Git 12 Son
 1. 1
  __VerD__ Üye
  __VerD__
  Üye

  Üye No: 4021
  Mesaj Sayısı: 37
  Tecrübe Puanı: 2

  Vesvese ve kalbe gelen düşünceler


  VESVESE VE KALBE GELEN DÜŞÜNCELER

  Vesvese, şeytanın kalbe attığı boş, basit ve batıl düşüncelerdir.

  Şeytanın kalbe vesvese vermekten başka yaptığı birşey yoktur.

  Vesvese, hak yola giren, Allah'a yönelen müminlere gelir.

  Eğer kafir ve münafıklar, bizde vesvese yoktur diyorlarsa, doğrudur. çünkü onlarda, iman, İslam, Allah, ahiret, tövbe, zikir, salih amel gibi düşünce ve endişe bulunmadığı için, şeytanın onlardan almak ve çalmak isteyeceği birşey yoktur.

  Zaten onlar, şeytanın dostlarıdır; şeytan onlardan razı, onlar şeytandan memnundurlar.

  Şeytan kendisine düşman olup Allah'ın dostluğuna yönelen, zikre, hayra niyetlenen kimselere musallat olur. Eğer vesveseden korkulmaz, peşine düşülmez, kendisiyle amel edilmezse hiçbir zararı olmaz. Hadiste belirtildiği gibi mümin, vesveseye uymadığı ve kötü düşünceleri Allah için terkettiği için bir sevap bile alır.

  Ayrıca Resulullah (s.a.v) Efendimiz, bir hadislerinde nefis ve şeytandan kaynaklanan kötü düşüncelerin, konuşulmadığı ve onlarla amel edilmediği müddetçe affedildiğini müjdelemiştir.

  Ashaptan bazıları Allah Resulüne (s.a.v) gelerek:

  "Ya Resulallah! Allah, iman ve İslam'a dair kalbimize öyle düşünceler geliyor ki, gökten düşüp parçalanmak onları söylemekten daha iyidir; bunun sebebi nedir?" diye sordular; Efendimiz (s.a.v):

  "Bu sırf imandır; sizde bulunan imanın alametidir." buyurdu.


  Eğer daha önce böyle bir konu açılmışsa özür dilerim!..

  VESVESEDEN KURTULMA YOLLARI

  Vesvesenin en güzel ilacı ilim, zikir ve Allahu Teala'ya sığınmaktır. Çünkü Allahu Teala, muttaki kullarının, tefekkür ve zikir ile şeytanın hilelerini nasıl fark ettiklerini şöyle haber vermiştir:

  "Şüphesiz, muttaki olanlara, şeytandan bir vesvese geldiğinde, (Allah'ı hatırlayıp, geleni) iyice düşünürler ve onun (rahmani mi şeytani mi olduğunu) hemen anlayıverirler."

  Vesvese, boş bir sözdür. Mümin her duyduğu ve her aklına gelen ile amel edemez. Onların doğruluğunu ilim ve insafla ölçer; değerlendirir. Sonuçta dinin usul ve edeplerine uymuyorsa kaldırır atar.

  Kalbe gelen düşünceler, dinin helal ve haramını bildiren hükümler ile değerlendirilir; onlar helal ise haktandır, alınır. Haram ise, şeytandandır, kaçılır. Şu halde, insan ve cin şeytanlardan gelen fısıltı, fikir ve davetleri tanımak için herkese farz olan temel ilimleri bilmek gerekir. Cahil insan, şeytanın maskarası olur. Helali haramı birbirine karıştırır; hurafeye din diye sarılır. Her türlü cereyana kapılır; şeytanlar da onu istediği gibi kullanır. Bu, halden Allahu Teala'ya sığınırız.

  Şeytandan gelen vesveselere karşı nasıl davranacağımızı Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle öğretmiştir:

  "Şeytan sizden birisine gelir ve:

  "Yeri kim yarattı, göğü kim yarattı, şunu kim yarattı, bunu kim yarattı?" diye sorar. Kul da hepsine: "Allah yarattı"diye cevao verir. Sonunda:

  "Peki, Allah'ı kim yarattı?" diye kalbe bir soru atar. İçinde böyle bir soru bulan kimse, onun şeytandan olduğunu bilsin, hemen soruya son versin, Euzu besmele çekip Allah'a sığınsın ve: Ben Allah'a ve O'nun peygamberlerine iman ettim desin."

