1. 1
  neva Üye
  neva
  Üye

  Üye No: 4151
  Mesaj Sayısı: 110
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 36

  Allah (cc) Kainatın tümünü yoktan var eden


  Kainatın tümünü yoktan var eden ve yarattığı tüm varlıkları rızıklandırıp kollayan ve belirli bir ömür biçen, akılların alamadığı güzellikte canlı ve cansız varlıklar yaratan ve onları mükemmel bir ahenkle yöneten, en güzel isimlere ve en güzel sıfatlara sahip olan…Varlığı zorunlu ve bütün övgülere layık bulunan zatın adıdır.  En güzel isimler Allah’ındır…

  (Araf,180)  Allah O’dur ki, O’ndan başka ilah yoktur.En güzel isimler yalnız O’nundur.

  (Taha,8) En güçlü, en güzel, en merhametli, en alim, kısacası olumlu tüm özellikleri toplayan zatın adıdır ALLAH.  O Allah’tır, mutlak yaratan, yarattıklarının modelini de yaratan, onlara şekil verendir.Tüm mükemmellikler yalnız O’na mahsustur.Göklerde ve yerde olan her şey O’nun sınırsız şanını yüceltir;Zira Yalnız O’dur yüceler yücesi, sonsuz hikmet sahibi.

  (Haşr suresi-1)  O GÖKLERİ VE YERİ YOKTAN VAR EDENDİR...

  (Enam,101)  ALLAH ismi, Cenâb-ı Hakk'ın has ismidir. Bu itibarla diğer isimlerin ifade ettiği bütün güzel vasıfları ve İlâhî sıfatları içine alır. Diğer isimler ise, yalnız kendi mânalarına delâlet ederler. Bu bakımdan Allah isminin yerini hiçbir isim tutamaz.

  Bu isim, Allah'tan başkasına ne hakikaten ve ne de mecazen verilemez. Diğer isimlerin ise, Allah'tan başkasına isim olarak verilmesinde bir mahzur yoktur. İnsanlara Kadir, Celâl ismini verebiliriz. Yalnız bu isimlerin başına, insanlara izafe edildiklerinde, "kul" mânâsına gelen "abd" kelimesinin ilâvesi güzeldir. Abdülkadir ismi gibi...  Allah, Zatıyla mutlak gaybdır.İnsan idrakini aşan mutlak hakikattir. Sıfatları ile varlığa tecelli eder.  Kur’an, Allah’ın

  varlığını ispat etmeyi değil, Allah’ın hayata müdahil olduğunu ispat etmeyi amaçlar.Allah’ın varlığını mantıkla ispat etmeye kalkışmak da aklımızın altından kalkamayacağı bir iştir.

  Allah’ın varlığını ispata zaten gerek yoktur. Allah’ın varlığını yaratılan her zerrede hissetmiyor muyuz zaten?

  Bazı sure ve ayetler Allah’ın kimliğinde yoğunlaşır.Adeta Allah kimdir? sorusuna cevap verir.İhlas suresi bunlardan biridir.  De ki: O bir tek Allah’tır.O Allah hiçbir kimseye ve hiçbir şeye muhtaç olmayıp, O’na herkes ve her şey muhtaçtır. O doğurmamış ve doğrulmamıştır .Ne önü vardır O’nun ne de sonu.Hiçbir şey O’na denk ve benzer olamaz.O hiçbir şeye benzetilemez.  (İhlas suresi-1-4)

  Esmaul Hüsna

  İlgili Yazılar

 2. 2
  karia Üye
  karia
  Üye

  Üye No: 546
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Allah (cc)


  ALLAH (c.c) razı olsun elinesağlık kardeşim paylaşım için


 3. 3
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 524
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: iskenderun

  --->: Allah (cc) Kainatın tümünü yoktan var eden


  Allah (cc) Kainatın tümünü yoktan var eden ile ilgili paylaşımdan dolayı Allah razı olsun...


 4. Reklam

 5. 4
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Yorum: Allah (cc) Kainatın tümünü yoktan var eden


  Allahın zatı demenin ne gibi sakıncası var ki gelen misafirler itiraz ediyorlar.
  Lütfen dini bir sakıncası varsa bize yazın bizde öğrenelim ve amel edelim


+ Yorum Gönder