1. 1
  Abdullah Özel Üye
  Abdullah
  Özel Üye

  Üye No: 3
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 2

  Şirk: Allah'a eş ve ortak koşma


  NİSA SURESİ/ 48: Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını dilediğii kimse için bağışlar. Allah'a ortak koşan kimse büyük bir günah ile iftira etmiş olur.

  NİSA SURESİ / 116: Allah kendisine ortak koşulmasını elbette bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kişi için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.

  Şirk düşüncenin en önemli afetlerinden biridir. Kelime olarak ortak olmak anlamına gelir. Dini anlamda şirk ise, Allah'a eş ve ortak koşma manasına gelmektedir.
  Şirk, aynı kökten gelen kelimelerle birlikte Kur'an-ı Kerim'de 150 yerde geçmektedir. Kutsal kitabımıza göre, şirke düşen insanların nefislerine tabii olarak tevhide ( Allah'ın birliğine) karşı çıkmalarının neticesinde bu duruma düştüklerini öğreniyoruz.
  Şirk'in temelinde, insanların Allah'a tam manası ile inanmamaları, O'nun emir ve yasaklarına tam manasıyla uymamaları gelir. Bu husus birçok ayette dile getirilir. Kur’an ayetleri dışında çeşitli hadislerde ve ilmi eserlerde de şirk konusuna geniş yer verilmiştir.
  Bizim burada bahsetmek istediğimiz ve özellikle üzerinde durduğumuz şirk’in bir başka türüdür. Artık "putlar" dönemini kapattığımızı ve Allah inancını taşıdığımızı varsayarak, dönemimizde isim ve şekil değiştirmiş putlardan bahsederek konuyu biraz açalım.
  Genel prensip olarak; Allah'ı ve Allah'ın emir ve yasaklarını unutturan her türlü maddi ve manevi sevgi, şirk’tir. Bu dünyasal sevgiler de olabilir ki bunlar; para, mal, mülk, ünvan, güzellik, itibar gibi yada manevi olabilir; ana-baba, evlat, eş veya yar sevgisi gibi… Hangisi olursa olsun, Allah aşkını unutturacak kadar, emir ve yasaklarını görmezlikten getirecek kadar çoksa, Allah'ın yanına yeni bir ilah konmuş olur ki bu da şirktir. Yani kısaca; Allah'ın varlığını bilmenize rağmen, dünya metaına, dünyasal sevgilere, isteklerinize ve arzularınıza hizmet etmeniz, Hakikat ehline göre şirktir ve putperestlikten daha büyük beladır.
  ANKEBUT SURESİ/ 8: Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak banadır. O zaman size yapmış olduklarınızı haber vereceğim.
  Bayezid-i Bestamî Hazretlerinin hizmetinde bulunan Ebu Musa şöyle bir hikâye anlatır:
  Bir gün Bayezid çarşıya çıktı. Halk onu görebilmek için hucum etti. Bayezid Hazretleri bu kalabalığın haline baktı ve şöyle dua etti;
  "Ya Rabbi; sana sığınırım, onlara acı, beni görünce seni unutmasınlar. Bana da acı, onları görünce varlığını bana unutturma…"

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 650
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Şirk: Allah'a eş ve ortak koşma


  Allah'ın huzurunda şirk koşmak yani Allah'a eş ve ortak koşmak affı olmayan günahtır. Bu konuda kendimize dikkat edelim Allah'ın emir ve yasaklarını sorgulayıp başka şeylerle karşılaştırmayalım.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Şirk: Allah'a eş ve ortak koşma


  Allah'a ortak koşan kişiye Müşrik denir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Şirk: Allah'a eş ve ortak koşma


  Kişi geçmişinde gizli şirk işlemiş ve farkında değil ise ne olur o insan kafir olarak mı ölür 2.bir insn diğer kişinin davranşınn gizli şirk olduğunu düşünüyorsa ama bunu ona söylemezse onun ilmi fazla diye ama kişi farkında değilsede bu ne olur? 3.gizli şirk sırf birirnin gözüne girmek için fazla namaz kılmakla olur değil mi?


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  - İnsan bilmediğinden sorumlu değildir. Öyle vesveseyle ve acabalarla amel olmaz.
  - Birinin gizli şirk koştuğunu ancak Allah bilir bu konuda tahmin yürütme hakkına sahip değilsin.
  - Gizli şirk sadece namazla olmaz diğer ibadetler de olabilir.


+ Yorum Gönder