1. 1
  Osmanlı Torunu Allah yar
  Osmanlı Torunu
  Allah yar

  Üye No: 40282
  Mesaj Sayısı: 146
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 25
  Yer: Üsküp,Makedonya

  Sevgililer Günü’nün İslam’da yeri var mı?


  Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan “Sevgililer Günü”, aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre “kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar

  Kapitalist sistemin çılgınca tüketmek için kullandığı günlerden biri olan “Sevgililer Günü” aslında bir Hıristiyan bayramı. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günde insanlar, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre “kutsal” sayılan bir günü kutlarken, aynı zamanda da kapitalist sistemin istediği şekilde çılgınca bir tüketim içerisine girerek dehşet verici bir tuzağa düşüyorlar. Vakit’e konuşan uzmanlar, Sevgililer Günü’nün yaygınlaşmasının kapitalist sistemin ve misyonerlik çalışmalarının ekmeğine yağ sürdüğünü ve tedbir alınması gerektiğini belirterek, bu noktada duyarlı medyanın önemine işaret ettiler.

  SEVGİLİLER GÜNÜ İSLÂM’DA ASLA YOKTUR
  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, Vakit’e yaptığı değerlendirmede; “Biz sevgilerimizin istismar edilmesine, tüketilmesine, bir güne sıkıştırılmasına ve bir Hıristiyan adetini kutlamamızı istemelerine elbette karşı çıkacağız” diye konuştu. Urhan; “İslam sevgi üzerine kurulmuştur ama bunu istismar ediyorlar” diyerek şöyle devam etti; “İslam’daki sevgi, adalete dayanır ve gelip geçici değildir. Müslümanın sevgisi, nefsin arzularının tatmin edileceği türden bir sevgi değildir. Bunlar birbirine karışmıştır, ayırmak lazım. Bugünkü manada bir Sevgililer Günü, İslam’da asla yoktur. Bir insanın hayatının bütün aşamasını İslam ve sevgi kaplamıştır. Geçiciliği İslam kabul etmez. Sevgi bütündür, devamlıdır, İslam hukuku ve ahlakında geçici bir sevgi yoktur. Nefsi tatmine dayalı bir sevgi ve Sevgililer Günü anlayışı kesinlikle İslam’da yoktur. Çünkü bir insan evlendiği insanı sever, geçici bir zaman için değil. Bu bir mendil değildir, bir zaman sonra atılmaz. Müslüman bağlandığı andan itibaren sonsuza kadar sever.”

  “ONLARA BENZEMEYİN”
  “Bugünkü manada Sevgililer Günü ise karşı cinslerin tatminine dayanır ve köksüzdür” diyen Nedim Urhan şöyle devam etti; “Bugünkü sevgiler bir süre sonra atılır, gelip geçicidir. Sevgililer Günü denildiği zaman çılgınca bir tüketim akla geliyor. Devamlı kullanılmayan, kullanılıp atılacak türden şeyler alınır ve hediye edilir. Kapitalizm bunu özellikle teşvik eder. Bu İslam’a göre israftır. Tavsiyem, mü’min yüreklerin bu oyuna düşmemeleri. Sünen-i Tirmizi’de yer alan Hadis-i Şerif’te, ‘Kim, kime benzerse ondan olur’ deniliyor. Yine Buhari’de yer alan Hadis-i Şerifte de; ‘Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.’ Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a, Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek, ‘Ya kim olacaktı?’ diye cevap vermiştir’ diyor. Uyanık olmak lazım.”

  “SEVGİLİLER GÜNÜ BİR TUZAKTIR”

  Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman da Vakit’e yaptığı değerlendirmede; “Sevgililer Günü, şu günü, bu günü gibi günlerin hepsi birer tuzaktır” dedi. Ağırman; “Kapitalist sistem her şeyi olduğu gibi sevgilerimizi de harcıyor ve o sevgilerden kendisine yine devasa imkanlar, pazarlar ortaya çıkarıyor. Bunlar birer pazarlama taktiğidir ve maalesef tutmaktadır” diye konuştu. Ağırman; “Harcıyorlar sevgilerimizi. İslam buna karşıdır. Hıristiyan adeti olması sebebiyle biz karşıyız, yapımıza ters düştüğü için biz karşıyız, değerlerimize karşı olduğu için biz karşıyız ve elbette dinimize karşı olduğu için biz karşıyız. Ve insanlarımız arasında yayılmaması için gerçekleri anlatmak zorundayız. Duyarlı medya burada çok önemli bir unsurdur” dedi.

