1. 1
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 253
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 78

  SİGARA İÇMEK KÖTÜ ALIŞKANLIKTIR ! (Sigara İçmek Haramdır-Kötü Ahlaktır.)


  SİGARA İÇMEK HARAMDIR :alkis:

  Yazan : [URL="http://www.yenialanya.com/editor.asp?id=21"]Şükrü Boz[/URL] (06 Şubat 2010, 00:58)
  Aslı tütün olan siğara yı içmek haramdır. Siğara hem içene ve hem de içenin yanında bulunanlara zarar verdiği için, kapalı yerlerde içilmesi yasaklanmıştır.Siğara içmenin niçin haram olduğunu âlimler şöyle açıklıyorlar.

  :gul:I- Bedeni gevşetip rehâvet verdiği için haramdır.
  En-Necm, diyor ki: Yeni ortaya çıkan ve Dimeşki de (Şam da) 1015 tarihinde içilmesi âdet hâline gelen, tütüne gelince,(Sigaranın asıl maddesi ),tütün içmekte bedeni gevşetmek ve rehâvet vardır.
  İmam Ahmed’in Ümmü Seleme den rivâyet ettiği”Allah’ın Rasulü her sarhoş edici ve bedeni gevşeticinin içilmesini yasakladı”hadisten ötürü haram dır. İbn Âbidin:16/72 Tam İlmihal: 598.
  Ed-Durr’l Müntekâ da (sigara) kesinlikle haramdır der. İbn Abidin: 16/78
  Hanefi âlimlerinden, Ahmed Tahtâvî “Dürrü’l Muhtar” hâşiyesinde diyor ki: Siğara sarhoş etmese de, gevşeklik verdiği için haramdır.

  :gul:2- Pis olduğu için haramdır.
  Zahiri ve manevi ilimlerde kemâle ermiş olan,Hadimi hazretleri,”Berika” adlı eserinin 85 sayfasında Allahü Teâl⠓Habis olan her şey haramdır”(Âraf 158) buyuruyor.İnsanın iğrendiği ve pis dediği her şey habistir.Buna göre sigara da habis ve haramdır. Diyor. Tam ilmihal: 598.

  :gul:3- Hem kendisine ve hem de başkalarına zulmettiği için, yani sağlığa zararlı olduğu için haramdır.
  SİGARA içen kişi onu, içmekle hem kendisine ve hem de içerken yanında bulunanlara zarar verir ve zulmeder.Dinimize göre bir insanın hem kendisine ve hem de başkalarına zulmetmesi ve zarar vermesi haramdır.Allahü Teâlâ Kur’an’ı Kerim de şöyle buyuruyor.
  Kendinizi ellerinizle tehlikeye atmayın.Bakara 195.
  Kendinizi öldürmeyin.Nisa:29
  SİGARA hem içene,hem de içenin yanında bulunanlara zarar verdiği ve zulmettiği içindir ki,sigaranın kapalı ve toplum içinde içilmesi 4207 sayılı kanunla yasaklanmıştır.Hatta siğara içenlerin bırakması, içmeyenlerin de içmemesi için, ulusal televizyonlarda SİGARA' nın sağlığa zararlı olduğu bildirilerek, sağlığımız için, “DUMANSIZ HAVA” diye reklam yapılmaktadır.

  :gul:4- İsraf olduğu için haramdır.
  İsraf: Her türlü imkan ve varlığı boşuna ve gereksiz yere saçıp savurmaktır.Yeni Rehber Ans:10/186.
  İsraf: İnsanın sahip olduğu nimetleri gereksiz ve aşırı tüketmesidir. İslam Ans.(Şamil .E)3/205.
  İnsan vücuduna hiçbir faydası olmayan üstelik zararlı olan sigaraya verilen para boşuna ve gereksiz yere saçıp savurmaktır.israftır,israf olduğu için de SİGARA içmek haramdır.
  Allahü Teâlâ Kur’an’ı Kerim de, verdiği niğmetlerin israf edilmemesini,hatta israf edenleri sevmediğini bildirip şöyle buyuruyor.

  Yiyin için,fakat israf etmeyin,çünkü Allah israf edenleri sevmez. Araf: 31.
  Akrabaya,yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver.Bununla beraber malını saçıp savurma (israf etme)Çünkü (malını) saçıp savuranlar,şeytanların kardeşleridir.Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.İsra:26-27.

