Git 12 Son
 1. 1
  elif07 Bayan Üye
  elif07
  Bayan Üye

  Üye No: 139
  Mesaj Sayısı: 305
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 32
  Yer: Antalya

  Anne ve Babaya Âsi Olmak


  Dinimiz, Müslüman’ın bütün görevlerini iki maddede özetlemiştir.
  Birisi, yalnız Allah'a ibadet etmek, diğeri de O'nun yaratıklarına şefkat ve merhamet göstermektir.

  Yaratıklar içinde öncelik, anne ve babaya verilmiş, onlara itaat edilmesi emredilmiştir. Çünkü insanı yaratan Allah 'tır. Anne ve baba dediğimiz "ebeveyn" de onun dünyaya gelmesine sebeptirler. Ayrıca onu yetiştirip terbiye edilmesini ve topluma yararlı bir insan haline gelmesini sağlayan kişilerdir. Bu uğurda her türlü fedakarlığa, bir karşılık beklemeden seve seve katlanan onlardır.

  Bu itibarla insan, önce kendisini yoktan var eden Allah'a ibadet etmek, sonra da onun var olmasının sebebi olan anne ve babasına itaat etmekle yükümlüdür. Bu husus Kur'an-ı Kerim 'de (İsra, 17/23) ve hadis-i şeriflerde (Buharî Cihat, 1; Müslim, İman, 36) böylece bildirilmiştir.

  İşte bunun içindir ki, dinimiz anne ve babaya saygısız davranmayı ve âsi olmayı yasaklamış ve bunu büyük günahlardan saymıştır.

  Peygamberimiz:
  "Büyük günahlar, Allah'a ortak koşmak, anne ve babaya isyan etmek, adam öldürmek ve yalan yere yemin etmektir."Buharî,Eyman,16 buyurmuştur.

  Allah Teâlâ, insanların işledikleri günahlardan, dilediklerinin cezasını ahirete erteleyeceğini, yalnız anne ve babaya yapılan saygısızlığın cezasını ölmeden önce de dünyada sahibine vereceğini, Peygamberimize bildirmişlerdir.

  Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
  "Üç duâ var, bunların kabul olunacağında şüphe yoktur; mazlumun - haksızlığa uğramış olanın- duası, misafirin duası, anne ve babanın çocuklarına olan duaları." Tirmizî,Birr,7
  "Üç şey vardır ki, bunlar ile yapılan amelin faydası olmaz: Allah'a şirk koşmak, anne ve babaya âsi olmak ve savaştan kaçmaktır."Et-Tergib ve't-Terhib,C.3,S.328çBeyrut,1968(Hadisi,Taberânî rivâyet etmiştir.)

  Anne ve babaya, özellikle yaşlandıklarında yapılacak hizmet ve itaat, kişinin cennete girmeyi hak etmesine, aksi ise cenneti kaybetmesine sebeptir. Nitekim Peygamberimiz:
  - Burnu sürtülsün (yani rezil ve rüsvay olsun), yine burnu sürtülsün, yine burnu sürtülsün, buyurunca;
  - Kimin, ey Allah'ın Resûlü? diye soruldu. Peygamberimiz:
  - Anne, babasından birinin veya ikisinin ihtiyarlıklarına yetişip de sonra cennete giremeyenin" buyurdu.Müslim,Birr,3
  Anne ve babaya yapılan saygısızlıkla ilgili Peygamberimizin daha pek çok uyarıları vardır.
  Sonuç olarak şu hadis-i şerifte konuyu bitirelim:
  "Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah'ın gazabı anne ve babanın gazabındadır."Tirmizî,Birr,3

  İlgili Yazılar

 2. 2
  TAPUSUZ Üye
  TAPUSUZ
  Üye

  Üye No: 1421
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 48

  --->: Anne ve Babaya Âsi Olmak


  İnandığı değerler uğrunda içeri alındığında,Oğlum-kızım böyle şeyler yapmaz,Aklını çelmişler,kandırmışlar diyen degilde,Benim oğlum-kızım inancı gereği bunları yapıyorlar ve haklılar,Allah onların yardımcısıdır diyen Anne -babalarımızın olmasını temenni ederim.Allahında dediği gibi,dinimiz uğrunda bizlerle uğraşmadıkları sürece onlara her türlü fedakarlığı yapalım.