  İSLÂM AKAİDİ CAİZ GÖRMÜYOR
  İslam akaidi de gayrimüslimlerin dinî inanç ve kutlamalarına iştirak etmeyi caiz görmediği gibi, İslam dışı fiil ve davranışları da ciddi biçimde yasaklar. Bu kural el-Fetava el-Hindiye de şöyle belirtiliyor; “Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri yalanlayan veya onlara uymayan düşüncelerin ürünü olan fiillerin kutlama günlerini Müslümanların da bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir mana ifade etmez. İslam dışı tek ve çok ilahlı dinlerin törenlerine iştirak etmenin, dinî merasimlerinden bir şeye uygunluk göstermenin imanı bozan boyuttan arz edeceği haber verilir.”

  YARALILARA İZİN VERMEYEN İSRAİL GÜL GEÇİŞİNE İZİN VERDİ
  Gazze’de soykırım yapan, binlerce Müslümanı katleden ve asla Gazze’ye giriş ve çıkışlara müsaade etmeyen terörist devlet İsrail, bugüne özel olarak tüketimi teşvik edebilmek için Gazze’den Avrupa’ya gitmek üzere gül geçişine müsaade etti. Oysa daha birkaç gün önce iki gencin tedavi için Gazze dışına çıkmalarına müsaade edilmemiş ve iki kardeş de şehid olmuştu. Gazze Şifa Hastanesi yetkilileri 10 Şubat Salı günü yaptıkları açıklamada, Hasan Ebu Tabak (17) ile beş yaşındaki kardeşi Revan Ebu Tabak’ın dışarıya çıkmalarına izin verilmemesi yüzünden hayatlarını kaybettiklerini bildirmişlerdi. Aynı terör devletinin iş tüketime geldiğinde kapılarını ardına kadar açması tüm gerçeği ortaya çıkarmakta. Tahminlere göre 14 Şubat günü, bütün dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra kapitalist sistem, bugünü de tüketim için bir araç olarak gördü ve bugün, Sevgililer Günü dünyada tüketimin çılgınlık seviyesine ulaştığı bir gün haline getirildi.

  MALEZYA: SEVGİLİLER GÜNÜ HARAMDIR
  Malezya Devlet Din İşleri de Sevgililer Günü kutlamalarının haram olduğu duyurusunu yaptı. Yapılan açıklamada 2005 yılında Sevgililer Günü’nün haram ilan edildiğini açıklayan fetvaya gönderme yapıldı. Müftü M. Tahrir Samsudin, bugünün İslam dışı bir kutlama olduğunu belirtti. Bu tür kutlamaların Hıristiyanlıkla ilgili unsurlar barındırdığını söyleyen Samsudin, Sevgililer Günü kutlamasının İslam ilkeleri ve değerlerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi

  “SEVGİLİLER GÜNÜ PAGAN-HIRİSTİYAN ADETİDİR”

  Suudi Arabistan din işleri kurulu yetkilileri de, Sevgililer Günü’nün bir pagan geleneği olduğunu ve evlilik dışı ilişkileri teşvik ettiğini savunuyor. Ülkede 2004 yılında yayımlanan bir fetvada, “Sevgililer Günü pagan-Hıristiyan tatilidir. Allah’a ve kıyamet gününe inanan Müslümanlar bugünü kutlamamalıdır. Allah’ın gazabından kaçınmak için bu bir görevdir” denilmişti. Fetvada, İslam’da yalnızca Kurban ve Ramazan Bayramları’nın bulunduğu ve bunların dışında bayram kutlaması yapılmaması gerektiği belirtilmişti.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  oguz26 acemi mücahid
  oguz26
  acemi mücahid

  Üye No: 82755
  Mesaj Sayısı: 71
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 42
  Yer: Türkiye

  Cevap: Sevgililer Günü’nün İslam’da yeri var mı?


