1. 1
  meçhul_100 ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  Üye No: 626
  Mesaj Sayısı: 633
  Tecrübe Puanı: 38
  Yaş: 32
  Yer: Diyar-ı Sivas

  Ticaret malının zekatı verilir


  Ticaret malının zekatı verilir
  Sual:
  Bakkallık yapıyorum, aynı zamanda zeytin bahçemiz de var. Zeytinlerin uşrunu dün verdim. Kalan zeytini satıp parası ile bakkaliye malzemesi alıp satıyorum. Yarın zekat günümdür. Dükkandaki malların zekatını yarın vereceğim. Uşrunu verdiğim zeytinlerden elde ettiğim paranın da uşrunu verecek miyim? Kitaplarda, uşru verilen mal satılıp paraya çevrilince veya ticaret malı olunca zekatı verilir deniyor. Zeytinlerin uşrunu dün verdim. Şimdi bir de yarın zekatını vermek yanlış değil mi?
  Uşru verilen bir ürün, senelerce elde kalsa zekatı verilir mi? Bu ürünü satıp paraya çevirince para nisaba dahil edilir mi?
  CEVAP
  Ticaret bir iştir, yalnız niyet ile olmaz. Başlamak da lazımdır. Ticareti terk etmek ise, yalnız niyet ile olur. Altın ve gümüş eşya ve kağıt paralar, her ne suretle ele geçerse geçsin, zekat malı olurlar. (Tam İlmihal)

  Siz o parayı ticarette kullanıyorsunuz zekatını da vermeniz gerekir. Zaten paraya çevrilince ticaret malı oluyor. Nisabı bulmuşsa zekatını vermek gerekiyor.

  Uşru verilen mal, satılıp paraya dönünce zekat malı yani ticaret malı oluyor. Malın vasfı değişiyor. Vasfı değişmeseydi, yıllarca kalsa zeytinin tekrar uşru verilmezdi. Ticaret malı olmadığı için zekatı da olmazdı. Ama şimdi vasfı değişti, zekata tâbi oldu.

  Kâfire namaz, zekat, oruç gibi hiç bir ibadet farz değildir. Kâfir müslüman olunca iş değişir, namaz, oruç farz olur. Nisabı buluyorsa zekat vermek de farz olur. Çünkü kâfirin inancı değişti, Müslüman oldu. Tersi de olabilir. Müslüman, herhangi bir sebeple kâfir olabilir. Artık ona hiç bir ibadet farz olmaz. Çünkü eski özelliğini kaybetti.

  Yabancı bir kız, yabancı erkeğe haramdır. Nikah yapılınca helali olur. Çünkü konumu değişti. Tersi de olur. Yani karı koca nikahlı iken, boşandıkları an yabancı olurlar. Yine konumu değişmiş oldu.

  İmam Fatiha okuyunca cemaatin amin demesi sünnettir. İmamın sesi mikrofona verilince sesin özelliği değişiyor, âmin diyenlerin namazı bozuluyor. Mikrofon, ses enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor, Hoparlör de, elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürüyor. Mikrofona, mikrofondan hoparlöre verilen ses, tıpa tıp sahibine benzese de farklı bir sestir. Meydana gelen yeni ses, konuşanın kendi sesi değildir. Elektrik tesiri ile hasıl olan, mıknatıs kuvvetlerinin titrettiği demir levhanın, husule getirdiği başka bir sestir. İşte başka bir sese âmin diyen cemaatin namazı bozulmuş oluyor.

  Şarap haramdır, sirke haline dönüşürse helal olur. Çünkü vasfı değişip başka bir madde halini almıştır.

  Domuz yağı sabun olursa, temiz olur, kullanılması caiz olur, çünkü vasıf değişerek ayrı bir madde haline geldi.

  Netice:
  Uşru verilen mal, kırk yıl kalsa, uşru da zekatı da verilmez. Ama ticaret malı olursa veya satılıp paraya çevrilirse zekat malı olur. Bir gün sonra da zekat günü gelse zekatını vermek gerekir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ravza 2 ALLAH C.C garip bir kulu
  ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Üye No: 72957
  Mesaj Sayısı: 787
  Tecrübe Puanı: 18

  Cevap: Ticaret malının zekatı verilir


  Alıntı
  [İmam Fatiha okuyunca cemaatin amin demesi sünnettir. İmamın sesi mikrofona verilince sesin özelliği değişiyor, âmin diyenlerin namazı bozuluyor. Mikrofon, ses enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor, Hoparlör de, elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürüyor. Mikrofona, mikrofondan hoparlöre verilen ses, tıpa tıp sahibine benzese de farklı bir sestir. Meydana gelen yeni ses, konuşanın kendi sesi değildir. Elektrik tesiri ile hasıl olan, mıknatıs kuvvetlerinin titrettiği demir levhanın, husule getirdiği başka bir sestir. İşte başka bir sese âmin diyen cemaatin namazı bozulmuş oluyor.
  Şimdi bizim kıldığımız namazlarda bozulmuş oluyor bu yazıya göre buna bir açıklama getirirmisiniz teravihte hocamızın mikrofondan geliyor sesi bütün camilerdede böyledir herhalde


 3. 3
  hatiplim Üye
  hatiplim
  Üye

  Üye No: 89733
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Ticaret malının zekatı verilir


  İstediği kadar mikrofonla amin desin sesin kimden çıktığına bakılır..
  İşi yokuşa sürüklemeyelim. 4. Reklam

 5. 4
  kerkenezce Üye
  kerkenezce
  Üye

  Üye No: 47182
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Ticaret malının zekatı verilir


  Zekat konusunu güzel açıklamışsın ama namaz konusunda mikrafondan çıkan sesi amin denince herkesin namazı bozuluyor demek çok sığ, yersiz ve yetersiz bir cevap. Bu kadar insan cemaatle boşuna namaz kılıyor demekki. o ses neticede namaz kıldıran imamdan çıkıyor. Senin dediğin imamın yerine teyp konulurda namazı o kıldırırsa geçersiz olur. senin tezine göre radyo ve tv den çıkan seste değiştiği için sahibinin sözü olarak kabul etmemek gerekir. varmı detaylı bir açıklaman, sebeb sonuç ilişkisine göre mantıklı izahın o zaman kabul edelim.


 6. 5
  def123 Üye
  def123
  Üye

  Üye No: 89713
  Mesaj Sayısı: 24
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İstanbul

  Ticaret malının zekatıyla ilgili paylaşım çok güzel, yaptığınız için Allah razı olsun. :) Ayrıca o mikrofonla ilgili olayı babam da söylemişti, mekruh demişti ama bana. Kimdn duyduğunu doğru olup olmadığını bilmiyorum. Ama o mesela 2 katlı bir camii düşünün 2. katında 1. katla bağlantılı hiç bir yer yok, sırf duvar. Oraya ses mikrofonla veriliyor, işte bu olaya demişti mekruh diye. Doğru mudur bilmem. Ayrıca Fatiha'dan sonra Amin denmesinin yüksek sesle denmesinin çok da uygun olmayacağını duymuştum. Yorumumda asıl nokta bu, dikkat edelim. Amin diyelim fakat o kadarda bağıra bağıra demeyelim arkadaşlar. Allah'ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun. :)


 7. 6
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Ticaret malının zekatı olur mu? kısaca

  Ticaret mallarının zekatı malın değeri üzerinden haseplanıp verilir.+ Yorum Gönder