 3. 3
  ezlal Üye
  ezlal
  Üye

  Üye No: 1509
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 32
  Yer: bir kasaba diyelim

  --->: Anne ve Babaya Âsi Olmak


  yazık bana.asi birisiyim ana babama karşı.varsa yoksa ben.bencilliğin içinde kaybolan ben.bir dediği iki edilmeyen ana babayı bilmeyen ben.utandım yukarıdakii yazıları okurken.ben neyim dedim.beni bu günlere kimin getirdiğinden bihaber yaşayan beni değiştirmeye karar verdim.rabbim sizlerden razı olsun.öyle bir zamanda çıktınız ki karşıma...


 4. Reklam

 5. 4
  elif07 Bayan Üye
  elif07
  Bayan Üye

  Üye No: 139
  Mesaj Sayısı: 305
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 32
  Yer: Antalya

  --->: Anne ve Babaya Âsi Olmak


  ezlal Nickli Üyeden Alıntı
  yazık bana.asi birisiyim ana babama karşı.varsa yoksa ben.bencilliğin içinde kaybolan ben.bir dediği iki edilmeyen ana babayı bilmeyen ben.utandım yukarıdakii yazıları okurken.ben neyim dedim.beni bu günlere kimin getirdiğinden bihaber yaşayan beni değiştirmeye karar verdim.rabbim sizlerden razı olsun.öyle bir zamanda çıktınız ki karşıma...
  Rabbim sendende razı olsun kardeşim doğruyu bulmana sevindim.Allah yardımcın olsun herdaim..:gul:


 6. 5
  fatmac Üye
  fatmac
  Üye

  Üye No: 20529
  Mesaj Sayısı: 43
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Belcika

  ellerinize saglik cok guzel bir paylasim ama bazen ana babalarda bizim asi olmamiza sebeb oluyorlar istemiyerek kiriyok onlari bazen atalar adaletsiz davraniyorlar evlatlarina bu konuda ne yapmak gerekiyor bazen anne babayim diye her turlu hakka sahip olduklarini saniyorlar nice masum yuvalar yikiyorlar bu konuda nasil koruya biliriz yuvalarimizi birbirlerini seven iki es mesala sirf anne baba istemiyor diye ayrilmalarimi gerekiyor soruyorum evlatlarin kendilerini koruma hakki yok mu bu konuda ALLAH HEPIMIZI ASI OLMAKTAN ATALARIMIZA KARSI KORUSUN


 7. 6
  ßaran T.T.O.R.H.S.S.
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 1,118
  Tecrübe Puanı: 19

  "Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah'ın gazabı anne ve babanın gazabındadır."Tirmizî,Birr,3


  Rabbim Annemin Rızasını Üzerimden Eksik Etmesin Babamda ßenden Razıdır İnşaAllah...

  Allah cc Razı Olsun.


 8. 7
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Alıntı
  Peygamberimiz:
  "Büyük günahlar, Allah'a ortak koşmak, anne ve babaya isyan etmek, adam öldürmek ve yalan yere yemin etmektir."Buharî,Eyman,16 buyurmuştur.
  Allah cc, şirke düşmekten ve ana babaya asi olmaktan, yalan söylemekten ve adam öldürmekten tüm ümmeti muhafaza etsin. amin.


 9. 8
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Anne Babaya Asi Olanlar Cennet Kokusu Alamaz
  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e gelerek soruldu:
  Ya Resulallah! Acaba anamın hakkını ödeyebildim mi?“
  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Selem:
  Hayır! Seni karnında taşırken çektiği bir sancının, seni doğururken duyduğu tek bir acının karşılığını bile ödemiş değilsin”(2) diye cevap verdiler.
  Anne ve babasına itaat eden kimseye şu müjdeler vardır:
  “Bir kimse anne ve babasını kendisinden razı ederek sabahlarsa, onun için Cennetten iki kapı açılır. Akşamlarsa yine iki kapı açılır. Eğer yalnız annesini yahut yalnız babasını razı ederse o zaman bir kapı açılır. Kim de anne ve babasını kızdırarak sabaha kavuşursa onun cehennemden iki kapı açılır. Akşamlarsa (aynı şekilde) yine iki kapı açılır. Eğer yalnız birini öfkelendirmişse sadece bir kapı açılır. Ana babası haksız dahi olsalar, onların gönüllerini kırmamak karşılarında öf bile dememek lazımdır.”(3)
  Kim anne ve babasına itaat ederse, iyilik ve ikramda bulunursa, kendi evladı da ona itaat eder. Bu konuda bir hadiste şöyle buyurulmuştur:
  “Siz babalarınıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilik etsinler!”(4)

