Anasayfa
26 Ağustos 2021, 4:00
aile
Yönetici

Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca

Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca…

Candle
Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca…

Bilhassa son yıllarda internetin ülkemizde yaygınlaşmasıyla hayasızlık çok hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Toplumumuzda, edeb dışı görüntüler ve yazılar gün geçtikçe sıradan, normal bir hayat tarzı şeklinde sunulmaktadır. Bazan daha ileri gidilerek dini günlerde yapılmaktadır bu sunum.

Örnek mi istiyorsunuz, işte size Feshane Direklerarası şenlikleri. Mübarek ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen, Feshane Direklerarası şenliklerinde kadın şarkıcıların, transparan denebilecek kıyafetlerde sahneye çıkartılması en başta ramazan ayına hakarettir, dolayısıyla dinle alay etmektir. Bununla yapılmak istenen; orucunu tutan, hatta namazını da kılan fakat, akşam olunca da içkisini içen, haram helal demeden her türlü eğelencenin çinde olan bir toplum ortaya çıkartmak. Eğer bir toplum bu hale gelirse zaten iş bitmiş demektir. Çünkü hayasızlıkla ile iman bir arada kalamaz.

Cebrâil aleyhisselâm, aklı, hayâyı ve îmânı Âdem aleyhisselâma getirip, Yâ Âdem! Allahü teâlâ sana selâm ediyor. Getirdiğim şu üç hediyeden birini kabûl etmeni emir buyurdu dedi.
Âdem aleyhisselâm, Getirdiğin bu üç hediyeden aklı kabûl ediyorum deyip aklı aldı. Bunun üzerine Cebrâil aleyhisselâm îmân ile hayâya, Siz gidebilirsiniz dedi. Îman, Allahü teâlâ bana emreyledi ki, akıl nerede ise, sen orada ol! Bunun için ben akıldan ayrılıp gidemem! dedi. Hayâ da, Allahü teâlâ bana da aynı şekilde emreyledi. Ben de, akıldan ayrılıp gidemem dedi. Allahü teâlâ kime akıl verirse, hayâ ile îmân da onunla beraber bulunur. Aklı olmıyanın ne hayâsı ne de îmânı bulunur.
Birgün, Hasen-i Basrî hazretleri, Din temizliği nedir? Din cevheri nedir? Din hazînesi nedir? sorusuna şöyle cevap verdi:
Din temizliği abdest almaktır. Din cevheri, Allahü teâlâdan korkmak ve hayâ etmektir. Din kuvveti ise, namazdır. Çünkü, Allahü teâlâ, hayâ eden kulunu medhetmiştir. Din hazînesi ilimdir. Çünkü, her kimin abdesti olmazsa, dini temiz olmaz. Her kimin hayâsı olmazsa, onda dinin cevheri olmaz. Kimde Allahü teâlânın korkusu olmazsa onda dinin cevheri olmaz. Her kimin ilmi olmazsa dinin hazinesi olmaz.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Hayâ imanın nizamıdır. Bir şeyin nizamı bozulunca, parçaları da bozulur.
Hayâ ile iman, ikiz kardeştir. Biri giderse diğeri de gider.
Dinimizde hayânın yeri çok mühimdir. Allahü teâlâdan utanmak, imanın kuvvetli olduğuna, hayâsızlık da imanın zayıf olduğuna alamettir. Hayâsız kimse, zamanla küfre kadar gidebilir. Hayâ, imanın esasındandır. Hayâsı olan Allahtan utandığı için günahtan çekinir. İnsanlardan utanmıyan Allahtan da utanmaz. İnsanlardan utanarak günahı gizlemek de hayâdandır. İnsanlardan utananın, Allahü teâlâdan da utandığı anlaşılır.
Şu dört hasleti kendisinde bulundurmıyan kimseye akıllı ve ilim sâhibi denmez: Birincisi; Allah korkusu. Bütün hayır ve fazîletlerin başı budur. İkincisi; güzel bir hayâ, utanma duygusu. Asâlet bununla anlaşılır. Üçünçüsü; yumuşaklık. Dördüncüsü; emri altında bulunanlara cömertlik yapmak.
Hayâ, insan ile, kötü olan şeyler arasında bir perdedir. Hayâ, kötü ve beğenilmeyen şeylerin en güzel ilâcıdır. Ancak, hayâ gidince, artık onların ilâcı kalmaz.
Hayâ on kısımdır. Dokuzu kadında, biri erkektedir hadis-i şerifinde bildirildiği gibi, kadınların hayâsı erkeklerden çoktur. Yine hadis-i şerifte, Hayâ güzeldir, fakat kadında daha güzeldir buyuruldu. Bununla beraber şehvetin de onda dokuzu kadındadır. Bunu frenleyen ise kadının hayasıdır. Haya perdesi yıkılınca her türlü rezalet, ahlaksızlık toplumu kuşatır. Sosyetede olup bitenlerin yer aldığı magazin haberleri bunun en güzel ispatıdır.
Toplumun temel taşı: AİLE / Mehmet Oruç