  Eğer benzeri soruları insan şeytanları sorarsa yine aynı şekilde davranmalı ve onlara karşı:"Allah birdir, hiç kimseye muhtaç değildir, doğurmamış/kimseyi evlat edinmemiştir, doğrulmamıştır/sonradan olmuş değildir, hiçbir şey O'na denk değildir."manasındaki "ihlas" suresini okumalıdır.

  Şeytanın vesvese yolu ve şekli çoktur. Kendisi mümin kalbini çelemez ise, insanlar içinden seçtiği şeytan tipliler bunu başarmak ve kalbi karıştırmak ister. Bunun için yemin etmiştir ve bunu gerçekleştirmek için Allah'tan mühlet almıştır.

  Şeytan müminlerin azılı düşmanlarıdır. O bize saldırdıkça biz de Yüce Rabbimize kaçmalı, zikredip O'na yalvarmalıyız. "Felak" ve "Nas" sureleri bize bunu öğretiyor. Allahu Teala, "Nas" suresinde şeytanı "hannas" olarak tanıtmıştır.

  Hannas, kalbi boş bulunca ona saldıran, kalb zikre geçince de hemen sinip kaçan demektir. Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimiz, şeytanın bu halini şöyle anlatmıştır:

  "Şeytan, vesvese vermek için insanın kalbine hortumu uzatır; eğer o Allah'ı zikrederse hemen sinip kaçar. Allah'ı zikretmeyi unutursa kalbi iyice sarıp bir lokma gibi yutar. İşte bundan sonra vesvese vermeye başlar."

  Ölene kadar yakamızı bırakmayacak bu sinsi düşmandan korunmak için devamlı Yüce Mevla'nın yardımını istemeliyiz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  suara Üye
  suara
  Üye

  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 424
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 46

  --->: vesvese ve kalbe gelen düşünceler...


  Allah razi olsun verd emegine saglik...

  Rabbim bizleri seytanin vesvese ve desiselerinden muhafaza buyursun insallah


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  --->: vesvese ve kalbe gelen düşünceler...


  __VerD__ Nickli Üyeden Alıntı
  Vesvesenin en güzel ilacı ilim, zikir ve Allahu Teala'ya sığınmaktır.
  ve şeytanın dediğini yapmamaktır. Allah (cc), bizi Alim, Zakir ve O'na sığınanlardan etsin. amin 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  --->: vesvese ve kalbe gelen düşünceler...


  mum Nickli Üyeden Alıntı
  Allah (cc), bizi Alim, Zakir ve O'na sığınanlardan etsin. amin
  amin amin amin


  Allah c.c. razi olsun VerD 6. 5
  sam55 Üye
  sam55
  Üye

  Üye No: 85186
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2

  Aslında ne kadar saçmadır dimi bunları düşünmek , Nefes aliyoruz, görüyoruz ve yürüyoruz , ihtiyaclarımızı giderebiliyoruz vucudumuz ne kadar eksiksiz yaratılmış , dünya ne kadar eksiksiz yaratılmış . İnsan ilk önce bunları düşünmeli bence :) Kimin gücü yeter ALLAHDAN 'den Başka =) ALLAH yolundan ayırmasın bizi :)


 7. 6
  musab.b.umeyr Hamım, pişme yolunda.
  musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.

  Üye No: 85969
  Mesaj Sayısı: 293
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 31

  Güzel yazıydı.Aydınlatıcıydı.
  Allah razı olsun...

  Selametle...


 8. 7
  yeskaraa Üye
  yeskaraa
  Üye

  Üye No: 88102
  Mesaj Sayısı: 107
  Tecrübe Puanı: 2

  İstemeden küfür etmekte vesvese midir?


 9. 8
  ikra_40 Herşeyi ile Aciz
  ikra_40
  Herşeyi ile Aciz

  Üye No: 88791
  Mesaj Sayısı: 48
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 36
  Yer: sadece bir hiç

  Allah bizleri yolundan ayırmasın İnşallah


 10. 9
  rüyamm Üye
  rüyamm
  Üye

  Üye No: 89019
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 35

  rabbim insallah bizleri korur..benimde cok oluyor...kalbime olmadik zamanda olmadik seyler giriyor..ve düsüncelerim degisik yönlerde ilerliyor...rabbim affetsin...


