1. 1
  neva Üye
  neva
  Üye

  Üye No: 4151
  Mesaj Sayısı: 110
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 36

  EL-MܒMİN Anlamı


  Mü’min kelime manasıyla emin, emniyet, güven veren, şüphe ve tereddütleri kaldıran, korku, zorluk, sıkıntı içinde olanlara emniyet veren demektir.El-mü’min ise,Yüce Allah’ın bu sıfatları taşıdığını anlatır.İman eden insanda Yüce Allah’ın El-mü’min olduğunu iman eder.

  Yüce Allah’ın insanoğluna gönderdiği mesaj Kur’an’ın ilk suresi dua mahiyetindeki Fatiha suresinden sonra gelen Bakara suresinin ilk ayetleri çok dikkat çekicidir.  “Elif-lam-mim.İşte o kitap, kendisinde hiçbir şüphe yoktur.muttakiler için yol göstericidir.” (Bakara/1-2)

  İmanı parçalayan en önemli balta, şüphedir.Yüce Allah H.z. Peygambere inen ilk ayetlerle kendini tanıtmaya başlıyordu.İlk inen sure ile, Yaratan ve Rabb ile daha sonraki ayetlerde diğer sıfatlarını tanıtıyordu.İşte Müslüman için El-mü’min demek, tüm kuşkulardan ne olursa olsun kurtularak, Allah’a her açıdan güvenmek demektir.

  Allah müminlere dünyada ve ahirette hoşnutluk içinde bir yaşam sunar. Bu yaşam her yönüyle çok mükemmel olduğu gibi manevi olarak da müminlerin çok güçlü olmalarını sağlayacak şekildedir. Allah salih kullarına manevi yönden huzur, güven ve eminlik verir. Müminlerin dünyada zorluk içinde oldukları dönemlerde onları destekler, kalplerini pekiştirir, Kendisine olan tevekkülleriyle huzurlu bir yaşam sürmelerine izin verir. Kuran'da Peygamberimiz döneminde savaşta alınan bir yenilginin ardından Allah'ın müminlere olan manevi desteği şöyle anlatılmıştır:  "Andolsun, Allah birçok yerlerde ve Huneyn gününde size yardım etti. Hani çok sayıda oluşunuz sizi böbürlendirip-gururlandırmıştı, fakat size bir şey de sağlayamamıştı. Yer ise, bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti, sonra arkanıza dönüp gerisin geri gitmiştiniz. (Bundan) Sonra Allah, elçisi ile müminlerin üzerine 'güven duygusu ve huzur' indirdi, sizin görmediğiniz orduları indirdi ve inkar edenleri azablandırdı. Bu, inkarcıların cezasıdır. Bunun ardından Allah, dilediği kimseden tövbesini kabul eder. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Tevbe Suresi, 25-27)
  Esmaul Hüsna

  İlgili Yazılar

 2. 2
  karia Üye
  karia
  Üye

  Üye No: 546
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: El-mü’min


  ALLAH (c.c) razı olsun elinesağlık kardeşim paylaşım için


 3. 3
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,039
  Tecrübe Puanı: 131

  --->: El-mü’min


  Alıntı
  "Andolsun, Allah birçok yerlerde ve Huneyn gününde size yardım etti. Hani çok sayıda oluşunuz sizi böbürlendirip-gururlandırmıştı, fakat size bir şey de sağlayamamıştı. Yer ise, bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti, sonra arkanıza dönüp gerisin geri gitmiştiniz. (Bundan) Sonra Allah, elçisi ile müminlerin üzerine 'güven duygusu ve huzur' indirdi, sizin görmediğiniz orduları indirdi ve inkar edenleri azablandırdı. Bu, inkarcıların cezasıdır. Bunun ardından Allah, dilediği kimseden tövbesini kabul eder. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Tevbe Suresi, 25-27) Esmaul Hüsna
  Çok beğendim Allah c.c razı olsun,ellerine sağlık neva kardeşim.


 4. Reklam

 5. 4
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  --->: EL-MÜ’MİN Anlamı


  “Elif-lam-mimİşte o kitap, kendisinde hiçbir şüphe yokturmuttakiler için yol göstericidir” (Bakara/1-2)

  Allah c.c. razı olsun kardeşim


+ Yorum Gönder