Git 12 Son
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  İslamda Yalan


  İSLAM’DA YALAN

  Yalan nedir?

  Yalan, kişinin gerçeği saklayıp, bildiğinin aksini söylemesidir. Yalan, çok çirkin bir huydur. Dinimiz İslam yalanı haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır.
  Yalan’ın en büyük kötülüğü; insanı, Allah(cc)’ın rızasından uzaklaştırıp cehenneme götürmesidir. Ayrıca yalan, insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur; dostlukları yıkar,yerine düşmanlık tohumları eker.Yalan ergeç ortaya çıkacağından,yalancılar kendilerine güvenilemeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşerler.
  Kısaca yalan, insanı dünyada da, ahirette de felakete sürükler.

  Kur’anda Yalan

  Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de yalancılardan şöyle bahseder:

  ‘’Nihayet, Allah’a verdikleri sözden döndüklerinden ve yalan söylediklerinden dolayı Allah, kendileriyle karşılaşacakları güne kadar onların kalbine nifak (iki yüzlülük) soktu.’’(Tevbe,77)

  ‘’Kahrolsun o yalancılar.’’ (Zariyat,10)
  “İslam’a çağırıldığı halde Allah’a (cc) karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir.” (Saf,7)


  Hadislerde Yalan

  “Kim devamlı yalan söyler ve yalan peşinde olursa, Allah (cc) katında çok yalancı bir kul olarak yazılır.’’ (Buhari, Müslim)

  ‘’Yalancıların alametlerinden biri de, kendisinden istenmeden Allah (cc) adına yemin edip durmasıdır.’’

  ‘’Kul yalan söyleyip, yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince, bir an gelir ki; kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbin tamamı simsiyah olur. Sonunda o, Allah (cc) katında ‘yalancılar’ arasına kaydedilir.’’(Muvatta, Kelam,18)

  Ashap:’’Ey Allah(cc)’ın Rasulü! Mümin korkak olur mu?’’diye sordu.’’Evet olabilir’’buyurdu. ‘’Peki cimri olur mu?’’dediler, yine ’’Evet olabilir’’buyurdu. Sonra;’’Peki yalancı olur mu?’’diye sordular.Bu sefer:’’Hayır olamaz!’’buyurdu.’’(Muvatta,Kelam,19)

  ‘’Yazıklar olsun insanları güldürmek için konuşup yalan söyleyene! Yazık ona.’’(Ebu Davud, Tirmizi)

  Abdullah b. Amir anlatıyor:’’Bir gün, Rasulullah (sav) evimizde otururken annem beni çağırdı ve; ’hele bir gel, sana ne vereceğim?’ dedi. Peygamber (sav) Annem’e:’çocuğa ne vereceksin?’diye sordu.’O’na bir hurma verecektim.’deyince; Peygamber (sav): Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan,üzerine bir yalan yazılır.’buyurdu.’’ (Ebu Davud, Edep,88)(3)


  ‘’Şüphesiz yalan, kötülüğe götürür, kötülükte cehenneme götürür.’’ (Abdullah b.Mes’ud ra)(4)

  İbn. Mes’ud (ra):’’Şu üç yoldan münafığı tanıyınız:1-Konuşurken yalan söyler.’’(5)

  ‘’Şaka da olsa yalan söylemeyiniz.’’

  Yalan Yemin

  Vakıaya aykırı olan bir şeyin dosdoğru olduğuna yemin etmek. Yalan yere yemin eden kişi, Allah(cc)’ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için, O’nun mukaddes adını istismar etmekte, O’na iftirada bulunmaktadır. Hz. Peygamber (sav) büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. Bir kimse geleceğe yönelik bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur. Fakat yalan yemin, öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını kefaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde kefaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah’a tevbe etmeli af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir. Yalan yemin ile başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun ikinci bir günah işlemiş olur, haksız yere elde edilen bu hak sahibine ödenmedikçe tevbe ile kurtuluş olmaz. Gelişi güzel, lüzumsuz yere Allah’ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hâkim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir.


  Yalanın söylenebileceği yerler

  “Ey insanlar! Pervanenin ateşe atılması gibi, sizi yalanın peşine düşmeye sevk eden şey nedir? Halbuki, şu üç yer hariç yalanın her çeşidi Ademoğluna haramdır;
  • Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalan söylemesi
  • Savaşta düşmana karşı söylenecek yalan (çünkü harp bir hiledir)
  • İki Müslüman’ı barıştırmak için söylenen yalan.” (Tirmizi, Birr 26) 3

  “İki kişinin arasını düzelten, hayır söyleyip hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir” (Buhari, Müslim) 3

  Weselamun Alel Mürselin Wel hamdulillahi Rabbil Alemin
  (Mustafa Canpolat 05-2006)

  KAYNAK:
  1. Şamil İslam Ansiklopedisi
  2. Kuşeyri Risalesi
  3. Hadis Güldestesi
  4. Sahihi Buhari
  5. Tenbihul Gafilin

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ahmet Üye
  Ahmet
  Üye

  Üye No: 529
  Mesaj Sayısı: 132
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: İslamda Yalan


  sağolun herkesin Emegine Sağlık tabiki hepsini okumadım ama bir kısmnı okudum vakit olursa diğer kısımlarıda okurum emeginize sağlık..


