1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Kiraya verilen evin zekatı nasıl hesaplanır?


  Kiraya verilen evin zekatı nasıl hesaplanır?


  Bu gibi gayr-i menkul malların gelirleri üzerinden zekat verilir. Malın ana değeri üzerinden zekat verilmez. Evini kiraya veren bir kimse kira gelirinin üzerinden zekatını verir. Buna göre bu evin yıllık kira geliri olan 2400 ytl'nin zekatının verilmesi gerekir. Ancak bu parayı biriktirmeyip harcamışsa yine zekat gerekmez.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  srf Üye
  srf
  Üye

  Üye No: 101225
  Mesaj Sayısı: 24
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Akdeniz taraflarında bir yer.

  Cevap: --->: Kiraya verilen evin zekatı nasıl hesaplanır?


  kira getiren dairesi olan biri 1 yıllık kira geliri toplamı 80 gram altın fiyatına bedel miktarda parayı tutmuyor zekatı nasıl verecek. Misal: 80 gram altın : 6500 tl ise evin yıllık kira getirini 3500 bu kira geliri ihtiyaç olursa harcanıyor ihtiyaç olmazsa biriktiriliyor. bu durumda olan biri zekatı nasıl hesaplar Allah razı olsun aydınlatırsanız sevinirm, birde bu ev küçük çoçuğun evi büyüdüğünde kendisine verilecek durum değişirmi çok karışık olduysa hakkınızı helal edin. :)


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Zekat


  Selamün aleyküm hocam. Bu zamana kadar zekatlarımı hep veriyordum. Birikmiş param yoktu . Fakat durduğum ev haricinde bana ait iki tane kiralık evim vardı. Nisap miktarına ulaşmasa dahi veriyordum Allah kabul etsin. Şuan eşimden ayrıyım. Çocuk ünivetsitede okuyor. Babası önceden okul parasına yardım etmiyor. Maaşımın kendi ihtiyacım kadarını ayırıp tamamını ve kira gelirlerini çocuğa gönderiyorum. Kira geliri biri 500 diğeri 550 lira. Aylık toplam 1050 lira ediyor. Bu durumda ben zekat verecek miyim ? Eğer zekat düşmüyorsa ne yapmalıyım. İlk defa bu sene bu duruma düştüm. Çok üzgünüm. Önceden kira paralarını zekata veriyordum. Şimdi çocuğa gönderiyorum. Kendimi çok kötü hissediyorum.


 4. Reklam

 5. 4
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,125
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kiraya verilen evin zekatı nasıl hesaplanır?


  Size zekâtın düşmesi için paranızın nisap miktarına ulaşması gerekir, (paranız yıllın 80 gram parası dahi etmiyor) ve üzerinden de bir yıl geçmesi gerekir. Normal şartlarda sizin zekat vermeniz gerekmez paranızı oğlunuza göndermeye devam edin.


+ Yorum Gönder