Peygamberimizin hendek savaşında yaptığı istişareler 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,740
  Tecrübe Puanı: 19

  Peygamberimizin hendek savaşında yaptığı istişareler


  Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hendek savaşında yaptığı istişare

  'Hendek Savaşı' (627 Mart) tarihinde yapılmıştır.
  Yahudi ve müşrik Arap kabilelerinden müttefik bir ordunun meydana getirilmesinden dolayı da bu savaşa Ahzâb Savaşı denilmiştir.

  Hendek Savaşı başlamadan önce Efendimiz sahabelerle istişare etmiş ve Selman-i Farisi’nin görüşünü benimseyerek, hendek kazılmasını kabul etmiştir.

  Selmân–ı Fârisî, “Ya Resûlullah! Bizler İran’da düşman tarafından muhasara edildiğimizde hendek kazardık.” deyince, Hz. Muhammed (sas) bu teklifi kabul etmiştir. Medine’nin bir tarafındaki taştan yapılmış evler, kale vazifesi gördüğü ve diğer tarafında da Sel Dağ’ı bulunduğundan buralardan düşman gelme tehlikesi yoktu, bu sebeple şehrin açık olan ön tarafının kazılması kararlaştırılır. Hz. Muhammed (sas), 300 sahâbiyle birlikte Medine’nin önüne gelerek kazılacak yeri işaretledikten sonra her on kişiye yirmi metre kadar yer ayırmıştı. Hendeğin derinliği, ortaya düşen bir insanın, bir daha çıkamayacağı şekilde ayarlanacaktı. Genişlik ise, en mâhir bir süvarinin dahi geçemeyeceği ölçüde plânlanmıştı.3 Hendek ile ilgili târihî rivâyetleri değerlendiren Hamidullah, bunun 5,5 kilometre uzunluğunda, 9 metre eninde ve 4,5 metre derinliğinde olabileceği tahmininde bulunmuştur.4
  Hendeğin kazılması esnasında Selmân–ı Fârisî’nin cevvaliyeti herkesin dikkatini çeker. Onun, birkaç kişinin yapacağı işi tek başına yapmasından dolayı herkes “Selmân bizdendir!” diyerek, hendek kazma işinde kendi gurubu içinde yer almasını istemiştir.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEN Bayan Üye
  AYSEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107604
  Mesaj Sayısı: 423
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Peygamberimizin hendek savaşında yaptığı istişareler


  hendek savaşı islam tarihin de geçen önemli savaşlardandır adındanda anlaşılacağı gibi hendek kazılıarak savaşa yön verilmişti ve peygamber efendimiz bu konuda fikir almıştı


+ Yorum Gönder