 3. 3
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Yalan SÖyleme


  YALAN SÖYLEME


  Bir hatayı gizlemek ve başkalarını yanıltmak amacıyla gerçeğe uygun olmayan bir girişimde bulunmaktır.Yalan, sözle olabildiği gibi, susma ve yazıyla da olabilir.
  6 -7 yaşından önce çocukların söyledikleri yalanlara “sözde yalanlar” denir ve bunlar gerçek yalanlar değildir.Gerçek yalanlar 6 – 7 yaşından sonra görülmeye başlar.
  Sözde yalanlara eğitimsel yanlışlıklar, kınama, çocuğun hatalarını üzüntüyle karşılama, sözde yalanları doğurur.Bu yalanların zararları yoktur.
  Alışkanlık haline gelen yalan, çocuğun gerçekle, gerçek olmayanı ayırt etmesinden sonra yalanlarının hala sürmesi halinde yalanlarının temelinde çevre ile olan olumsuz ilişkiler yatıyor demektir.Bu tür yalan, bir takım bencilce sonuçları elde etme amacıyla bilerek ve isteyerek başkalarını aldatmaktır.
  Çocuk başkalarının hak ve çıkarlarını kendinin ki kadar değer vermesini öğrenememiştir . Çocuğun eğitimindeki yanlışlıklardan dolayı ortaya çıkar.
  Patolojik yalan ise; aşağılık duygusu ve güç istemi gibi nedenlerle ortaya çıkar.
  Çocuk sevinçli ve kaygısız görünür ve hatta kaygısızlığı dikkat çeker. Çocuk okulla ilgilenmez, aile içindeki olaylara kayıtsızdır.Gerçek arkadaşlığı aramaz, davranışları oldukça
  Çocuksudur, duygusal ve ahlaki bakımdan olgunluğa ulaşmamıştır.
  Aileye bağlılık, dayanışma, verilmiş söze saygı gibi durumlar yalan söylemeye neden olabilir.Çocuk çekindiği için, kendisine fazla karışıldığı için yalan söyleyebilir.  Yalandan sakındırmak için neler yapılabilir?

  ØYalanın hangi türde olduğunu tespit edin
  ØDoğru söylemenin övünülecek bir davranış olduğunu anlatın
  ØÇocuğa örnek olun
  ØSözde yalanlara ceza vermeyin
  ØÇocuğun psikolojik durumunu ve eğitsel etkinliklerini göz önünde bulundurun
  ØÇocuğun yaşantıları, davranışlarının nedenleri ve hataları çeşitli bahanelerle çocuğa anlatılmalıdır
  ØÇocuğun yalanını itiraf etmesine yardımcı olun
  ØÇocuk onun yalanıyla ettiğiniz mücadeleyi, onun iyiliği için yaptığınızı bilmelidir
  ØDürüstlük, açık yüreklilik, içtenlik ve sevgi için savaşım verilmelidir
  ØPsikolojik yardım alınmalıdır


  Hazırlayan
  Psikolojik Danışman
  AHMET USTA 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  --->: İslamda Yalan


  Alıntı
  ’Yalancıların alametlerinden biri de, kendisinden istenmeden Allah (cc) adına yemin edip durmasıdır.’’
  çokça yemin edenlerin sol kulakları çınlasın:)


 6. 5
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Allah yalan ve yalan yere yeminden bizi korusun


 7. 6
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  Alıntı
  Ey insanlar! Pervanenin ateşe atılması gibi, sizi yalanın peşine düşmeye sevk eden şey nedir? Halbuki, şu üç yer hariç yalanın her çeşidi Ademoğluna haramdır;
  • Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalan söylemesi
  • Savaşta düşmana karşı söylenecek yalan (çünkü harp bir hiledir)
  • İki Müslüman’ı barıştırmak için söylenen yalan.” (Tirmizi, Birr 26)
  Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalan söylemesi

  bunun nedenini merak ediyorum,bir erkeğin bunu alışkanlık haline getirmesi evliliğin temel taşlarından biri olan güveni zedelemez mi? 8. 7
  benanneyim Üye
  benanneyim
  Üye

  Üye No: 60222
  Mesaj Sayısı: 126
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47

  Alıntı
  17312
  Yapmayacağını bildiği bir şeyi vaat ederken söylenen yalanlarYapmayacağını bildiği bir şeyi vaat ederken söylenen yalanlar
  Rabbim yalan yere yemin etmekten korusun....Aminnn


 9. 8
  Arsoy Üye
  Arsoy
  Üye

  Üye No: 49
  Mesaj Sayısı: 166
  Tecrübe Puanı: 6
  Yer: ...................