Okudunuz mu?  Gençlik Sorunları ve Çözümleri

Cevap: Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca…

erdalbadak
Allah razı olsun bacım.genel ve güncel bir konuya değinmişsin,inşAllah kadınlarımız ve kızlarımız biraz daha dikkat eder de toplumsal bir sapıklıktan bir an önce kurtuluruz… a.e.o (Allaha emanet olunuz)


Yanıt: Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca…

ilhan
Allah razı olsun bacım ince bir noktaya değinmişsin insAllah sizin gibi insanların sayısı artarda butür rezilliklerden kurtuluruz

Okudunuz mu?  Kadının Kocasından İzinsiz Olarak Evden Çıkabileceği Durumlar

Soru: Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca…

gulten67
Bende teşekkür ederken.Keşke haya yarı yarıya olmuş olsaydı derim.Kadınlarımızı bu duruma düşürende en fazla erkektir. Çoğu cahil olan bayanlarımızı kurban ediyorlar. Yüce mevlam mutlaka hesabını o gün gelince soracaktır.


gulten67

Her hak erkekte en az erkeğe suç yükleniyor.Bence adil değil.Sizce adil mi?Belkierkekler bana kızacaktır ama erkeklerin çoğunda haya denilen bir şey zaten yok.Bir elin parmağı kadardır hayası olan.Bence onlarda Allahın sevgili kullarıdır.Allahım her kadını böyle erkeklerle karşılaştırsın. İletişim doğru yolda kullanılırsa kimseye zararı olmaz.Güzel ahlaklar herkese..

Okudunuz mu?  Erkek huri var mıdır ?

kaars

kadın erkek farketmez kardeşim haya herkeste güzeldir ama kadında ne kadar fazla olsa daha güzel olur.

< “Haya on kısımdır. Dokuzu kadında, biri erkektedir” hadis-i şerifinde de bildirildiği gibi, kadınların hayası erkeklerden çoktur. Öyle olmasaydı, çok çirkin işler meydana çıkardı. Din düşmanları bunu bildikleri için, daha çocukken kadınlardan hayayı kaldırmaya çalışıyorlar. Hayasız bir toplum meydana getirmeye çalışıyorlar. Müslüman kadını hayalı olmaya devam etmelidir. Hadis-i şerifte, “Haya güzeldir, fakat kadında daha güzeldir” buyuruldu. (Deylemi) >


gulten67
< kadın erkek farketmez kardeşim haya herkeste güzeldir ama kadında ne kadar fazla olsa daha güzel olur.
>

Teşekkür ederim kardeş. Bende hayası olan erkek ve kadın fark etmez böyle kişilere hayranlık duyuyorum.Hayranlık ötesi bir sevgi ve saygı duyuyorum. Onların iyi insanlar olduğuna inanıyorum. Zaten değil mi ki bazı insanların hayası olmadığı için Türkiyenin başı dertten kurtulmuyor. İyiye gitmiyoruz kardeş. Ben buna çok üzülüyorum. Allah yardımcımız olsun ve bizlere iman gücü versin.

Okudunuz mu?  Makyaj ve Sınırları

Şema
Konu ilgili alana taşındı. Lütfen konularımızı uygun kategoride açalım


gulten67
Hepimiz Hayalı Olalım. Hayasızlara Da Elimizden Geldiğince Yardımcı Olalım. Allahıma şükrediyorum. Ben Hayayı Iyi Bilenlerdenim. Yani Utanma Duygum Var. Vicdanım Var. Allah Herkese De Birazda Olsun Bu Duygulardan Nasip Etsin. üzülüyorum Bu Kendi Değerlerini Bilmeyen Insanlara… Bilhassa Bayanlarımıza. Onlar Bir Altın Olduklarını Ne Zaman Anlayacaklar.

Okudunuz mu?  Gençlik Sorunları

betafix
Örtünmek imanın, edebin, hayânın açık bir ifadesidir. Habib-i Edip s.a.v. Efendimiz hadis-i şeriflerinde: Hayâ imandandır. İman ise cennete götürür. ve Hayâ güzeldir. Fakat kadınlarda çok daha güzeldir. buyurmuşlardır

Hayâ imanın nizamıdır. Bir şeyin nizamı bozulunca, parçaları da bozulur.
Hayâ ile iman, ikiz kardeştir. Biri giderse diğeri de gider.

Okudunuz mu?  Mehir Nedir?

i.yandım
Kapı açılmazsa kim içeri girebilir Efndim erkek tavladım sanar asıl tavlayan kadındır .. kadının en büyük düşmanıda kadındır.. bir yuva yıkilmış ise çocuklar öksüz kalmış ise buna neden yine hemcinsiniz olan kadınlardır
Şöyle bir düşünün lütfen saygılarımla

Bu kategoride yer alan Kadının Kocasından İzinsiz Olarak Evden Çıkabileceği Durumlar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Kadının Hayâ Perdesi Kalkınca