını tasarruf etmesi için bir vakfa bağışladığında verilen paranın %60'i kendisine geri dönmektedir. Bu durumda kişi verdiği zekât parasından geri dönen bu parayı ne yapmalıdır?
  Öderken % 60'inin geri geleceğini bildiği bu parayı "ben zekâtımı ödedim, bu gelen para devletle benim aramdaki ikinci bir akide binaen gelmiştir" diyerek gönül rahatlığı ile kullanabilir mi?
  Yoksa önceden alınan bir kurbanlık koyunun sütünden istifade edenin bedeli karşılığını tasadduk etmesi örneğinde olduğu gibi zekât borcunu tediye etmek niyetiyle kesesinden çıkardığı parayı zikri gecen sebebe mebni olarak elde ettiği menfaati yine hayır isinde mi kullanmak zorundadır?
  Saygılarımla,

  CEVAP:
  Aziz kardeşim,
  Zekât malının neması da zekâttır. İnfak edilmiş ve nezredilmiş bir malın neması da infak ve nezredilir. Bu genel hükümdür. Bu durumda sonuç bellidir: O Para da infak edilmelidir.


  Mustafa İslamoğlu

  İlgili Yazılar

 2. 2
  VESLiHAN Bayan Üye
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Üye No: 108092
  Mesaj Sayısı: 370
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Zekat üzerine


  zekat ibadetinin en güzel şekilde yerine gelebilmesi için ve zekat verenin vicdanen rahat olabilmesi için gerçekten doğrudan ihtiyaç sahibine verilmesi en güzelidir


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Zekat üzerine


  bankadaki paraya birikmis paraya zekat düsermi


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Zekat üzerine


  Bankada faizle birikmiş olan paranın faizine zekat düşmez çünkü bütün faizin elden çıkarılması gerekir. Faiz olmayan kısmına ise zekata normal tabi olur.


+ Yorum Gönder