Git İlk 12
 1. 15
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İslamda Yalan


  İyi günler,
  Benim sorum şu:
  Mesela mecaz anlamda kullanılan sözcükler yalana girer mi? Benim bir instagram hesabım var ve orda bazen okuduğum kitapları işte o gün ne kadar sayfa okuduğumu ya da bazen kitap yorumlarını falan girmeye çalışıyorum.Peki bu kitap güzeldi dediğimde ya da yazarın dili çok akıcıydı dediğimde yalan mı söylemiş oluyorum? Sonuçta kişiden kişiye değişebilir. Birisine göre güzel olanilir ötekisine göre kötü.Yani demek istedğim öznel yargılı cümleler veya mecaz anlamlı cümleler yalana mı girer? Bu kitabı dünyalar kadar sevdim dediğimde abartma yapmış oluyorum sanırım.Dünyalar kadar sevmedim ama çok sevdiğimi belirtmek için bu cümleyi yazıyorsam yalan mı söylemiş oluyorum.Lütfen cevap yazın!!! 😊

  diğer sorum da şu ki:
  Belki biliyorsunuzdur, Teog tercih 11 ağustosta açıklanıcak falan denildi.Ve çoğu internet sitesinde böyleydi. Hatta bildiğim kadarıyla meb bir takvim yayınladı.İşte tercihlerin ne zaman açıklanacağı falan filan(bence kesindi. yani)İşte komşular olsun akrabalar olsun ya da arkadaşları falan ne zaman açıklanıvak diye sorduklarında kesin olduğunu düşündüğüm için 11 ağustos dedim sanırım.Şimdi bugün yani 7 Ağustosta açıklandı.Bu yalana mı girer? Söyledğim insanları bir daha görür müyüm ki? Yani isterseniz şimdi bakın.Teog tercih sonuçları ne zaman açıklanacak yazın.Bakın.Büyük ihtimalle 11 Ağustos yazardı.Ama bugün açıklandı tercih sonuçları.

  Büyük ihtimalle dediğime bakmayın.Benim görüşüm buydu.Yalan söylemek istemem

  Bu arada yalan söylemek istemem büyük bir ihtimalle yazdığıma bakmayın o benim kişisel görüşümdür.Sorumu yanıtlar mısınız?
  Teşekkür ederim.Bide bence ben sanırım vesvese sahibi bi insanım ve bu vesveselerimden nasıl kurtulabilirim?


 2. 16
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,867
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Yorum: İslamda Yalan


  1. Mecaz ifade eden cümleler yalan sayılmaz. (örneklerde yazdığınız gibileri)
  2. İleriye dönük tarih belirtince ihtimal bırakmalıyız çünkü ilerde ne olur bilinmez ama devlet ayın 11'inde demişse ve bizde aynısını söylersek bu yalan sayılmaz.


 3. 17
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İslamda Yalan


  Selamun aleyküm ben ergenlik öncesinde çok yalan atar yalan rüya söylerdim şuan ergenlik dönemindeyim hala yalan atar ve yalan rüya söylerim ben bunlara tövbe ettim yalan söylememeye çalıştığım halde çok olmuyor yalan söylediğimde gerçeğini de söylüyorum yalandı diyorum artık yalan rüya anlatmıyorum ergenlikten sonra tövbe ettikten sonra sadece bir kez yalan rüya söyledim aklıma geldi bende yalan dedim affedilir miyim çok korkuyorum


 4. Reklam

+ Yorum Gönder
Git İlk 12