1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yurtta kutlu doğum programı yapmak istiyoruz ve dini güzel skeçler arıyorum?


  yurtta bır kutlu dogum programı yapmak istiyoruz ve dini güzel skeçler arıyorum sahabe hayatı olabılır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,050
  Tecrübe Puanı: 131

  Cevap: Yurtta kutlu doğum programı yapmak istiyoruz ve dini güzel skeçler arıyorum?


  PEYGAMBER SEVGİSİ (SKEÇ)

  Mekkeli Müşriklerin , İslamın yayılmasını engellemek için her şeyi, hukuksuzca kanunsuzca yaptıkları dönemde , Müslümanlar bu komploya canlarını ve mallarını feda ederek karşı koyuyorlardı.

  ŞAHISLAR:

  1- Hz.Hubeyb (r.a)

  2- Huceyr b. Ebi İhab (Mekkeli)

  3- Huceyrin Kölesi

  4- 1.Fidyeci

  5- 2.Fidyeci

  Sahne: Hubeyb (r.a) elleri ve ayakları bağlı olarak sahneye getirilir.İkinci fidyeci Hubeyb(r.a)nın bağlı olduğu ipin ucunu tutmaktadır. Huceyr yerde oturmaktadır.Bir taraftan da önündeki sehpanın üzerindeki meyvelerden yemektedir. Huceyr’in Kölesi elinde gölgelik ile efendisini serinletmektedir. Hubeybin getirildiğini görünce Huceyr aniden ayağa kalkar. Ayağa kalkarken kölenin elindeki gölgeliğe çarpar. Bu duruma kızar ve köleye elindeki kamçı ile yüzünü ekşiterek vurur.

  1.FİDYECİ : Selam sana ey Huceyr ! Yüce putumuz Lat’ın adına sana selam olsun. Bugün putlarımızın intikam günü.

  HUCEYR: Oooooo ! Hoş geldiniz .Demek Muhammed’in adamı bu haa! Hıımm ! hıımm! Nerede yakaladınız bu miskin yobaz herifi.

  1.FİDYECİ : Nerede olacak.Onlara tuzak kurduk. (Biraz bekler sağına soluna bakar) Muhammed’e haber gönderdik.Biz Müslüman olacağız bize dini öğretecek birilerini gönder dedik.O da bize dini iyi bilen altı kişi gönderdi.

  (Bunları anlatırken çok önemli bir iş yapmış gibi davranır)

  Biz de onlara yolda tuzak kurduk.

  HUCEYR : (Heyecanlı bir şekilde) eeee! Sonra ne oldu.

  FİDYECİ : Altı kişiden üç tanesinin işini orada bitirdik.Birisi uyanık çıktı yakalayamadık.Diğeri hala elimizde.Bunu da size getirdik.

  (Biraz sağına soluna bakar)

  Duyduk ki bunlar size Bedir savaşında çok kayıp verdirmişler. İntikamınızı bu heriften alabilirsiniz diye düşündük.

  HUCEYR : Sorma bu adamlar atalarımızın dinine karşı geldiler. Yüce putlarımız ile alay ettiler.(Kızgın bir şekilde burnundan soluyarak devam eder.)

  Çocuklarımızın aklını karıştırdılar.Çocuklarımız yüce putlarımıza tapmaz oldu. Kölelerimiz…..Kölelerimiz bile onlara inanmaya başladı.

  1.FİDYECİ : Köleler ne zamandan beri efendisinin izni ,,, haberi olmadan böyle şeyler yapıyor. (Şaşkın bir şekilde bakar )

  HUBEYB (R.A) : Allah insanları eşit ve hür yaratmıştır.İnsanları siz köleleştiriyorsunuz.

  HUCEYR : Şimdi şu köle ile ben eşit miyiz. Güldürme adamı. Benim malım , mülküm , servetim ( kendisini gölgelendiren kölesini göstererek ) bu köle gibi binlercesini satın alır. Söyle bana, bu aşağılık , bana muhtaç köle ile (gururlu bir şekilde) BEN eşit olabilir miyim.

  HUBEYB (R.A) : Allah sizi mal , mülk , servet ile imtihan ediyor. Siz buna şükredecek yerde , gücünüzü adaletli olmaya değil , zulüm yapmaya harcıyorsunuz . Düşün Mekke’deki kölelerin ne kadar kötü şartlar altında yaşadıklarını . Bütün bu kötülüklerin zulümlerin sebebi sizsiniz.