  Allah cc razı olsun kardeşim...


 3. 3
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: Sevgililer Günü’nün İslam’da yeri var mı?


  14 Şubat Sevgililer Günü, bir Hıristiyan âdetidir. Tarihçesi Valentin adlı bir papazın 14 Şubatta asılmasının yıl dönümüne dayanır. O dönemde birbirlerini seven iki insan varmış. Ve dönemin kralı onların evlenmelerini yasaklamış, bu Valentin adlı papazda bunların nikâhlarını kıyıvermiş.

  Bunu duyan zamanın kralı papaz Valentin’i astırır ve o günden bu güne Hıristiyan ve Yahudiler bu günü sevgililer günü olarak kutlar.

  Malezya fetva kurulu 14 Şubat’ı yılın en haram günü olarak 2005 yılında ilan etti. Hatta Diyanat İşleri Başkanlığımız bu fetvaya gönderme bile yapmıştır. Yani Müslümanların 14 Şubat Sevgililer Günü gibi bir günü yoktur, olmazda. Olamaz da.

  Bizler birbirimizi dinimiz gereği severiz. Hatta sünnet olması hasebiyle birbirimize hediye vermeyi de severiz. Hadisi şerifte hediyeleşin çünkü hediye sevgiyi artırır düşmanlığı giderir dendiğini her Müslüman bilir. İnsan evlidir, hanımına hediye alabilir. Arkadaşına hediye alabilir güzel bir adettir ama sevgili denince bu bizim kültürümüzde yoktur. Gayri meşru olan ilişkiler bizim dinimizde haramdır. Aralarında nikâh akdi olmayan kadın ve erkek arasındaki ilişki sevgi boyutunda haramdır. İnsan kıyamette sevdikleriyle haşrolacaktır.. Dinimiz sevgi dinidir. Resullulah Aleyhisselam Allah c.c’ın Habibi’dir, sevgilisidir. Ama aptalların anlayacağı şekilde sevgili değildir. İki dost gibidirler.

  Ancak 14 Şubatta kastedilen sevgili denince gayri meşru olan sevgi kastediliyor. Bu ise asla caiz değildir. Haram olan şey kutlanmaz.

  Sanırım ne demek istediğimiz anlaşılmıştır.

  Biz 14 Şubat Sevgililer Gününe karşıyız. İlle de sevgimizi dile getirmek istiyorsak o halde “Allaha yemin ederek söylüyorum ki, ben bir kimseye ailesinden, çoluk çocuğundan, anne babasından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, o kimse gerçek manada iman etmiş olmaz.” Diyen efendimiz Hazreti Muhammed’ için 14 Şubat dâhil her gün bol bol analım. Ona olan sevgimizi dile getirelim.

  Ve ona hediyeler gönderelim. İşte yazımızın başında istediğimiz hediye şekillerinden bir kaçı. Masrafsız, kolay ve rıza dâhilinde.

  Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin el-müştemili alel hakayiki.
  (Allah'ım, Efendimiz Muhammed üzerine bütün hakikatlar ile O'na salat ve selam eyle)

  Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim.
  (Allah'ım, Efendimiz Muhammed üzerine ve O'nun al ve etbaı üzerine olsun selatü selam

  "Salavâtullâhi ve melâiketihî ve enbiyâihî ve rusülihi ve cemîi halkihî alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âlihî ve aleyhisselâm ve rahmetullâhi ve berekâtühû."

  Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema salleyte ala ibrahime ve ala ali ibrahime inneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema barekte ala ibrahime ve ala ali ibrahime inneke hamidün mecid” (Allah’ım! İbrahim ve ailesine salat ettiğin gibi Muhammed ve ailesine de salat et. Çünkü sen, gerçek­ten övgüye layıksın ve yücesin. Allah’ım! İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi Muhammed ve ailesini de mübarek kıl. Çünkü sen, gerçekten övgüye layık ve yücesin).

  “Allahümme salli ala Muhammedin ve ezvacihi ve zürriyetihi kema salleyte ala ali ibrahime ve barik ala Muhammedin ve ezvacihi ve zürriyetihi kema barekte ala ibrahime inneke hamidün mecid” (Allah’ım! İbrahim ailesine salat ettiğin gibi Muhammed’e, eşlerine ve soyuna da salat et. İbrahim’i mü­barek kıldığın gibi Muhammed’i, eşlerini ve soyunu da mü­barek kıl. Çünkü sen, gerçekten övgüye layıksın ve yüce­sin)


  “Allahümme salli alâ MUHAMMED'in [en-Nebiyyi’l-ümmîyyi] ve alâ âli MUHAMMED, kemâ salleyte alâ [âli] İbra­hîm. Ve bârik alâ MUHAMMEDin [en-Nebiyyi’l-ümmî] ve alâ âli MUHAMMED, kemâ bârekte alâ [âli] İbrahîme fi’l-âlemîn, inneke hamîdun mecîd.”

  “ALLAH’ım! Âlemler içinde [Âl-i] İbrahim’e salât ettiğin gibi MUHAMMED’e, [ümmî Peygamber’e] ve âl-i Muham­me­d’e’ de salât et. [Âl-i] İbrahim’e bereketler verdiğin gibi MUHAMMED’e, [ümmî Peygamber’e] ve âl-i MUHAMMED’e de be­reketler ver. Şüphesiz ki, sen her dilde ve her kalpte övü­len ve büyüklüğü, yüceliği ve işlerinin güzelliği ile tanı­nan­sın.”

  “Salavâtullahil-berri’r-rahîmi ve’l-melâiketi’l-mukar­a­bîn, ve’n-ne­biyyîn ve’s-sıddîkîn ve’ş-şuhedâi’s-sâlihîn ve mâ seb­be­ha leke min şey’in yâ rabbe’l-âlemîn alâ MUHAMMED ibni Abdillah hâtemi’n-nebiyyîn ve imâmil-muttakîn” “Kullarına iyiliği ve şefkatli çok olan Al­lah’ın, O'na yakın olan meleklerin, peygamberlerin, sıddîkların, sâlih şehid­le­rin ve ey âlemlerin Rabbi, seni tesbih eden her şeyin sa­lâ­vatı, peygamberlerin sonuncusu ve müttakilerin imamı Hz. MUHAMMED b. Abdullah’a ol­sun…”

  Unutmayın…

  "Şüphesiz ki Allahu Teâlâ ve melekleri O Peygamberi Zişana çok salat ve selam ederler. Ey İman edenler sizde ona salatü selam edin, tam bir teslimiyetle teslim olun." Ahzap Suresi Ayet 56

  Erol kara


 4. Reklam

 5. 4
  GranDiose Üye
  GranDiose
  Üye

  Üye No: 97808
  Mesaj Sayısı: 35
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25
  Yer: Kocaeli

  Cevap: Sevgililer Günü’nün İslam’da yeri var mı?


  Allah razı olsun çok şükür öyle bi gaflete düşmedim, Inşallah düşenler için yararlı olur.


 6. 5
  GranDiose Üye
  GranDiose
  Üye

  Üye No: 97808
  Mesaj Sayısı: 35
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25
  Yer: Kocaeli

  Allah razı olsun çok şükür öyle bi gaflete düşmedim, Inşallah düşenler için yararlı olur.


 7. 6
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Alıntı
  sevgililer günü dinimizde yeri
  Biz Müslümanlar için her gün sevgililer günü :)


 8. 7
  diyarbakir 21 Misafir
  Misafir

  canim turkiyemin miletinin bu oyunlara gelmemesini diliyorum umarim en yakin zamanda bunlari herkes bilir


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sevgililer günü değil Zina günü resmen


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah bu millete akil fikir versin ve daha fazla gaflete düşürmesin inşallah amin


 11. 10
  Kayıtsız Üyey Misafir
  Misafir

  Bir müsluman olarak çok üzüluyorum gercekten cok yazik müslümanin yapmadigi seyleri yapayi cok seviyoruz dönüp ben Müslümanim diyebiliyoruz yazik


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende zaten ne zaman bu güne de hristiyan günü diyeceksiniz diyordum cevabını aldim


+ Yorum Gönder