Safa ve merve arasında yapilan "say" ibadetinin hikayesi 5 üzerinden 4.67 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  melle Üye
  melle
  Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,740
  Tecrübe Puanı: 19

  Safa ve merve arasında yapilan "say" ibadetinin hikayesi


  safa merve tepesi hikayesi

  Safa ve Merve
  Safa Tepesi; Mescid-i Haram’ın kuzeydoğusunda, Kâbe'ye daha yakın olan ve Merve tepesinden daha yüksek olan tepedir. Merve Tepesi ise Mescid-i Haramın kuzeybatısındadır. Safa ile Merve arasında yaklaşık 400 metre mesafe vardır.
  Önceleri bir vadi olan Safa ile Merve arası zamanla doldurulmuş, yükseltilmiş ve yürüyüşe uygun hala getirilmiştir. Ayrıca tepelere çıkmayı kolaylaştırmak için merdivenler yapılmıştır.
  1922 yılında iki tepe arasındaki Sa’y yapılan alanın üstü kapatılmış, 1955’de Kabe'nin genişletme çalışmaları çerçevesinde burası Mescid-i Harama katılarak iki katlı olacak şekilde tasarlanmış ve zaman içinde bugünkü haline getirilmiştir.
  Zemzem Suyu
  Safa ile Merve, Hz. İbrahim'in eşi Hz. Hacer ve oğlu Hz. İsmail’i bıraktığı vadinin çevresindeki mübarek tepeler.
  Hz. İbrahim’in ayrılmasından sonra suyu ve erzakının tükenmesi üzerine çaresiz kalan Hz. Hacer, oğlu İsmail’in susuzluktan ölmesinden endişe ederek Safa ve Merve tepeleri arasında su bulmak amacıyla Rabbine dua ederek koşturmaya başlamış, tam ümitlerin tükendiği bir anda mucize gerçekleşmiş ve Hz. İsmail’in ağlarken ayaklarını vurduğu yerden su fışkırmıştır. İşte yüzyıllardır insanlara şifa kaynağı olan Zemzem suyunun hikayesi...
  Hızlı yürüyüş anlamına gelen Sa'y, umuda koşmaktır ve bir arayıştır. Sa'y İbadeti, Hz. Hacer'in bu hatırasının canlandırılmasıdır.
  İşte bu sebeple Safâ ile Merve arasındaki gidiş ve geliş yani Sa’y İbadeti, İnsanın Cenâb-ı Hakk’a büyük bir huşû, hiçlik ve acziyet itirafı içerisinde ilticâ etmesi ve dualarının kabul olması hikmetini taşımaktadır.
  Cenâb-ı Hak, bu iki tepenin önemini şöyle ifâde buyurur:

  “Şüphesiz Safâ ile Merve, Allâh’ın nişânelerindendir”(Bakara 158)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AYSEVEN Bayan Üye
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Üye No: 107881
  Mesaj Sayısı: 653
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Safa ve merve arasında yapilan "say" ibadetinin hikayesi


  hz ibrahimin hanımı hz hacerin kucağında hz ismail ile çölün ortasında kalması ve su bulma umudu ile safa merve tepeleri arasında koşturmasının gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan say ibadetidir


+ Yorum Gönder