Git İlk 12
 1. 15
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,826
  Tecrübe Puanı: 188

  Cevap: İçki ile ilgili Ayet Ve Hadisler


  Sarhoşluk veren içkiler hakkında hadis

  “Sarhoşluk veren her şey haramdır. Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.” (İbni Mâce, Eşribe 10)


 2. 16
  semagül Misafir
  Misafir

  Cevap: --->: İçki ile ilgili Ayet Ve Hadisler


  Allah sizden razı olsun bana çok yardımcı oldunuz


 3. 17
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 2,347
  Tecrübe Puanı: 24

  Cevap: İçki ile ilgili Ayet Ve Hadisler


  İçki ile ilgili Ayet Ve Hadisler


  "Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?(Maide Suresi/91.Ayet)"


 4. Reklam

 5. 18
  find Üye
  find
  Üye

  Üye No: 802
  Mesaj Sayısı: 330
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: İçki ile ilgili Ayet Ve Hadisler


  içkiyle ilgili hadislerden yararlandım teşekkür ederim


 6. 19
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ay çok bayıldım


 7. 20
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,232
  Tecrübe Puanı: 95

  İçki Hakkında Hadis-i Şerifler
  madde madde


  1. “Sarhoşluk veren her içki haramdır.” (Buhari, Eşribe 4; Müslim, Eşribe 67,68)

  2. “Her sarhoşluk veren şey hamrdır (içkidir) ve sarhoşluk veren her şey haramdır.” (Buhari, Eşribe 1; Müslim, Eşribe 73)

  3. “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azı da haramdır.” (Ebû Dâvud, Sünen, c.II, s.294)

  4. “Her sarhoş edici haramdır. Bir farak (küp) içildiği takdirde sarhoşluk veren bir şeyin tek avucu da haramdır.” Tirmizi’de gelen rivayette “tek yudumu da haramdır” diye gelmiştir. (Ebû Dâvud, Eşribe 5; Tirmizi, Eşribe 2,3)

  5. “Şüphesiz buğdaydan da içki olur, arpadan da içki olur, kuru üzümden de içki olur, hurmadan da içki olur, baldan da içki olur. Ben her sarhoşluk verenden sizi men ediyorum.” (Buharî, Eşribe, 74/2; Ebû Dâvud, Eşribe 20/4, Hadis No: 3677)

  6. “Ümmetimden bir taife olur ki alkollü içki içerler ve içkinin namını tebdil edip istedikleri bir ismi ona takarlar.” (Ebû Dâvud, Eşribe, 20/6, Hadis No: 3689)

  7. “Şu muhakkak ki hamr (içki) deva değildir, bilakis marazdır (hastalık vericidir).” (Müslim, Eşribe 12)

  8. “İçki kötülüklerin anasıdır.” Diğer bir rivayete göre de “İçkiden sakınınız. Çünkü içki her türlü kötülüklerin anasıdır.” [Hz. Osman (r.a.)’dan nakledilmiş.] (Dare Kutnî, Sünen, c.IV, s.247)

  9. “İçkiden sakınınız. Allah’a yemin ederim ki, içki ile iman bir yerde birleşmez. Yani biri diğerini çıkarır.” [Hz. Osman (r.a.) dan nakledilmiş.] (Nesaî, Eşribe 51/44)

  10. “Üç grup Cennete giremez: a. Minnet edici (başa kakıcı), b. Anne, babasına isyankâr olan, c. İçkiye müdavim olan (devam eden).” [Hz.Osman (r.a.) den nakledilmiş.] (Nesaî, Eşribe 51/46)

  11. “Cenâb-ı Hak, şaraba, içene, dağıtana, satana, alana, saklamasını isteyene, yüklenip götürene, satıp parasını yiyene lânet ediyor.” [İbn-i Ömer (r.a.)dan naklen] (S. Ebû Dâvud, Eşribe 20/2)