  ANNE BABAYA ASİ OLANLAR CENNET KOKUSU ALAMAZ
  Anne ve babasına asi olanlar, ne kadar iyiliklerde bulunurlarsa bulunsunlar, cennete girmeleri çok zor olur. Diğer taraftan onlara iyilikte bulunanlar ne kadar kötü amelde bulunurlarsa bulunsunlar, itikadı bir bozukluk içinde değilseler, eğer varsa cehennemdeki cezasını kolay geçer, cennete gider. Bu konuda bir hadiste şöyle buyurulmuştur:
  Cennetin kokusu beş yüz yıllık yoldan rahatça alınır. Fakat anne ve babaya asi olanlar ve akraba ile bağı koparanlar bu kokudan mahrum olurlar. Hadisi şerifte buyuruluyor ki:
  “Cennetin kokusu beş yüz yıllık mesafeden duyulur. Ancak onun kokusunu anne ve babaya asi gelen ile akraba bağını koparan alamaz!”(5)
  Hazreti Musa Aleyhisselam bir gün Allahu Tealâ’ya münacat ederek şöyle niyazda bulundu:
  –Ya Rabbi! Acaba benim cennette arkadaşım kimdir? Allah–u Tealâ Celle Celaluhu:
  –Ey Musa! Falan beldeye git, orada bir kasap vardır. İşte senin cennette ki arkadaşın odur, diye cevap verdi.
  Bunun üzerine Hazreti Musa Aleyhisselam o beldeye geldi ve tarif edilen kasabın dükkânını buldu. Orada oturup bir müddet kasabın hareketlerini seyretti.
  Akşam olunca kasap heybesine bir parça et koyup, dükkânını kapayarak evinin yolunu tuttu. Hazreti Musa Aleyhisselam kasabın yanına yaklaşarak:
  –Beni misafirliğe kabul eder misiniz? diye sordu.
  Kasap da tebessüm ederek:
  –Buyurun, diyerek Musa Aleyhisselam’i evine davet etti.
  Eve varınca kasap getirdiği eti kendi eliyle pişirerek çorba yaptı. Sonra evin tavanına asılı olan büyük bir heybeyi aşağıya indirdi ve içinden gayet yaşlı bir kadını çıkardı. Kendi eliyle onu doyurdu, üzerindeki elbiselerini alıp yıkadı ve kuruttuktan sonra onu giydirdi. Sonra tekrar annesini heybeye koyup yerine astı. Tam o sırada kadının dudaklarının kıpırdadığını gördü. Musa Aleyhisselam:
  –Bu kadın kimdir? diye sordu.
  Kasap da:
  –Annemdir, diyerek cevap verdi.
  Musa Aleyhisselam:
  –Sen onu heybeye koyarken dudakları kıpırdıyordu. Sanki bir şeyler söylüyordu. Acaba ne diyordu?
  –O, devamlı olarak şu sözü söyler: “Ya Rabbi! Oğlumu cennete Musa’ya arkadaş yap” işte bu söylediği söz onun duasıdır.
  Bunun üzerine Hazreti Musa Aleyhisselam:
  –Sana müjdeler olsun! Ben Musa’yım. Sen de benim cennetteki arkadaşımsın, dedi.
  Bir kimse annesinin ayağını öperse, cennetin eşiğini öpmüş gibidir. Bu konuda Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuşlardır:
  “Kim annesinin ayağını öperse, tıpkı cennetin eşiğini öpmüş gibi olur”(6)
  Ashab–ı Kiram’dan Alkame adında bir zat vardır. Bu zat bir gün çok ağır hasta oldu. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Bilal Radıyallahu Anhum hazretlerini onu görmeye gönderdiler. Onlar Alkâme’nin yanına vardıklarında bir de ne görsünler: Alkame’nin dili tutulmuş, bir türlü kelime–i şehadet getiremiyor.
  Hemen gelerek durumu Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e anlattılar. Sahabeler, Alkame’nin durumunu gözden geçirdiklerinde onda bir kusur bulamadılar Daha sonra hanımı yüzünden annesiyle arasının iyi olmadığını öğrendiler. Bunun üzerine Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Alkame’nin annesine haber gönderdi. Kadın Peygamber Efendimiz’in huzuruna gelince Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem kadına:
  –Oğlun ile dargın mısın?” diye sordu.
  Kadın:
  –Dargınım ya Resulullah)!” diye cevap verdi.
  Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
  –Oğlun çok zahmet çekiyor. Oğlundan razı olmasan bile ona hakkını helal et” dedi.
  Kadın:
  –Oğlum karısını bana tercih etti. Ben oğlumdan razı olamam, dedi.
  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem kadına ne tavsiye ettiyse kabul etmedi. Nihayet Peygamber Efendimiz şöyle buyurdular:
  –Nefsim yed–i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, sen ona öfkeli ve dargın bulunduğun sürece ne namazı ne de zekatı fayda vermez.
  Daha sonra sahabelere Alkame’yi yakmak için ateş toplamalarını emretti. Bunun üzerine kadıncağız feryad edip;
  –Bırakın oğlumu! Allah’ı şahit tutuyorum ki, ben oğlumu bağışladım, ondan razı oldum, ona hakkımı helal ettim, dedi.
  Bunun üzerine Alkame’nin dili açıldı ve kolayca kelime–i şehadet getirerek vefat etti.
  Bu hadiseden sonra Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
  “Ey Muhacirler ve Ensar topluluğu! Kim hanımını annesine tercih ederse, Allah’ın laneti üzerine olsun. Allah–u Teala o kimsenin ne farz ne de nafile ibadetini kabul etmez.”(7)
  Dipnotlar:
  1– İsra Suresi 23–24
  2– Mecmaul Adab
  3– Beyhaki, İhya
  4– Taberani; Terğib ve Terhib, Birr:21
  5– Taberani, İhya
  6– Mecmaul Adab
  7– Mecmaul Adab


