1. 1
  @mir âb ü kil
  @mir
  âb ü kil

  Üye No: 49589
  Mesaj Sayısı: 2,397
  Tecrübe Puanı: 27
  Yaş: 46

  Allah'ın Buğz Ettiği İnsanlar


  Resulullah'ın şöyle söylediği iddia olunmuştur:
  Şüphesiz Allah, çok katı (sert, kaba) merhametsiz, obur, sokaklarda bağırıp çağırarak insanları rahatsız eden, geceleri leş gibi yatıp ibadet etmeyen (gecenin cifesi), gündüzün merkebi (gündüzleri iyi işlerde koşmayan), dünya işlerini bilip ahiret işlerinin cahili (ahiret işlerine aklı ermeyen gafil) kimseleri sevmez. (onlara buğzeder.)
  Beyhaki, Sünenü'l-Kübra,10/194; Münziri, et-Teğib ve't-Terhib,1/446-447

  Hadiste Allah'ın buğz ettiği insanların özellikleri ortaya konulmaktadır. Bu özellikler, onların kaba-saba, obur, şamatacı, gece ibadeti yapmamaları, gündüz eşek gibi çalışmaları ve dünya işlerinde alim, dini işlerde ise cahil olmalarıdır.

  Bu son özellik hakkında Mustafa İslamoğlu'nun "Don almak için on dükkan dolaşarak gösterdikleri özeni din(i bilgi) almak için göstermezler." mealli bir cümlesi var ki cuk oturmuş. Bu insanlar yaptıkları işin her türlü hilesi hurdasını bilirler de, bir Fatiha'nın anlamını bilme işini bile "Biz anlamayız. Bunu ancak onlar bilir." diyerek hocalarına havale ederler.

  NOT: Bu hadisi galiba Abdullah ibni Mübarek'in Kitabu'z-Zühd ve'r-Rekaik adlı eserinde de okumuştum. Terğib ve terhib tarzı hadisler aşırı zayıf da olsa kitaplara alındığından "Resulullah dedi ki:" diye değil; "Resulullah'ın şöyle dediği iddia olundu ki:" diye rivayet etmek daha doğrudur.

  Allahu Alem

  İlgili Yazılar

 2. 2
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 955
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Allah'ın Buğz Ettiği İnsanlar


  Alıntı
  Bu özellikler, onların kaba-saba, obur, şamatacı, gece ibadeti yapmamaları, gündüz eşek gibi çalışmaları ve dünya işlerinde alim, dini işlerde ise cahil olmalarıdır.

  Rabbim muhafaza eylesin hepimizi ; bu sifatlardan.


  Alıntı
  Mustafa İslamoğlu'nun "Don almak için on dükkan dolaşarak gösterdikleri özeni din(i bilgi) almak için göstermezler." mealli bir cümlesi var ki cuk oturmuş. Bu insanlar yaptıkları işin her türlü hilesi hurdasını bilirler de, bir Fatiha'nın anlamını bilme işini bile "Biz anlamayız. Bunu ancak onlar bilir." diyerek hocalarına havale ederler.

  Cok dogru tespit ; uyuyan gozlerimiz acilsinn insAllahhh


+ Yorum Gönder