  HUCEYR : Sus ! Sus! Başına gelecekleri düşünmeden hala konuşuyorsun. Aman dileyip , af isteyecek yerde , şunun konuştuklarına bak.

  (Seyirciye dönerek , gururlu bir şekilde konuşmasına devam eder)

  Hem ben bir dünya tanırım o da benim kurduğum dünya …. Yani , sarayım , evim , putlarım… mutlu olduğum yer.

  Başka dünya t a n ı m a m.

  HUBEYB (R.A) : Malın mülkün geçek sahibi ALLAH’tır . Senin gibi ; “Dünya benimdir” diyenleri diriltsen Mekke’ye sığmazlar….. Gaflet uykusundan uyan. Allah’a iman ve ibadet et. Allah da sana sonsuz mutluluğu versin. Yoksa bu gidişle işin hem bu dünya da zor hemde ahrette.

  (Bu arada Hz.Hubeyb’e (r.a) yapılan eziyetler artarak devam etmektedir.Fidyeciler onun karnına sırtına vurmaya devam ederler)

  HUCEYR : Hala konuşuyor şuna bak ya . Sonunu düşünmeden bir de vaaz veriyor.

  (Elindeki kamçı ile dürter.sırtına vurur.Hz.Hubeyb (r.a) kıvranır.)

  1.FİDYECİ : Beyler bırakın bu vaazları da asıl konuya gelelim.

  HUCEYR : Ne konusu ?

  1.FİDYECİ : Ne konusu olacak . Bu adamı yakalamak için yaptığımız operasyonun maliyeti konusu. Malum şu sıralar maliyetler bayağı yükseldi.Hem bu işte iki tane adamımı da kaybettim.

  HUCEYR : Bedir’de ölen akrabalarımın intikamını almak için yüce putumuz Lat adına yemin etmiştim.Bu gün intikam günü.

  (Bu sırada fidyecilere birer kese altın verir.Fidyeciler de keseleri kuşaklarına sokarlar.) İşinizi bitirdikten sonra devamı gelecek. Bu gün intikam günü.Bu gün , Bedir Savaşında yere akan kanlarımızın temizlenme günü

  (Hz.Hubeyb’e dönerek.)

  Hadi gelsin de kurtarsın bakalım senin Allah’ın ve Peygamberin.Seni benim elimden kimse alamaz.Bu gün intikam günü.

  HZ.HUBEYB (R.A) : Allah’dan geldik yine Allah’a döneceğiz . Şanı yüce Peygamber Hz. Muhammed’in yolundan gidebilirsem ne mutlu bana.

  (Bu sırada eziyetler devam eder.)Ne mutlu o yolda gidenlere.(Yüksek sesle devam eder). Allah’ım ! Bu insanları islah et.Bunlara iman nasip et.

  HUCEYR : Hala konuşuyor şuna bak.Birazdan başına gelmedik kalmayacak. (Eziyetler devam eder)

  HZ.HUBEYB (R.A) : (İnilti sesleri çıkararak kıvranır.) ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM.

  HUCEYR : Bana bak . Beni tahrik etme. Bak hem sana bir fırsat veriyorum. Atalarımızın dinine geri dönersen , Yüce putumuz Lat’ın önünde eğilirsen seni affedeceğim.

  HZ.HUBEYB (R.A) : Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasuluh.Şehadet ederim ki Allah’dan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Hz.Muhammed O’nun kulu ve elçisidir. (İşkence devam eder.)

  HUCEYR : Bana bak . Peki Muhammed’in burada şu anda senin yerinde olmasını istermiydin.

  HZ.HUBEYB (R.A) : ( Çektiği işkence ve eziyetlerden başını kaldırarak net bir şekilde ) Bırak Hz.Muhammed’in burada benim yerimde olmasını , Medine’de ayağına bir diken batmasını bile istemem.

  HUCEYR : Bu kadarı da fazla .Bitirin şunu işini.

  ( Ve Hz.Hubeyb (r.a) orada fidyecilerin kılıç darbeleri ile şehit edilir.)

  Ezgi devreye girer :Canım Kurban olsun Senin yoluna…….Adı güzel kendi güzel muhammed


+ Yorum Gönder