1. 1
  sehbal Üye
  sehbal
  Üye

  Üye No: 8617
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Almanya

  Suizan (Suizan, birinin kötü bir iş yaptığını zannetmektir)


  Suizan, birinin kötü bir iş yaptığını zannetmektir. Kalbe gelen kötü düşünce, o hâliyle suizan olmaz. Kalbin o tarafa kayması suizan olur. Mesela birisinde bir kalem görünce, (acaba bu kalemi çalmış olabilir mi) diye sadece düşünmek suizan olmaz. Ama (çalmış olabilir) diye zannetmek suizan olur.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayın, kusurlarını görmeyin, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyin, birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez.) [Buhari, Müslim]

  Zan ile, başkasının kötü olduğunu kabul eden, onu gıybet eder, ona dil uzatır. Onu kötü, kendini iyi bilir. Bu da, helâkine sebep olur. (İhya)

  Müslümanın bir işinde veya sözünde birçok küfür alameti ile bir iman alameti bulunsa, hüsnü zan edip buna kâfir dememelidir. Ama küfrü açıksa kâfir olur, tevil fayda vermez. (Bezzâziyye)

  Bir menkıbe:Bir âlim talebelerine (Şafii mezhebinde alametlere bakarak kesin karar verilmez. Mesela bir köpeğin burnunda yoğurt bulaşığı varken evden çıktığı görülse, eve girince yoğurt çanağında köpeğin burnu kadar iz görülse, kesin olarak bu yoğurdu köpek yedi denemez) der. Talebenin birisi, içinden. (Bu kadarı olmaz) diye hocasına itiraz eder. Hocası, o gence, bir koyun kesip getirmesini söyler. O da koyunu keser. O arada sıkışır, evin kenarındaki ormanlığa kolları sıvalı ve kanlı bıçakla gidip hacetini def eder. Zaptiyeler, yeni öldürülmüş bir adamın katilini ararken bunun eli kanlı bıçakla ormana kaçtığını görürler. Hemen bunu yakalayıp getirirler. O gece karakolda kalır. Sabah mahkemeye çıkınca, hakim, (Bu genç, eli kanlı bıçakla kaçarken görülmüşse de, Şafii’de alametlere bakarak kesin hüküm verilmez. Bu genci serbest bırakın) diye karar verir. Genç, hocasına yaptığı suizannın cezasını çektiğini anlar.

  Bir hikaye
  : Dağ evinde, kocası yeni ölmüş tek başına yaşayan hamile bir kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Evcil bir hayvan haline gelir. Bir süre sonra kadının çocuğu doğar. Gelincik zarar vermesin diye çok dikkat eder. Bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve koşarak gelir. Gelinciği kanlı ağzındaki kanları yalarken görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır, hemen öldürür. O sırada içerden bebeğin ağlaması duyulur. Anne odaya girer. Odada beşiğin içindeki bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.

  Suizannını gerçek gibi başkasına söylemek de, yani söz taşımak da daha kötüdür

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Suizan düşünceleri aklıma geliyor?


  Mesela biri birşey oluyor ıçimden diyorum ki aaa acaba küfre mi düştü olabilir mi şimdi dinden mi cıktı o ama sonra diyorum ki hayır ya bilemeyiz biz tövbe ben asla insanları suçlayamam Allah bilir diyorum mesela birine diyorum imansız ölmekten çok korkuyorum ya diyorum oda vesvese diyor sonra düşünce geliyor acaba bunu dedi diye ya da korkmuyor diye birşey oldu mu sonra diyorum ya sus bole düşünme bilemeyiz diyorum Allah bilir yani asla geçip ona diyemem sen şöle oldun bole oldun zaten o kişi de 5 vakit namaz kılan bir insan oruc zekat bunlar acaba vesvese mi ben istemiyorum ya rahatsiz oluyorum cunku biliyorum suizan yanlis bisey dusunmek istemiyorum


+ Yorum Gönder