1. 1
  Hazall. Üye
  Hazall.
  Üye

  Üye No: 28160
  Mesaj Sayısı: 138
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: Belcika

  Peygamber Efendimizin (sav)’in Kuran’da Duaları


  Kuran’da “Şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin” (Kalem Suresi, 4) ayetiyle tanıtılan son peygamber Hz. Muhammed (sav), gecenin bir bölümünü dua, zikir ve ibadetle geçiriyordu. Bir ayette bundan şöyle söz edilir:
  Gerçekten Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden biraz eksiğinde, yarısında ve üçte birinde kalktığını bilir; seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da. Geceyi ve gündüzü Allah takdir eder. Sizin bunu sayamayacağınızı bildi, böylece tevbenizi kabul etti… (Müzemmil Suresi, 20)
  Kuran’da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in müminlere karşı ne kadar düşkün ve şefkatli olduğu anlatılır ve onlar için bağışlanma dilemesi emredilir:
  Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Al-i İmran Suresi, 159)
  Kuran’da daha birçok ayette kutlu Peygamberimiz (sav)’in dualarından bahsedilmektedir. Dualarda Allah’ı sıfatları ile birlikte anmanın en güzel örneklerini Peygamberimiz Hz. Muhammed’in dualarında görebiliriz. Bunlardan bir tanesi şöyledir:
  De ki: “Ey mülkün sahibi Allah’ım, dilediğine mülkü verirsin ve dilediğinden mülkü çekip-alırsın, dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın; hayır Senin elindedir. Gerçekten Sen, herşeye güç yetirensin.” (Al-i İmran Suresi, 26)
  Tüm peygamberler gibi Hz. Muhammed (sav) de gönderildiği kavmin ileri gelenleri tarafından tehdit edilmiş ve zaman zaman şeytanın olumsuz telkinleri ile karşı karşıya kalmıştır. Böyle durumlarda Peygamberimiz (sav) Allah’a üzerindeki sıkıntıyı kaldırması için şöyle yalvarmıştır:
  Ve de ki: “Rabbim şeytanın kışkırtmalarından sana sığınırım. Ve onların benim yanımda bulunmalarından da Sana sığınırım Rabbim.” (Müminun Suresi, 97-98)
  Müminun Suresi’nin son ayetinde ise Peygamberimiz (sav)’in bir duası şöyle aktarılır:
  Ve de ki: “Rabbim bağışla ve merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.” (Müminun Suresi, 118)

  selamlarımla:gul:ALLAHA emanet olun..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  feya Üye
  feya
  Üye

  Üye No: 47229
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 41

  --->: Peygamber Efendimizin (sav)’in Kuran’da Duaları


  Allah cc razI olsun


 3. 3
  sıla_emir Aktif Değil
  sıla_emir
  Aktif Değil

  Üye No: 47806
  Mesaj Sayısı: 87
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: istanbul

  --->: Peygamber Efendimizin (sav)’in Kuran’da Duaları


  Alıntı
  Ve de ki: “Rabbim bağışla ve merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.” (Müminun Suresi, 118)
  Allah c.c razı olsun paylaşım için..inşallah affedilenlerden oluruz


 4. Reklam

 5. 4
  Mohammed Üye
  Mohammed
  Üye

  Üye No: 60911
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 26

  Yanıt: Peygamber Efendimizin (sav)’in Kuran’da Duaları


  aALLAH RAZI OLSUN çok faydalandim


+ Yorum Gönder