  YALAN

  Yalanı iş edinme, çok yalan söyleme. Yalan, kişinin gerçeği saklayıp bildiğinin aksini söylemesidir. Yalancılık çok çirkin bir huydur. Dinimiz yalanı haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır.

  Yalan rûhî bir hastalıktır, müslümanların kendilerini bundan korumaları gerekir. Çocuklar daha küçükken doğru sözlülüğe alıştırılmalı, yalanın zararları kendilerine anlatılmalıdır.

  Cenab-ı Hakk, "Yalan sözden kaçının" (Hac, 22/60) diye emrettiği halde basit dünya menfaatleri için yalan söyleyenler vardır. Özellikle yalan yere şahitlik yapmak çok kötü bir davranış ve büyük bir günah sayılmıştır. Gerçek bir müslüman kendi aleyhinde de olsa, doğru söylemeli ve asla yalana yaklaşmamalıdır. Çünkü Allah Teâla şöyle buyurmuştur:

  "Ey iman edenler! Hak üzere durup adaleti yerine getirmeğe çalışan hâkimler ve Allah için doğru söyleyen şâhidler olun. Velev ki, o şahitliğiniz nefisleriniz yahut ana babanızla yakın akrabanız aleyhine olsun. İster üzerine şahitlik yapılan kimseler zengin veya fakir bulunsun" (Nisa, 4/135).

  Peygamber Efendimiz de, yalan söylemenin ve yalan şahitlik yapmanın büyük günahlardan olduğunu ısrarla belirtmiştir (Riyazü's-Sâlihîn, III, 138). Ayrıca yalanın münafıklık alâmetlerinden olduğunu haber vermiştir (Müslim, İman, 107).

  Dinimizde sadece üç yerde yalan söylemeye izin verilmiştir:

  a) Zulüm ve haksızlığa uğramış bir adamın can, mal veya namusunun zarar görmekten kurtarılması için;

  b) Dargın olan karı-kocayı veya iki kişiyi barıştırmak için. Çünkü Rasûlullah, İnsanlar arasını düzelten, bunun için hayırlı söz söyleyen ve hayırlı söz ulaştıran kimse yalancı değildir" (Müslim, Birr ve Sıla, 27) buyurmuştur.

  c) Harpte düşmanı yenmek için.

  Yalanın kötülüğüne gelince, Peygamberimiz (s.a.s.);

  "Yalan kötülüğe, kötülük Cehennem'e götürür. İnsan yalancılık yapa yapa, nihayet Allah katında yalancılardan yazılır" (Buharî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103-105) buyurmuştur. Yalanın en büyük kötülüğü işte budur. Yani, insanı Allah Teâla'nın rızasından uzaklaştırıp Cehennem'e götürmesidir. Ayrıca yalan insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur; dostlukları yıkar, yerine düşmanlık tohumları eker. Yalan er geç ortaya çıkacağından, yalancılar, kendilerine güvenilemeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşerler. Kısaca yalan, insanı dünyada da ahirette de felâkete sürükler.

  Şamil İA 10. 9
  nurcan Misafir
  Misafir

  Bir insan yalan söylerse allah onu affedermi

  Söylemek istemediğimiz birseyi için yalan söylersek günah olur mu? ( çok acil cevap verebilirmisiniz)


 11. 10
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  yalan söylerse allah onu affedermi
  Bir daha yalan söylemeyeceğine dairr söz verirse Allah affeder.
  Alıntı
  Söylemek istemediğimiz birseyi için yalan söylersek
  Yalan olur tabi.
  Yalan, gerçeği söylememektir.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben mitonomi adlı psikolojik rahatsızlıga sahibim sürekli gereksiz yere yalan söylüyorum bunu şu günlerde fark ettim azap çekiyorum kendime engel olamıyorum allah katında münafık olmaktan yalancı kul olarak yazılmaktan korkuyorum bana tavsiye verirseniz cok memnun olurum lütfen yardım edin yalandan kendini nasıl korurum bide yalanlarımdan kimse zarar görmedi ama gercegi söyleyip onlardan helallik almalı mıyım


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu günahın farkında olman ve korkman senin imanına bir alamettir. Ancak bunu yapman bir günahtır. Ahiretteki azabı ve Allah'a vereceğim hesabı düşünmelisin. Açıkça kul hakkına taalluk etmeyen durumlar için helallik alman gerekmez.


 14. 13
  naber Misafir
  Misafir

  allah bizi yalan söyleyenlerden ve cehennemden korusun inşallah


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hocam ben yazilida 45 almisim fakat ogretmen 65 diye girmis notu bende sonradan ogrendim ogretmen yanlislik olan gelsin demis ben gitmedim korkuyorum boyle bir sry yaptigim icinde pismanim allah affedermi okadar insanin hkkina girdim fakat pismanim yeminlen


+ Yorum Gönder
Git 12 Son