  12. “Sarhoşluk veren şeylerin on zümreye zararı dokunur: Bizzat sarhoşluk veren şeye, ham maddesini ezen veya sıkana, ezip sıktırana, satıcısına, satın alana, nakliyesi ile uğraşana, kendisine götürülen kimseye, bütün bu işlerden elde edilen kazancı yiyene, içene, içilmek üzere ikram edene.” (Ahmed b. Hanbel, Eşribe 30/6, Hadis No: 3380)

  13. "Alkollü içkiler yasaklandığına dair vahiy geldiğinde, Resûlüllah (s.a.v.) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bildirdi." (İbn-i Mâce, Eşribe 30/7)


 8. 21
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bunu yapiyorsan buraya yazmasaydın keşke Allah ile aranda tutsaydın yoksa bu yazıdan etkikenenlerde senin gibi yapar bile bile harama bulaşmak akıl işi deildir Allah ceza gununünde sahibidir...!!!!


 9. 22
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şeytan insanları böyle rahatca kandırıyor senden ricam şeytanın seni böyle kandırmasına izin verme


 10. 23
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İçki ile ilgili satan aracı olan reklamını yapan taşıyan vs.tüm ilişikli durumla ilgili hadisi şerifin sahihliğini sormak istiyorum.ve bu hafisin ne zaman hangi olayın ardndan Efendimiz sav in söylediğini öğrenmek.
  Saygılarmla


 11. 24
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu hadisin Ebu hanifeye ait bir söz olduğu iddiası yanlıştır. Kaldı ki bunu destekleyen onlarca ayet ile bir çok hadisi şerif vardır. Bu hadisi sahih saymasak bile nice çok ağır bir şekilde yasak koyan hadisler vardır.

  ''İçki yapanı, yaptıranı, içeni, taşıyanı, kendisine taşınanı, dağıtanı, satanı, parasını yiyeni, satın alanı ve kendisi için satın alınanı.''(Tirmizi Büyü, 37; İbn Mece, Eşribe,6)


 12. 25
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  inan bana fetva vermek gibi olmasın ama devlet malından zimmeti ne bir kurşun kalem geçiren trahfikte bir bayan şöförün yolunu kesip onun yol hakkına giren ve onu dolaylı taciz edenin veya bir kediye yada yılan a eziyet edenin hali senden daha harap hele bir de namaz kılıp bunları yapıyorsa vay haline hatta başı (saç kısmı) açık bir bayana içindendee olsa göz ucuyla bakıp kınama yapıyorsa bu bile o kişiye yeter...


 13. 26
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Icki satan ve icen biri idim. İlk önce içki satmayi bıraktim. Bırakinca bu 3 aylar icmecem dedim ve niyetlendim. Allaha sükür namaza basladim. İcki satmak icmek kalpi öldürüyor. Aile düzenini bozuyor. 20 sene icmis biri olarak simdi geri dönsem icermiydim asla.. söyle günahtir böyle haramdir demiyorum. Cunku herkez bunu biliyor ve söylüyor. Önemli olan aile ve sosyal hayatdan uzaklastirmasi maddi zararlari tabiki bir bira ne yapar sorusunada. Ne zaman ickiye baslayan biri bir bira ile durmustur. İcki tüm kötülüklerin anasidir. İckidir kumara götüren. İckidir zinaya götüren. Ickidir kavga ettiren. Baslangic icki ise sonu husran. Hem saglik ne olcak .karaciger sonu siroz .
  beyin hucreleri ölüyor ayzermir..daha neler. Bence degil bir sise bir yudum icmeyin....


 14. 27
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Gunah kesinlikle Allahu teala insanogluna yasaklamis. çünkü satici durumunda patronun elde ettigi para icki ticaretindendir. O haram yiyor sen yeme.


 15. 28
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeş Allah ayette buyuruyor ki Şeytan sizleri benim rahmetim ile aldatmasın.Sen bile bile günaha göz yumuyorsan daha ne diyeyim imaninda büyük bir problem vardır.


+ Yorum Gönder
Git İlk 12