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyķüm ben 13 yaşında bir çocuğum ailemizde huzur pek yok namaz kılan annem ara sıra kılar bende aynı ama hergün kılıyorum 3 bide ben 4 kardeş iz anneme babama hep bağıriyorum ama küslükler bazen cok kısa bazen uzun sürüyor annem bana sen benim oğlum değilsin gibi kelimeler kullaniyo küfür argo kelimeler diyo bende sus diye flan azarliyorum böyle olmasını yemin ederim bende istemem ama suç onlardada oluyo kardeslerim le de tartışırız annem onları savunur babam bana pek kızmaz ben onlara anlatıyorum namaz kılın kuran okuyalım hep beraber secde edelim huzur gelsin fesata nefse uymayalim diye ben namaz kilsak kuran okusak bunların biteceğine inanıyorum ileridede çok hayırlı bir hayalim var ama Allahın beni sevmesi icin Anamın babamın hakkını helal etmesi gerek bundan korkuyorum ailemdeki kimse güzel konuşmuyo çok nadir nerdeyse hergün tartısma oluyo Hocam ne yapsak yapsam Düzelir ANNEM BABAM RAZI OLUR BEN AİLEMİ EZAN OKUNURKEN ABDEST ALMAK İÇİN SIRAYA GİRMİŞKEN GÖRMEK İSTİYORUM NE YAPARIZ HOCAM YARDIM EDİN


 11. 10
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Alıntı
  Hocam ne yapsak yapsam Düzelir
  Söz fazla tesir etmez, sen iyi amelinle örnek ol
  mesela asla ibadetini aksatma, asla argo kelime kullanma, anne sana bağırsa bile sesini çıkarma
  Gör o zaman huzuru


