1. 1
  Abdullah Özel Üye
  Abdullah
  Özel Üye

  Üye No: 3
  Mesaj Sayısı: 41
  Tecrübe Puanı: 2

  Dünya Ve Mal Sevgisi


  Düşüncenin en önemli afetlerinden biridir. Kısmen dille kabul edilse bile, genel olarak düşüncelerde yoğun yaşanır.
  ENFAL SURESİ/ 28 : Biliniz ki mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir. Büyük mükafat, Allah katındadır.
  TEĞABÜN SURESİ/ 15 : Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız, sizin için bir imtihandır. Büyük mükafat ise, Allah'ın yanındadır.
  HÜMEZE SURESİ / 1,2 : Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi ve başkalarını ayıplamayı ve servet biriktirip, onu saymayı adet edinenlere yazıklar olsun!
  Mal ve dünya sevgisi; yukarıdaki ayetlerden de açıkca anlaşıldığı gibi, bizim en büyük imtihan sebebimizdir.
  Dünya bir imtihan dünyasıdır; esasında dinlerin ve kutsal kitapların gönderiliş sebebi de, kulların bu imtihanı verirken; onlara yapmaları ve yapmamaları gereken konularda rehber, yardımcı olmaktır. Bütün semavi dinlerdeki emir ve yasakların özünde, bu imtihanların verilebilmesi vardır.
  Oysa insanoğlu nefsine düşkündür, fıtratında (yaradılışında) inanmak ve teslim olmak var iken, adeta şeytanın komuta kanalı olan nefsine uyması, kolaydan, basitten ve yanlışdan yana olan duygularının esiri olması kaçınılmazdır. Zaten adına tekamül etmek dediğimiz bu mücadele de, aklın nefse uyması ya da uymaması konularının iç çatışmasından doğar.
  İşde bu sebeple; insanoğlu daha rahat yaşamak, daha zengin olmak ve Kur'an tabiri ile; servetlerini sayıp durmak için, mal üstüne mal yığarlar. Bu da onları hırslı, bencil ve dünya bağımlısı yapar. Ya da; yoğun olarak yaşadıkları ölüm korkusu sebebiyle, dünyaya öyle bir bağlanırlar ki, işte bu yüzden yapamayacakları hiçbir şey yoktur.
  Dinimiz bu düşünce tarzını şiddetle men ediyor. Her müslüman, dünyanın, malın, evladın, kısaca elinde olan herşeyin tek sahibinin Allah olduğunu, bunların dünya yaşamında kendisine sadece "tekamülde araç" olarak verildiğini ve asla bu araçların amacın önüne geçemeyeceğini bilir. Amacı "Allah'a ulaşmak" olan bir kulun, aracları amaç edinmesi onun helâkına sebep olmaktadır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 650
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Dünya Ve Mal Sevgisi


  Dünyadaki zevk ve sefa insanlara hep cazip gelmiştir. Ahireti unutarak insanlar dünyadaki malların peşine düşmektedirler. Dünyanın bir imtihan olduğunu unutmaktadırlar.


+ Yorum Gönder