  Allahü Teâla bir Âyet-i Kerime de”(Kapkara) Dumandan bir gölge altındadırlar”buyuruyor.Ruhul Beyan tefsirinde bu âyet’in açıklaması şöyledir.
  Âcizane kanaatimize göre,bu âyet-i kerimede çağımızda yaygın olarak kullanılan sigaranın içilmemesine bir uyarı da mevcuttur.Çünkü sigara içildiğinde onu kullananın tepesine doğru bir duman yükselir ve gölge gibi olur.Üstelik sigaranın daha birçok fesadı ve kötülüğü de vardır.Ancak burası onların sıralanacak olduğu uygun yer değildir. Yüce Allah tan bu illete tutulmuş olanlara âfiyetler dileriz.çünkü o sâlim tabiatlı insanların hoş görmediği,tiksindiği nesnelerdendir.Ve sigara tefsirlerde bilindiği üzere haramdır. Ruhul Beyan:8/448.
  :gul:SİGARA' ya mubah veya mekruh diyenlerin sözünü kabul etsek bile,ülkemizde SİGARA içmek haram hükmüne girmiştir.Çünkü hükümet 4207 sayılı yasa ile SİGARA' nın belli yerlerde içilmesini ,yasaklamıştır.Hükümet, umumun menfeatı için mubah bir şeyi yasakladığı zaman o yasaya uymak vaciptir. Berika:1/282.Tam ilmihal:599.

  Not: SİGARA içen imam’ın arkasında namaz kılmak mekruhtur. İbn-i Âbidin: 16/81.
  (Kaynak : İnternetten ALINTI. 03.07.2010 ) . . N.Yazan ::gul: :gul: *ÜSTÜNBAŞ* :gul: :gul:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 253
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 78

  --->: SİGARA İÇMEK KÖTÜ ALIŞKANLIKTIR ! (Sigara İçmek Haramdır-Kötü Ahlaktır.)


  :agla: SİGARA' NIN KİMLİĞİ !... İBRET İÇİN OKUYUN!!!!!
  ADI.. . . . . . . : TÜTÜN
  SOYADI. . . . : SİGARA
  BABA ADI . . : KÖK
  ANNE ADI. . .: YAPRAK
  DO. YERİ. . . : TOPRAK
  CİNSİYETİ. ..: NİKOTİN
  GÖREVİ. . . . . K A N S E R
  ADRESİ. . . . .: İNSAN
  DURAĞI . . . .: DUDAK
  SOKAĞI. . . . : GIRTLAK
  CADDESİ . . .: BAĞIRSAK
  MAHALLESİ . A K C İ Ğ E R
  SEMTİ . . . . .: TAHTALIKÖY
  EŞİ . . .. . . . .: AZRAİL
  SONU . . . . . : M E Z A R
  Not : Bu kimlik anonim bir yazıdır...

  Bu ne güzel kimlik öyle değil mi ?.. Siz bu kimliği okuduktan sonra
  yine SİGARA içiyorsanız, size diyecek sözümüz yok.. Devam ediniz !...

  "SİGARA' SIZ TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ TOPLUM, SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ELELE.":gul::gul:(ÜSTÜNBAŞ) :gul::gul:


 3. 3
  sina_gk Üye
  sina_gk
  Üye

  Üye No: 74370
  Mesaj Sayısı: 138
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: SİGARA İÇMEK KÖTÜ ALIŞKANLIKTIR ! (Sigara İçmek Haramdır-Kötü Ahlaktır.)


  paylaşım için sagol kardeşim


 4. Reklam

 5. 4
  metzer Üye
  metzer
  Üye

  Üye No: 73439
  Mesaj Sayısı: 70
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 47

  --->: SİGARA İÇMEK KÖTÜ ALIŞKANLIKTIR ! (Sigara İçmek Haramdır-Kötü Ahlaktır.)


