1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,721
  Tecrübe Puanı: 67

  Yön Bulma Yöntemleri


  YÖN BULMA YÖNTEMLERİ

  YÖN BULMA

  Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri harita ve aletler kullanarak belirliyebiliriz.Bulunduğumuz noktadan diğer bir noktaya giderken, yürüdüğümüz yönü rota olarak adlandırırız.İki nokta arasında birçok engeller,tepeler,ormanlar,göller ve nehirler yer alabilir.Önemli olan bir yerden diğerine giderken, saydığımız bu engelleri aşarken rota dediğimiz yönümüzü kaybetmememizdir.Yapılan araştırmalarda bir kişi bilmediği bir arazide hareket ediyorsa bir müddet sonra yön duygusunu kaybettiği görülmektedir.Yürüyüş sırasında, yaşamlarında sağ ayağını kullanan insanların kuvvetli olan bu ayakları ile sola göre daha uzun adım attıkları görülmektedir.Bu nedenle düz bir doğru üzerinde yürüdüklerini zanneden kişilerin rotalarından sola doğru saptıkları ve zaman içinde sola doğru çok geniş bir yay çizdikleri görülmektedir.Sonuçta umdukları yere ulaşamadıkları gibi nerede olduklarını bilememektedirler.Son yıllarda ülkemizde doğada etkinlik gösteren kişilerin sayısı artmıştır.Bu sayı artışı beraberinde kazaları ve kaybolma olaylarını getirmektedir.Yön saptama çok kesin ve net bir hadisedir.Doğada yürüyen bir kişi net olarak nerede olduğunu bilmeli veya kaybolduğunu kabul etmelidir.
  Pusula ve şimdi öğreneceğimiz yöntemlerle yeryüzeyinde ancak yön saptaması yapılabilir. Yani ancak istenen rotada yürümek mümkün olabilir.Yeryüzü üzerinde nerede olduğumuz sorusunun cevabı farklı aletler gerektirir.Bu aletlerden elde ettiğimiz sonuç ile enlem ve boylamımızı derece,dakika ve saniye cinsinden öğrenebiliriz.Bu bilgi ancak bir haritaya aktarıldıktan sonra o anki haritadaki yerimizi bilebiliriz.
  Sonuç olarak doğada yönümüzü belirlemeden önce kabaca nerede olduğumuzu bilmek zorundayız.Ancak bundan sonra nereye gideceğimizi düşünüp sonra yönümüzümü saptamalıyız.
  Yön Saptama Yöntemleri
  Pusula Yardımı İle
  Yönümüzü en kolay pusula yardımı ile saptıyabiliriz.Pusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi gösterir.Kuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra,hangi yöne gidecek isek o yönde yer alan bir cismi (örneğin ağaç,iri kayalar gibi)hedef alıp oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz yönde yeni bir cisim saptamak gerekir.Bu yöntemle mümkün olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir.

  Pusula
  Doğada gidilecek yön için belirli cisim ve işaretleri hedef alıp yürüyün.

  Kutup Yıldızı İle
  Dünyamızın kutup noktalarından geçen hayali eksen çizgisi kutup yıldızının çok yakınından geçmektedir.Bu nedenle geceleyin yıldızlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanın kendi etrafında dönüşünden dolayı)kutup yıldızı sabit kalır.Doğada herhangi bir yıldızı hedef alıp yürür iseniz,yıldızın hareketinden dolayı düz bir çizgide yürüyemezsiniz.
  Dünyanın dönüşünden ötürü kutup yıldızı çevresinde diğer yıldızların dönüşü."Görüntü fotoğraf filminin uzun pozlandırılması ile elde edilmiş. (Corbis.com)"

