1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Faizin Toplumsal Zararları


  Azıcık bir düşünce ile herkes bunu kolayca anlayabilir ki, eğer bir toplumda bireyler birbirlerine karşı bencillikle hareket eder, kimse kendi kişisel çıkarı ve yararı dışında hiç*bir şey yapmaz, birinin ihtiyacı diğerinin çıkar elde etme fır*satı ve varlıklı sınıfların çıkarı, yoksul sınıfların çıkarlarının tam tersi haline gelirse, o toplum hiçbir zaman dengeli ve istikrarlı olamaz. Bunun parçaları her zaman dağılmaya eği*limli olur. Ve başka nedenler de bu duruma yardımcı olursa, böyle bir toplumun elemanlarının birbiriyle çatışması da zor olmaz. Bunun aksine bir toplumda ilişkiler yardımlaşmaya dayanır, bireyleri birbirine cömertçe davranır, bir kişinin ihti*yacı olduğu zaman başkaları onun yardımına koşar ve zen*ginler, fakirlere sempati, sevgi, ilgi ve hayırseverlilikle mua*mele ederse, böyle bir toplumda elbette ki, sevgi iyi niyet, dayanışma ve yardımlaşma gelişecektir. Böyle bir toplumun bireyleri ve parçaları birbirine sımsıkı bağlı olacaktır. Arala*rında anlaşmazlık ve çatışma söz konusu olmayacaktır. Bu toplumun toplumdaki iş birliği, yardımlaşma ve hayırseverlik nedeniyle gelişmesi ve büyümesi, diğerinden çok daha hızlı olacaktır.

  Bu durum uluslararası ilişkiler içinde geçerlidir. Bir millet başka bir millete karşı sempati ve cömertlikle davranır ve sıkıntıda olduğu sırada yardım elini uzatırsa, o milletin ona sevgi, teşekkür, şükran ve samimiyetle karşılık vermemesi mümkün değildir. Bunun aksine eğer aynı millet, komşusu olan millete bencillik ve dar kalıplılıkla muamele eder ve sı*kıntılarından yararlanmaya çalışırsa, belki de para ve pul olarak kâr edebilir, ancak komşusunun kalbinde fırsatçı ve çıkarcı bir millete karşı herhangi bir samimiyet, sevgi ve ha*yırseverlik kalmayacaktır. Çok olmadı, daha geçen Dünya Savaşında İngiltere, Amerika ile “Bretton Wood Anlaşması” olarak bilinen çok büyük bir borç anlaşması imzaladı. Bu anlaşma uyarınca İngiltere istiyor ki, savaşta müttefiki olan müreffeh dostu kendisine faizsiz kredi versin. Ne var ki, Ame*rika faizlerden vazgeçmek istemiyordu; İngiltere’de mecbur kaldığı için faiz ödemeye razı oldu. Bu durum zamanın İn*giltere’nin önde İngiliz gelen düşünürleri, yazarları ve gazete*cilerinin kalemlerinden çıkan yazılarda açıkça görülmektedir. İngiltere tarafından bu anlaşmanın yapılmasında önemli bir rol oynayan tanınmış ekonomist müteveffa Lort Keynes, görevini tamamladıktan sonra yurda dönmüş ve İngiliz lortlar kamarasında yaptığı konuşmada şu ifadeyi kullanmıştı: “Amerikanın bize faizsiz kredi açmaya razı olmamasından duyduğum üzüntüyü ben ömrümce unutmayacağım.” Churchil gibi Amerika hayranı bir politikacı bile bundan ya*kınmadan kalamadı: “Bize yapılan bu adi muamelenin çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını sanıyorum. Gerçek şu ki, bu aramızdaki ilişkileri çok olumsuz biçimde etkileyecek*tir.” Zamanın maliye bakanı Dr. Dalton parlamentoya bu anlaşmayı taslağına onay için sunarken şöyle dedi: “Savaş*tan omuzlarımızda böylesine ağır bir yükle çıkarken şunu düşünmeden edemiyorum ki, ortak hedeflerimiz için çekti*ğimiz zorluklar ve sıkıntıların karşılığı çok garip bir şekilde bize verilmiştir. Bu tuhaf ödül konusunda sanırım, gelece*ğin tarihçileri daha sağlıklı bir yorum yapabileceklerdir. Biz faizsiz borç alacağımızı düşünmüştük, ama bize bunun pratik bir politika olmadığı söylendi.”

  Bu her zaman ve her durumda meydana gelebilecek fai*zin doğal etkisi ve zorunlu psikolojik tepkisidir; böyle bir mu*ameleye ister bir millet başkasına ister bir kişi başkasına yapsın. İngiltere halkı bireysel işlerde faizin kötü bir şey oldu*ğunu ne geçmişte kabul etmeye razıydı, ne de şimdi razıdır*lar. Siz bir İngiliz ile faizsiz işlemlerle ilgili konuşun, o hemen diyecektir ki, “Efendim, bu pratik bir yöntem değildir.” Ne var ki milletçe ekonomik dar boğazdan geçerken en büyük müttefikleri böyle bir “pratik yöntem”e başvurunca her İngiliz çığlık çığlığa faizin yürekleri parçalayan ve ilişkileri bozan bir şey olduğunu ilân etti.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 524
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: iskenderun

  --->: Faizin Toplumsal Zararları


  "Öyle bir zaman gelecek, faizin bulaşmadığı kimse kalmayacak." (hadis) Allah razı olsun hocam :gul:


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  --->: Faizin Toplumsal Zararları


  Alıntı
  "Öyle bir zaman gelecek, faizin bulaşmadığı kimse kalmayacak." (hadis)
  bu hadisin kaynağı lazım. bulabilecek bir kardeş var mı?


 4. Reklam

 5. 4
  ezdli cündep Üye
  ezdli cündep
  Üye

  Üye No: 36789
  Mesaj Sayısı: 218
  Tecrübe Puanı: 4

  --->: Faizin Toplumsal Zararları


  Ebu hureyreden rasulullah s.a.v buyurdu

  ..İnsanlar öyle bir devre ulaşacakki o zamanda riba (faiz) yemeyen kalmayacak öyleki doğrudan yemeyene buharı ulaşacak Başka rivayette tozu ulaşacak.

  ..Ebu davud büyü 3, (3331)....binu mace ticaret 58, (2278)


 6. 5
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 258
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 78

  :gul: YÜCE ALLAH' IM BİZLERE FAİZ YEMEK NASİP EYLEME !!.. RIZKIMIZI HELAL KAZANÇLARDAN NASİP EYLE. AMİN.. *ÜSTÜNBAŞ*:gul: 7. 6
  Ufkuaçık Üye
  Ufkuaçık
  Üye

  Üye No: 35628
  Mesaj Sayısı: 469
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 60

  Selamün aleyküm kardeşlerim...


  Çok önemli bir konu olan bu faiz meselesi,kesinlikle haram olması hasebiyle, birde ekonomi yönden bakarsak ne denli bir lanetlik olduğunu idrak edebiliriz...


  Alın size kapitalizm veya faiz çarklarının nasıl döndürüldüğünü izleyin!.


+ Yorum Gönder