  Hiç bir suretle Haramdır kimse diyemez lütfen yanlış bilgilendirmeyelim fitne sokmayalım. Neyin helal ve neyin haram kılma yetkisi Allah(cc) aittir.Ayrıca metinde ismi geçen şahısları tanıtırsan sevinirim.
  Haram denilmesi için ilet ile karşılaştırma yapılması lazım neye göre karşılaştırma yapılış.(örneğin Şarap yasaklanmıış sonradan çıkanlar(bira rakı vs) karşılaştırılarak yasaklanmıştır)Ayrıca sigarı savunduğum anlaşılmasın
  Evet onlar(din adamları) onlara helali haram, haramıda helal kılıyorlar.Onlar da bunu kabul edip ona uyuyorlar.İşte bu onların onlara ibadetidir(tirmizi80-81)


 6. 5
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 253
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 78

  :gul::gul:Sigara içmek büyümek değil, gelişememek :gul::gul:

  Sigara yasağının yürürlüğe girmesi nedeniyle, bu bağımlılık yapan madde hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Sigaranın zararlarını, herkesin bu zararları bilmesine rağmen neden hala sigara içmeye devam ettiğini ve ondan kurtulmanın yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
  Bir adet sigarada yaklaşık 44 adet zehirli madde var. Bunların neredeyse hepsi kanserojen maddeler ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluen, amonyak ve propilen glikol. En iyi ihtimalle ciğerlerimizde katran oluşuyor. Aslında durum o kadar vahim ki, sigaranın zararlarını ne sigara içenler, ne de sigara üreticileri inkâr ediyor.

  Buna rağmen insanlar neden halen sigara içmektedir?

  Sorunun cevabı basit; sigara bağımlılık yapıyor. Otoritere göre sigaranın bağımlılık oranı eroin kadar etkili. Gençlerin 1/3'ü sigara içmeyi bir kez olsun deniyor ve deneyenlerin yarısı maalesef sigara içmeye devam ediyor. Öyle ki hayatında sadece ilk iki sigarasını tam olarak bitiren bir genç, %85 ihtimalle sigara bağımlısı oluyor ve ömrünün büyük bir kısmını (çok iradeli değilse) sigara içerek geçiriyor.
  Sigara ilk olarak nefes darlığı, erken yorulma, tıkanma, kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösteriyor. İleriki yıllarda kalp krizi riskini yükseltiyor ve damar tıkanıklığı, çeşitli kanser türleri ve felce sebep oluyor. Sigara içen kişilerin akciğerleri tam olarak çalışmıyor. Ve bırakmadıkları sürece fiziksel olarak bir daha asla eski randımanlarını yakalayamıyorlar...
  Ayrıca pis bir koku, sarı ya da kararmış dişlere sahip olmak hiç hoş değil.

  Pasif içicilik

  Hep duyarız da, pek ciddiye almayız. Hâlbuki pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görüyorlar. Bunların büyük bir kısmı zehirli. Hayatında hiç sigara içmediği halde sigara içilen ortamlarda bulunan ve hastalanarak hayatını kaybeden yüzlerce insan var. Oysa herkesin “havamı kirletme!” demeye hakkı var. Sigara tiryakileri kendi hayatlarını riske attıkları yetmiyormuş gibi etraflarındakilerin hayatlarını da tehlikeye atıyorlar. Neyse ki birçok lokanta ve cafe, sigara içilen ve içilmeyen kısımlara ayrılıyor.

  Devletin bakış açısı ve yasalar
  Her yıl sigaraya verdiğimiz canlar terör ve trafik kazaları sebebiyle ölen insanların toplamının beş katına eriştiğinden olsa gerek devlet, yasa yoluyla çok ciddi önlemler almış durumda.
  19.01.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanuna göre "Kamu hizmet binalarıyla koridorlar dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içilmesi" artık yasak.
  Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 19 Mayıs’ta uygulanmaya başlayacak. Kahvehanelerde, lokanta ve kafeteryalarda ise yasa 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girecek. Yasağa aldırmayıp sigara içilmesi yasak olan alanlarda sigara içenlere 50 YTL, sigara paketini ve izmaritini yere atanlara ise 20 YTL’lik para cezası verilecek.
  Sonraki | Sigarayı bırakmak » (ALINTI. 15.07.2010 ):gul: :gul: Naklen Yazan : *ÜSTÜNBAŞ* Sigarayla Savaşanlar Vakfı Üyesi - TÜRKİYE


+ Yorum Gönder