  Bu nedenle gökyüzünde yanlızca kutup yıldızını bularak onun kuzeyi gösterdiğini bilerek,amaçladığınız yönde yürüyebilirsiniz.Kutup yıldızını bulmak için belirgin bazı yıldız guruplarını bilmek zorundasınız.(Bu bilgiler kuzey yarım küresinde geçerlidir)
  Büyük Ayı yıldız gurubu 7 yıldızdan oluşur.Görünümü eğik duran kahve cezvesine benzer.Sapın karşısında yer alan kenarın uzunluğunu 5 le çarptığımızda ve kenar yönünde kutup yıldızını buluruz.Kutup yıldızını doğru bulduğumuzdan emin olmak için yan yatmış ve beş yıldızdan oluşan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yıldız gurubunu kullanırız.Büyük W nun ortasındaki yıldız, kutup yıldızı doğrultusundadır.(Lütfen çizimleri inceleyiniz)

  Büyük Ayı Yıldız Gurubu

  Cassiopeia Yıldız Gurubu

  US Army FM 21-76 da Kutup Yıldızının Bulunması

  Güneş İle Yön Bulma
  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir.Sopanın gölgesi işaretlenir.Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir.Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S - N eksenidir.Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

  Saat Yardımı İle Yön Tayini
  Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebiliriz.Saatin akrebi güneşe döndürülür.Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey Hattıdır.Güneş tarafı güney yönüdür.  İlgili Yazılar

 2. 2
  iliman ilim+iman
  iliman
  ilim+iman

  Üye No: 16604
  Mesaj Sayısı: 319
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 32
  Yer: Brûksel

  --->: Yön Bulma Yöntemleri


  Allah razi olsun guzel bilgiler icin


 3. 3
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,119
  Tecrübe Puanı: 19

  --->: Yön Bulma Yöntemleri


  Paylaşım İçin Teşekkürler.. Gerekli ßilgiler.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Yön Bulma Yöntemleri


  Allah Razı Olsun


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  karınca yuvaları,yosunlar,pusula,camiler,kutup yıldızı,güneş, mezar taşları


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  güzel bir site herkese tavsiye ederim herkese teşekürler


 8. 7
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,927
  Tecrübe Puanı: 189

  Yön bulma zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz durumlardan biridir. Arazide yürürken, namaz kılarken kıblenin yönünü tespit etmede vb durumlarda ihtiyaç duyarız. Ara yönleri tespit ettikten sonra ara yönler de bu çerçevede bulabiliriz.YÖN BULMA YÖNTEMLERİ
  Yön bulma yöntemlerinde izleyeceğimiz sıralama şöyle elimizde hiçbir teknik araç olmadığımızı farz ederek başlayalım
  Yı içerisinde 21 mart ve 23 eylül tarihlerinde gece ile gündüzün eşit olduğu zamanlardır. Bu zaman dilimi içerisinde sol kolumuzu güneşin doğduğu yöne ve sağ kolumuzu da güneşin battığı yöne uzatırsak önümüz güney ve arkamız kuzeye denk gelmiş olur

  Yon Bulma Yontemleri.jpg

  Yön bulma yöntemleri

  Çubuk yöntemi : Elimize aldığımız herhangi bir çubuğu yere dikeriz. Çubuğun en kısa zaman dilimini takip ederiz. Öğle vakti çubuğun en kısa olduğu vakittir. Bu vakitte gölgenin olduğu yön Kuzey yönünü gösterir. Bunu tersi ise güney cephedir. Bu durum kuzey yarım küre için geçerlidir. Güney yarım kürede bu durum tersi olarak uygulanır.Taş ve Ağaçlardaki Yosunlar: Yosunlar genellikler taşların ve ağaçların kuzey tarafında oluşur.
  Cami ve minareler: Bulunduğumuz yerde cami varsa Camide mihrap güneyi gösterir
  Karınca Yuvaları: Karınca yuvalarının ağzı daima güney’i gösterir.
  Mezar Taşları : Müslüman mezarlarında mezar taşı yani baş taraf Batı’yı gösteriri, ayaklar Doğu’yu, gösterir

  Yon Bulma Yontemleri 0.jpg


  kaynak ilim rehberi 9. 8
  efwoerw Misafir
  Misafir

  Yön bulma yöntemleri için teşekkürler öğrenmiş oldum


+ Yorum Gönder