 12. 11
  DeliGesi Veli Üye
  DeliGesi Veli
  Üye

  Üye No: 115747
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Babam zamanında anneme çok şiddet uygulamış 6 kardeşinin annesinin babasının yanında yerden kalmayacak şekilde şiddetli bir şekilde ortaya alıp dövmüş kimse müdahale etmemiş ve bunun gibi bir çok şiddet görmüş Ve benim annem babadan öksüz ben babamın sülalesine ve kendisine içim de ufacık bir sevgi kalmıyor çok sorumsuz hareketler fıtratında var el iyisi bir insan babamdada geri vites yok bendede kendi ailesine tek kelime geldimi kafa kafaya geliyoruz ciddi bir şekilde o an çok acımasız şeyler nefretimi arttırıyor Ve elhamdulillah 5 vakit namazımda niyazımdayım çok şükür sonra kinim nefretim annemin yaşadıklarında daha çok şiddetli bir şekilde başka hâl alıyor kim ilmi fıkıh kimselerede sorsam geçmiyor dinmiyor bu hâl dolayısıyla ahiretimi düşündürüyor geçmişi takılıp kalmayın demiş Hz Allah Lakin Bu Beni Bir Çare Ediyor çıkamıyorum işin içinden Allah’a Sığınıyorum Rahatlıyorum sadece rahatlatan rabbim siz ne kelam dersiniz bu konuya Allah’ın Rahmeti Tüm Ümmeti Muhammed’in Üzerine Olsun

  Müminler Ancak Kardeştirler O Halde Haydi Kardeş Olunuz


  Hz.Allah (c.c)🌹


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben çıkmaza girdim ne yapacağımı bilmiyorum😢😦 anneme babama hep aşığım hep bağırma çağırma onlara argo kelime bile kullandım anneme el kaldırdım 😳ailemizde ne huzur var nede saygı darmadağın hiçbir yemeği huzurla yiyemiyoruz onlardada suç var ama Bana küfr ediyor lar neyse anlatsam bayağa sey olur konu dışı galiba biraz neyse hocam çok şükür ben i tanıyan bilir ben iyi birisiyim temiz kalpli bu bana Allahın vermiş olduğu imtihan onun bilincindeyim ama yardımı olmadan yapamam kaç gündür aklıma da bu soru takıldı ben sevap işleyen biriyim az çok ışte sadece ana babama asiyim bu kere annem seni seviyor dedi bu kerede hakkım helal değil dedi benimde sende hakkım var dedim oda helal değil dedim BENIM İŞLEDİĞİM SEVAPLAR BOŞA MI GİDİYO ANNEM VE YA BABAM HAKKINI HELAL ETMEZSE CEHENNEMEMİ GİDECEM BENİM ÇOCUKLARIMDAMI BÖYLE YAPACAK BANA İLERDE EN KÖTÜSÜ SALİH AMELLERİM BOŞA MI GİDİYO HOCAM 😓😔😢😟😦NOLUR BENİM YAŞİMDA ÇOK KÜÇÜK DAHA ORTA OKULA GİDİYORUM YARDIM EDIN


 14. 13
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 578
  Tecrübe Puanı: 6

  Canım kardeşim Allahu Teala sana,bana ve tüm mü’minlere hidayet nasip etsin,ilmimizi arttırsın.
  Allahu Teala hiçbir salih ameli ziyan etmez kardeşim.Ancak anne ve babana iyilik etmek çok büyük bir ameldir ve aynı şekilde anne ve babaya asi davranmakta çok kötü bir ameldir.Annen ve baban sana kıyamazlar sen onlara samimi ve iyi niyetle yaklaşırsan sana haklarını helal ederler Allah’ın izniyle korkma kardeşim.Nefsine hakim olmaya çalış.Zaten sende demişsin Allah’ın(azze ve celle) yardımı olmadan yapamam diye..Ozaman bol bol dua et Allah’a(cc).Dualarında tüm müslümanlara ve bizlere de dua etmeyi unutma kardeşim benim.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba bn cok zor druma dustum cok ainirliyim agrasifim pskolijim bzuldu yasam sevincim kalmadi u srecte annemi babamida yiprattim bni uzgun grdukce onlarda uzuldu ama artik bna kizmaya basladilar karsilikli cok agir knusmaya basladik ailmi kiriorum bn artik tamamen bittim dimi anne babmada asi oldum artik duamda kabul olmaz battim cok kotuyum napicam bilmiorum Allah ima hergun yalvariorum sanki hersey daha kotuye gdio hergecen gun 4 aydir evimzde bnim yuzmden huzur kalmadi bna yardim edin napmam lazim


+ Yorum Gönder
Git 12 Son