 11. 10
  yeskaraa Üye
  yeskaraa
  Üye

  Üye No: 88102
  Mesaj Sayısı: 107
  Tecrübe Puanı: 2

  AMİN.Hepimizi İnşaALLAH


 12. 11
  lagarivb Üye
  lagarivb
  Üye

  Üye No: 97234
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  aslında gelen vesveselerin hepsi kötü değildir. müspet vesvese ayrıdır,zararlı vesvese ayrıdır,zararsızı ayrıdır. Bide şüphe vardır şüpheyle vesvesede ayrıdır. Bunları ayırt etmeden hangi vesveseden kurtulmamızı gerektiğini öğrenmeden mücadelede zor.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  nolur bana yardim edin kardeslerim bende de bu vesveselerden cok var ve aldirmamaya umursamamaya calisiyorum benim annem komik bir sey dedi hemen Allaha ait cok cirkin kufur gecti icimden ben aldirmadim ve BİSMİLLAH dedim ve guldum annemin soylediyi komik seye ve kendimi saklayamadim simdi ise cok korkuyorum lutfen bana yardim edin ben gunahmi isledim?


 14. 13
  CimBomLee Emekli
  CimBomLee
  Emekli

  Üye No: 108739
  Mesaj Sayısı: 24
  Tecrübe Puanı: 0

  Arkadaşlar ben bu sayfa sayesinde vesveselerımın ustunden gelebılmeyı basardım. Artık seytan yanıma bıle yaklasamıyor. İçimden bi ses guslün,namazın vs gibi şeyler olmadı diyor. Abdestimi ve namazımı kabul eden Allah, Çatla kahrından şeytan diyorum ve bana yakınlaşamıyor. Vesveseyi yenebilmek için üzerine gidin arkadaşlar. Çok deil kısa zamanda şeytan uzaklaşacaktır. Bu duruma geldıgımden dolayı bu sayfaya şükranlarımı sunarım
  Selam ve Dua ile...


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamın aleyküm hocam abdest her namaz öncesi lavaboya gidiyorum ihtiyaç olsun olmasın çünkü abdest alırken veya namaz anında sürekli gaz kaçmış gibi hissediyorum bu 1, güsul abdest alırken ağızda gargara yaptıktan sonra balgam atıyorum balgam attıktan sonra tekrar gargara yapmam gerekir mi bu 2. ,yine güsul abdesti alırken burna su çekmenin ölçüsünü kaçırıyorum bazen 33 kere çektiğin oluyor bu 3 , namaz abdesti alırken suyun başında neredeyse yarım saatim geçiyor kollarımı ovuştura ovuştura yüzüme ayrıntılı bir şekilde suyu temas ettire ettire burnumu neredeyse pırıl pırıl yapacak şekilde abdest alıyorum ve bu beni o kadar daraltmaya başladı artık yalnızca farz olan kısımları yapıyorum bunun hakkındaki fetva nedir lütfen Allah rızası için herbirini ayrıntılı bir şekilde yazın bunların dışında nerdeyse 1 haftadır öyle yada böyle her akşam rüyamda ihtilam olmuş gibi hissediyorum adam gibi birşey hatırlamıyorum ama şüpheye düşüyorum ve neredeyse 1 haftadır hergün gusül abdest alıyorum. 5vakit namaz kılamıyorum çünkü hervakit tam kışsam namazdan uzaklaşacakmışım gibi oluyorum şunu da bildiğim için ibadetin gerekirse az ama süreli olanı makbuldür bu yüzden az kılıyorum belki ama sürekli kılmaya çalışıyorum, kıldıklarımdada mesela öğlenin sünnetlerini kılmıyorum yatsının sünnetlerini ve vitri vacibini kılmıyorum ikindinin sünnetini kılmıyorum kılamıyorum çünkü aşırı yorgun hissediyorum sabah ve akşamı tam kılıyorum Uzun oldu biliyorum ama yardımcı olursanız Allah razı olsun olmasanızda Allah razı olsun......


+ Yorum Gönder
Git 12 Son