1. 1
  misafir4 Üye
  misafir4
  Üye

  Üye No: 124209
  Mesaj Sayısı: 211
  Tecrübe Puanı: 3

  İslamda zamanın önemi nedir?


  Hayattaki bütün nimetlerde olduğu gibi zaman israfının ana sebebi de ölümü layığıyla idrak edememek veya bu hakikati kendimizden uzak görmemizdir. şu var ki; insanın fikri her şeyi ihata edemez. bu sebeble de mühim olanları bir kenara ayırması gerekir. ayrıca insan herkesle de ilgilenemez. bu sebeble de ilgisini ve teveccühünü, hakikat ehli insanlara tahsis etmelidir. keza insanın cömertliği herkese şamil olamaz. insanın da bunu, fazilet sahibi kimselere saklaması gerekir. insan gece ve gündüz sürekli gayret etmeye çalışsa da, gece ve gündüz onun ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. bu sebeble de insanın yapacağı işlerle bırakması gereken işleri, iyi ayırması gerekir.

  insan düşüncesini mühim olmayanla meşgul ettiği takdirde, mühim olanı hakir görmüş olur. batıl yolda sarfettiği malı hak yolda sarfetmek istediğinde, malını elinden çokdan çıkarmış bulunur. ahlakı eksik kimselere ilgi ve alaka gösterdiğindeyse, zora düştüğü vakit faziletli kimselere teveccüh göstermemenin sıkıntısını çeker. ihtiyacı dışındaki şeylerle gece ve gündüzünü meşgul eden kisme de, ihtiyacı olanı bir köşeye itmiş olur.

  insan ileriki günlerde yaparım der. kimisi de gelecekdeki günlerde bir meşgalesi olmayacağını, rahatlıkla çalışabileceğini ve üzücü ve engelleyici işlerle karşılaşmayacağını hayal eder, gençlik günlerinden daha çok boş vakte sahib olacağını düşler. fakat müşahede edilen gerçek, bunun tam tersine olduğudur. insanın yaşı ilerledikce mesuliyetleri artar, alakaları çoğalır, vakitleri daralır, gücü ve takati eksilir. yapılması gereken işler ve meşgaleler ise artar ve ağırlaşır. bu nedenle insanın ömrünün saatlerini iyi değerlendirmesi gerekir, çünkü uçup giderler. insanın ortada olmayan müstakbel ile ilgili hülyalara kendini kaptırmaması gerekir çünkü her vaktin kendine göre mesuliyetleri ve aniden ortaya çıkan durumları vardır. akıllı kimse ömrünün ve vaktinin her anını, faydalı bir işle geçirenlerdir.

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder