1. 1
  Sedanur Sedanur
  Sedanur
  Sedanur

  Üye No: 12019
  Mesaj Sayısı: 494
  Tecrübe Puanı: 10

  Ayıp Araştırmak


  AYIP ARAŞTIRMAK

  Ayıp: Kusur, noksan, eksiklik, leke, fena, uygunsuz, utandıracak veya utanmaya sebep olan hâl.

  Islâm toplumunda insanlar, yuvalarından, özel hayatlarından ve kendilerinden emin olarak yaşarlar. Hangi sebeple olursa olsun, şahısların dokunulmazlığını çiğnemek, aile mahremiyetlerini ortadan kaldırıcı harekette bulunmak yasaklanmıştır. Hatta suçluyu bulmada bile olsa, insanların ayıplarını aramaya ruhsat verilmemiştir. Böyle bir hâl insanların dokunulmazlığının kalkmasına sebep teşkil etmemiştir. Islâm'a göre, hiç kimse iç görünüşüne göre takîbata uğramaz; dış görünüşüne göre cezalandırılır. Kimsenin görmediği yerde işlenen suçtan, ayıptan, zan ve tahminlere dayanarak ceza verilemez. Sadece suçlu işlediği suçu açığa vurduğu zaman yakalanır.

  Kur'an-ı Kerîm'de: "Ey inananlar! Zandan kaçınınız, zira zannın çoğu günahtır. Bir kimsenin noksanını ve ayıbını araştırmayınız. " (el-Hucurât, 49/12) buyurulur. Bu ayette, insanların noksanlarının araştırılması, hatalarından bahsedilmesi, gizliden gizliye şahsî hayatındaki sırlara vâkıf olmaya çalışılması yasaklanmıştır. "Tecessüs etmeyin"den maksat; müminlerin eksikliklerini bulacağız, açık delil ve emareler elde ederek zan ve yakîn husule getireceğiz diye casus gibi inceden inceye yoklayıp araştırmayın da zâhiri olanı tutun. Allah'ın örttüğünü siz de örtün. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, VI, 4473) Zira insanların haysiyetine dokunan hareketlerden biri de başkalarının ayıplarını aramak, onları şurada burada söylemektir. Şeytan, insana kendi kusur ve ayıplarını unutturup bir tarafa bıraktırır, sonra başkasının ayıp ve kusurlarını araştırmaya sevkeder. Başkalarının eksiklerini araştırmaya kalkışmak da ahlâklı insanın işi değildir.

  Islâm başkalarının ayıplarını, kusurlarını aramayı, halka tecessüs altında tutmayı şiddetle yasaklarken müslümana da tecessüs ve tahkik hakkı vermemiştir. Bu sebeple bir müslümanın evine girilip hâl ve durumu tecessüs edilemez. Kesin emirle tecessüsün yasaklanmasının sebebi; herkesin kendi evinde emniyet ve huzur içinde yaşamasını temin etmek; kişileri fitne ve fesâda sürüklememektir. Nitekim Hz. Peygamber: "Müslümanların ayıplarını, gizli hallerini araştırmaya çalışırsan, onları ifsâd eder veya ifsâda yaklaştırmış olursun " (Ebû Dâvûd, Edeb, 37) buyurmuştur.

  Islâm'a göre, insan hususî meskeninde bir fenalık yapmış olsa, bunun evinin içinde kalması, hârice aksetmemesi, toplum arasında yayılmaması gerekmektedir. Bu sebeple izinsiz bir kimsenin evine girilmesi bile yasaklanmıştır.

  Hz. Peygamber (s.a.s.) bir gün minbere çıkarak; ayıp araştıranların zayıf imanlı kişiler olduğuna işaret edip şöyle seslendi: "Ey diliyle müslüman olup kalbiyle işlememiş olanlar gürûhu! Müslümanları üzmeyin, onları ayıplamayın ve onların kusurlarını araştırmayın. Şu bir gerçektir ki; her kim müslüman kardeşinin ayıbını araştırırsa Allah da onun ayıbını meydana çıkarır ve Allah her kimin ayıbını meydana koyarsa, evinin içinde bile olsa onu kepâze eder. " (Tirmizî, Sünen, B. 84, 2101) Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. " (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58)

  Ayıp ve kusur işleyen bazı kişiler vardır ki yaptıkları işlerin zararı açığa çıkmayıp, başkalarına sirâyet etmez. Böyle kişilerin şahsî kusurlarını, ayıplarını açığa çıkarmak, çeşitli mercilere şikâyet etmek doğru değildir. Şikâyet edip ayıp ve kusurları ortaya çıkartmakla sadece kişinin kendine ait olan günahı teşhis edilmiş ve fakat bir taraftan da ayıp işleyen kişi utandırılarak toplum içinde mahcup duruma düşürülmüş olur. Neticede o kişi, "zaten toplum beni biliyor" diye açıktan günah işlemeye itilmiş, işlenen ayıplar da normal hale gelmiş ve böylece de ayıp işlemek meşrulaştırılmış olur. Bu sebeplerden dolayı, kişilerin ayıp ve kusurlarını bulup onları toplumda teşhir etmek yerine, tatlı dille özel nasihatta bulunmak, çeşitli vesilelerle günah işlemesine mani olmak daha faydalı olur. Ancak, şahısları aşıp başkalarına ve topluma zararı dokunacak şekilde açığa çıkan ve insanlara zulüm getiren ayıplar, günahlar böyle değildir. Bunları önlemekte müslümanların biribirlerine yardımcı olmaları ve kötülüğü birlikte yok etmeleri gerekmektedir.

  İslam Fıkhı Ans.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  nurdannur Üye
  nurdannur
  Üye

  Üye No: 40178
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 35

  --->: Ayıp Araştırmak


  Güzel yazı Allah razı olsun..Allah diline sahip olanlardan eylesin bizleri..


 3. 3
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,008
  Tecrübe Puanı: 131

  --->: Ayıp Araştırmak


  Alıntı
  Hz. Peygamber (s.a.s.) bir gün minbere çıkarak; ayıp araştıranların zayıf imanlı kişiler olduğuna işaret edip şöyle seslendi: "Ey diliyle müslüman olup kalbiyle işlememiş olanlar gürûhu! Müslümanları üzmeyin, onları ayıplamayın ve onların kusurlarını araştırmayın. Şu bir gerçektir ki; her kim müslüman kardeşinin ayıbını araştırırsa Allah da onun ayıbını meydana çıkarır ve Allah her kimin ayıbını meydana koyarsa, evinin içinde bile olsa onu kepâze eder. " (Tirmizî, Sünen, B. 84, 2101) Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. " (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58)
  Ellerine sağlık canım benimm çok güzel bir konuya değinmişsin ama maalesef artık günümüzde herkes birbirinin ayıplarını kurcalar oldu Deşifre etmek için var gücüyle uğraşır oldu
  Alemlere Rahmet Efendimiz (s.a.v) nekadar da güzel buyurmuş..
  Ders alınacak çok hikmetli olaylar var ama bakar kör olduğumuzdan dolayı göremiyoruz...Teşekkürler kardeşim Rabbilalemin razı olsun


 4. Reklam

 5. 4
  Sedanur Sedanur
  Sedanur
  Sedanur

  Üye No: 12019
  Mesaj Sayısı: 494
  Tecrübe Puanı: 10

  --->: Ayıp Araştırmak


  Aminn ecmainn Rabbim cümlenizden razı olsun...


 6. 5
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,383
  Tecrübe Puanı: 81

  günün en beğendiğim konusu bu oldu..
  zira insanlardaki bu kötü ahlak, almış başını gidiyor,Efendimiz(sav)in de buyurduğu gibi diliyle müslüman olup kalbiyle işlememiş olanlar..
  işte böylelerinden olmayı nasip etmesin Rabbim,böylelerinden bizleri muhafaza eylesin..
  isabetli konu paylaşımı için Allah c.c. razı olsun kardeşim


 7. 6
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,307
  Tecrübe Puanı: 52
  Yer: Türkiye

  Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir" (Buhari
  Allah c.c. razı olsun kardeşim emeğinize sağlık


 8. 7
  aynisah Üye
  aynisah
  Üye

  Üye No: 74406
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  RABBIM kirkbin kere razi olsun paylasiminizi cok begendim


 9. 8
  benanneyim Üye
  benanneyim
  Üye

  Üye No: 60222
  Mesaj Sayısı: 120
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47

  Rabbim dilimize ve kulağımıza sahip olan kullarında olmayı nasip etsin..çok güzel bir konuydu sağolasın..


 10. 9
  Mucahid Üye
  Mucahid
  Üye

  Üye No: 2247
  Mesaj Sayısı: 272
  Tecrübe Puanı: 4

  (… Allah resulü s.a.v bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır : Sizleri zandan sakındırırım. Çünkü zan, sözlerin en yalanıdır. Bir birinizin eksiğini ve kusurunu görmeğe ve işitmeğe uğraşmayınız, bir birinizin hususi ve mahrem hayatını da araştırmayınız. Bir birinize haset etmeyiniz, bir birinize sırt çevirip küsmeyiniz ve bir birinize buğz ve düşmanlık da etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeşler olunuz. )

  BUHARİ : 13.C.6046.S
  MÜSLİM : 8.C. 2563.N

  ( …. Allah resulü s.a.v yine şöyle buyurmaktadır : ” Her biriniz kardeşinin gözündeki çöpü görür de, kendi gözündeki merteği unutur “

  İBNİ HİBBAN: SAHİH’DE - TERĞİB : 4. C.527.S

  ( … Yine bir hadislerinde : “ Ne mutlu kendi kusuru, alemin kusurlarından kendisini alakoyana “ )
  BEZZAR : İYİ BİR İSNAD’LA - BULUĞUL MERAM: 4.C.412.S

  ( …. Muaviye r.a’dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Eğer sen insanların ayıplarını araştırmaya kalkarsan,onları ifsad eder veya ifsad etmeğe ramak kalırsın. )

  EBU DAVUD : 5.C. 4888.N
  E.MÜFRED : 1.C . 248.N
  HAKİM : 4.C . 378.S

  Evet, gerçekten de ne mutlu o insanlara ki, başkalarının ayıp ve kusurlarını araştırmaktan ziyade, kendi ayıp ve kusurları ile uğraşırlar. Başkalarının açığını aramaktan ziyade,kendi açıklarını kapatmaya çalışırlar.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hiç kimsenin.. Öyle mi.. Düşman senin kini araştırsın.. Sen onun kini araştırma.. Kul hakkına tanrının itirazı da yok. Ne yapacağını da bilmiyor.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  insanın fikri neyse zikri de odur, sen anlatılanı anlamamışsın ki,

  AYIP: Kusur, noksan, eksiklik, leke, fena, uygunsuz, utandıracak veya utanmaya sebep olan hâldir. Düşmanınla ne alakası var Müslüman kardeşinin ayıbını araştırma ört.


+ Yorum Gönder